Koristan vodič

Kako sačuvati korisna svojstva hrane netaknutima? Neke od ovih “trikova” vjerojatno niste znali

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Što jesti sirovo, što kuhano, nasjeckano ili zgnječeno

Očuvanje netaknutih svojstava hrane temelj je svake tehnike zdravog kuhanja. Naime, s visokim temperaturama pokreću se određene kemijske reakcije koje pogoduju transformaciji tvari koje su ponekad štetne za naše tijelo.


Do sada znamo da bi povrće bilo bolje jesti sirovo, ali kada to nije moguće ili nije poželjno, trebalo bi uživati u povrću ​​kuhanom na pari.


Zapravo, kada se kuha u vodi, svi vitamini se raspršuju. Zatim izbjegavajte da se predugo namače kako biste ga očistili.


Brokula je, primjerice, bogata vitaminom C i brojnim antioksidativnim spojevima, savršenim za pomoć imunološkom sustavu u borbi protiv bolesti i gripe, no ako ju prokuhamo, gubimo sve te dragocjene elemente.


Isto vrijedi i za šparoge. Treba ih konzumirati nakon kuhanja na pari ili u tavi.


Izuzetak je rajčica koju treba preferirati u obliku umaka. Zapravo, upravo kuhanje omogućuje našem tijelu da apsorbira likopen, tvar koja je izrazito važna za zdravlje srca.


Jeste li znali da cjelovite žitarice treba namočiti prije stavljanja u lonac? Da, na isti način kao sušene mahunarke.


Zapravo, voda omogućuje da se cjelovite žitarice oslobode fitata. Ali što su ti fitati? To su spojevi koji sprječavaju apsorpciju vitamina i minerala.


Krumpir je savršen kuhan, no nemojte ga guliti ako ne želite da se svi hranjivi sastojci otope u vodi.


Iako je meso s roštilja uvijek vrlo ukusno, u stvarnosti je potrebno vrlo malo da se roštilj pretvori u opasnost za naše zdravlje.


Zapravo, ako ne obratite pozornost, stvara se benzopiren, potencijalno kancerogena tvar.


Jedna od najučinkovitijih metoda očuvanja nezasićenih masnoća ribe je kuhanje u pećnici, tehnikom folije.


S druge strane, režnjeve češnjaka uvijek treba zgnječiti ili nasjeckati. Izlaganje zraku od najmanje 10 minuta zapravo je jedina radnja za otpuštanje alicina, spoja koji pomaže u borbi protiv hipertenzije i hiperkolesterolemije.


Luk i papriku treba jesti sirove kako ne bi izgubili sve svoje vitamine. Naprotiv, jaja se, kako bi se uklonila opasnost od salmonele, nužno moraju kuhati.


Slično je i sa sjemenkama lana, čije omega 3 masne kiseline sadržane u velikim količinama, naša crijeva ne bi apsorbirala da ih unesemo cijele.


Jeste li također znali da je tekuća tvar koja se pojavljuje na površini jogurta dragocjen serum za naše tijelo? To je spoj bogat proteinima i vitaminom B12. Dakle, nemojte ga cijediti, već ga pomiješajte s jogurtom!


Jednako je važno nikada ne kombinirati mlijeko s crnim čajem. To je zato što se proteini sadržani u njemu vežu za katehine, sprječavajući asimilaciju fito-spojeva prisutnih u čaju, koji su toliko korisni za srce.