Ljeti se pripremamo za jesen i zimu

GASTRO IZAZOV: Savršena zimnica? Poznata gastro blogerica Domaćica Sanja ima najbolje savjete za njezinu pripremu

Mija Dropuljić

FOTO: Sanja Mijac

FOTO: Sanja Mijac

Zimnicu su radile naše bake, a ako poželite nastaviti tradiciju, donosimo korisne savjete

Kada nam na pamet padne zimnica, uvijek se sjetimo ruku naših nona koje su ljeto provele radno kako bi svima u obitelji pripremili ukusne zimnice.


Njihove vrijedne ruke slagale su slatke i slane zimnice, a mi smo ih tijekom hladnih dana u godini s guštom jeli. Ako ste se ovog ljeta odvažili pripremati vlastite, gastro blogerica i autorica kuharice “Iz života Domaćice” Sanja Mijac, poznatija kao Domaćica Sanja, otkriva što sve trebate znati o izradi zimnica. 


Zimnice su bile sastavni dio našeg djetinjstva. Bilo je nezamislivo ručati bez da se na stolu nađe pokoja teglica ajvara, nekog ukiseljenog povrća, a o bakinog pekmezu i dan danas maštamo.


Zašto ne biste tu tradiciju nastavili u svojoj kuhinji. Sanja obožava raditi zimnice i u tome je posljednjih godina postala prava stručnjakinja. 


Sanja obožava raditi zimnice


Jedan od razloga zbog kojeg mnogi ne rade više zimnicu u svom domaćinstvu jest manjak vremena, ali i raznolika ponuda gotovih “zimnica” koje možemo naći u svakoj trgovini.


Sanja vjeruje da oni mogu nadoknaditi one home made jer postoje proizvođači koji paze na stare recepture i čiji proizvodi doista imaju samo par sastojaka. Ipak osjećaj poslužiti svoju home made zimnicu je nenadmašan.  


“Ja sam ljubitelj upravo tih starinskih zimnica, naravno kada nemam vremena napravim nešto brzinski i spremim u staklenke, ali ima nešto posebno u dugom nakuhavanju na sred dvorišta.


Nije tu samo stvar zimnice, tu je i neko zajedništvo, uspomene, nešto ručno napravljeno, tu je cijelo jedno ljeto spremljeno u staklenku.


Iako ima i šećera, poneka ima i konzervansa, opet je to nešto vaše za što ste vi birali sastojke, one domaće i znate da je samo najbolje u njoj”, za početak objašnjava Sanja. 


savrsena_zimnica

Prilikom odabira voća i povrća za zimnicu pazite da namirnice nisu trule ili oštećene


Nismo mogli, a da Sanju ne upitamo je li se današnja izrada zimnica po nečemu razlikuje od one klasične, slobodno možemo reći zimnice naših nona. 


“Ovdje kod nas na selu ne, domaćice se drže starih pravila i receptura, mi mlade domaćice znamo koristiti želin ili eksperimentirati s manjim količinama šećera, korištenjem chije i slično, no većinom se svi vratimo starom ukuhavanju i pasteriziranju”, ističe Sanja. 


U izradi zimnice trebate uživati


Što vam je sve potrebno za izradu zimnice?


Gastro blogerica objašnjava kako prije same izrade zimnice trebamo nabaviti staklenke, čepove, veliki lonac i, naravno, sastojke po receptu kojeg smo odlučili slijediti. 


“Ja sam veliki ljubitelj pravljenja slatke zimnice, raznih marmelada i džemova, no ne prođe godina da ne spremim koju staklenku kiselih krastavaca, umaka od paradajza, sušenih cherry rajčica u ulju i paradajz juhe.


A što se tiče voća i povrća biram ono domaće, koje mi nemamo doma, kupujem na lokalnoj tržnici.”



Sanja savjetuje da prilikom kupnje voća i povrća obratimo pozornost da ono nije trulo ili oštećeno jer u tom slučaju se zimnica može pokvariti.


Ističe ako pratimo recept pri izradi odabrane zimnice nećemo puno pogriješiti. Ali jedna stvar je od velike važnosti – strpljenje! 


“Uzmite si vremena jer pravljenje zimnice zahtjeva vrijeme pa pokušajte uživati u procesu.”



Sanjin recept za sušene cherry rajčice


Naravno da smo Sanju upitali da s nama podijeli jedan od svojih omiljenih recepata. Ona se odlučila za moderniji recept i to onaj za sušene cherry rajčice. 


Sastojci:


  • Rajčice (najčešće se koristi šljivar, cherry ili pelat)
  • Svježi češnjak
  • Svježi bosiljak
  • Ružmarin (može i svježi i sušeni)
  • Maslinovo ulje
  • Sol
  • Papar
  • Lovorov list
  • Po želji može i svježa majčina dušica


Priprema:


  1. Pećnicu upalite na 100°C.
  2. Rajčice operite i osušite te obrišite.
  3. Rajčice bi trebale biti približno istih veličina kako bi se ravnomjerno osušile.
  4. Na dno tepsije stavite papir za pečenje. Rajčice režite na četvrtine i posložite ih jedne pored drugih na tepsiju (koliko ih stane).
  5. Svježi, neoguljeni češnjak posložite između rajčica. Sve posolite, popaprite i poprskajte maslinovim uljem.
  6. Stavite u pećnicu na sušenje 3 do 4 sata.
  7. Kada su rajčice suhe, ugasite pećnicu i ostavite ih da se unutra ohlade.
  8. Teglice operite, osušite i sterilizirajte u pećnici na 100°C.
  9. U teglice slažite ružmarin, ohlađene rajčice, pečeni češnjak (samo ga najprije ogulite), jedan
  10. lovorov list, listove svježeg bosiljka, svježu majčinu dušicu i na kraju prelijte maslinovim uljem do vrha rajčica. Po želji stavite i nasjeckani svježi češnjak.
  11. Zatvorite i čuvajte u frižideru.
  12. Za vrijeme velikih vrućina rajčice možete sušiti i na suncu. Postupak je isti samo ih ne stavljate u pećnicu već ih svako jutro iznesite vani na direktno sunce i držite ih na suncu cijeli dan. Navečer tepsije unesite unutra pa ih sutra ponovno iznesite. Sušenje na suncu obično traje nekoliko dana, ovisno o tome koliko je jako sunce.


Kako ispravno skladištiti zimnicu?


Nakon što ste si dali truda i izradili svoju zimnicu, važno je također pripaziti gdje i kako skladištite staklenke. 


“Većina zahtjeva tamno i hladno mjesto. No, stvari na koje možete dodatno utjecati prije nego ju skladištite je to da svoju zimnicu zapečete u pećnici prije nego ju zatvorite poklopcima, kao i to da rubove poklopaca ili čepova premažete s malo alkohola.


Mnogi se koriste trikom da staklenke zamotaju u deku kako bi se postepeno hladile pa tek nakon toga spremaju u tamne i hladne smočnice”, savjetuje Sanja. 



Izradi zimnica pristupite kao ritualu u kojem ćete uživati, stvarati uspomene sa svojim ukućanima i kroz kojeg ćete nastaviti tradiciju svojih baka. A kada krenu hladniji dani, ponosno ćete otvarati svoje staklenke i uživati u domaćim okusima omiljenog voća i povrća. 


“Postoji doista puno recepata koje možete slijediti, izaberite onaj detaljni, pročitajte ga par puta prije kretanja kako bi vam svaki korak bio jasan, ne preskačite korake i ne idite puno po svom ako nešto doista radite prvi put, ako zapne zovite mamu ili svekrvu 🙂 Meni su one doista puno pomogle”, za kraj savjetuje Sanja.