Presudni dopamin

Hormon sreće jača mozak tijekom vježbanja

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Redovita tjelesna aktivnost pozitivno utječe na različite kognitivne funkcije

Istraživači su istraživali različite čimbenike, od neurokemikalija do promjena u cerebralnom protoku krvi, ali im je nedostajao konačan odgovor na koji način vježbanje poboljšava kognitivnu brzinu.


Novo istraživanje objavljeno u časopisu The Journal of Physiology rasvijetlilo je pitanje o kojem se dugo raspravljalo kako tjelovježba poboljšava kognitivne performanse.


Istraživanje otkriva da dopamin, neurotransmiter i hormon koji se često povezuje sa zadovoljstvom i motivacijom, igra ključnu ulogu u ovom procesu.


Konkretno, istraživanje pokazuje da se razina dopamina povećava tijekom vježbanja, povezujući se s bržim vremenom reakcije, čime se omogućuje jasnije razumijevanje odgovora mozga na fizičku aktivnost.


Dopamin, ključni neurotransmiter u mozgu, dugo se proučavao u kontekstu kognitivne kontrole i kontrole ponašanja.


Promijenjene razine ovog hormona očite su u raznim neurološkim poremećajima i poremećajima ponašanja, što ga čini središnjom točkom u razumijevanju kognitivnog zdravlja.


Istraživanja su pokazala da akutna tjelesna aktivnost potiče otpuštanje dopamina u mozgu, što je u korelaciji s poboljšanim kognitivnim performansama.


Ovaj odnos između tjelovježbe, otpuštanja dopamina i kognitivnog poboljšanja bio je osnova za ovo istraživanje.


“Znamo da kardiovaskularne vježbe poboljšavaju kognitivnu izvedbu, ali do sada točni mehanizmi koji leže u pozadini ovog procesa nisu bili rigorozno proučavani kod ljudi. Koristeći nove tehnike snimanja mozga, uspjeli smo ispitati ulogu dopamina u poboljšanju funkcije mozga tijekom vježbanja, a rezultati su doista obećavajući,” ističu istraživači.