Psihosomatika

Gdje vas bole leđa? Evo što vam tijelo želi reći o emocijama koje osjećate

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Bolovi i poremećaji kralježnice mogu biti usko povezani s psihološkim razlozima

Prema psihosomatici, mnoge fizičke bolesti ovise o psihičkim razlozima jer su tijelo i um neraskidivo povezani.


Iz ove perspektive, bol u leđima nije uzrokovana samo nepravilnim držanjem i problemima mišićno-koštanog sustava, već i emocijama.


Naime, na leđa prebacujemo napetosti, stres, brige, a na kralježnicu težinu svakodnevnih obaveza. Upravo se uz kičmeni stup spuštaju negativne emocije koje uzrokuju različite vrste bolova u leđima, čiji se uzroci mogu prepoznati ovisno o tome gdje se bol nalazi i kako nastaje.


1. Cervikalno (vratno) područje


Bol u gornjem dijelu leđa povezana je s osnovnom strukturom bića. Točnije, 7 vratnih kralježaka govori nam o našem odnosu s drugima i našoj sposobnosti izražavanja emocija.


Nije potrebno spominjati da problemi s vratom mogu ukazivati ​​na zatvorenost, ukočenost misli, depresiju, poteškoće u interakciji s vanjskim svijetom ili da budete potpunosti ono što jeste.


Na ovo područje također utječu poslovne brige, osobito kod osoba s izraženim osjećajem odgovornosti, sklonih preuzimanju svega.


Da biste malo ublažili bol, možete raditi lagane rotacije glave i ramena.


2. Torakalno (prsno) područje


Ovaj dio leđa, također važan za respiratornu aktivnost, podložan je bolovima kod osoba s niskim samopouzdanjem, koje se boje živjeti i teško donose odluke.


Ne iznenađuje da im je držanje pognuto prema naprijed, s posljedičnom kontrakcijom prsnog koša, nauštrb pravilnog disanja.


Savijanje ovisi o osjećaju unutarnje nevolje i o zatvorenom i stalnom obrambenom stavu.


Za poboljšanje situacije preporučuju se šetnje na otvorenom, koje pomažu u promišljanju i pronalaženju odgovora u sebi!


3. Lumbalno (slabinsko) područje


Bolovi u ovom dijelu leđa često proizlaze iz teškoća u podnošenju tereta života, na primjer zbog nezadovoljavajućih poslova i odnosa koji ne ostavljaju izlaz.


Međutim, ako je bol lokalizirana u lumbalno-sakralnom području, može ovisiti o seksualnim blokadama ili nemogućnosti prepuštanja željama.


Dok je križobolja tipična za ljude koji se previše trude, prelaze svoje granice.


4. Sakralno područje i trtica


To je područje simbolično povezano sa zadovoljenjem osnovnih potreba koje osiguravaju emocionalnu stabilnost: od seksualnosti do hrane, od ljubavi do sigurnosti doma.


Ako se ne zadovolje na odgovarajući način, javljaju se bolovi različitog stupnja, dok poremećaji koji zahvaćaju posebno trtičnu kost mogu ukazivati na pretjeranu ovisnost o drugima ili stvarima.


Naravno, svaku bol u leđima treba individualno procijeniti uz pomoć stručnjaka, bez kojega nije moguće postaviti točnu dijagnozu.


Isto vrijedi i za tretmane koji moraju biti personalizirani. Međutim, kada osjetite bol u leđima, uvijek se preporučuje uzeti malo vremena za odmor. Jer tijelo, bez obzira na uzrok, poručuje svoju nelagodu i posljedičnu potrebu za odmorom.


Uz to, osvijestiti emocionalni događaj koji je u pozadini poremećaja najvažniji je korak!