Foto: iStock
Potpuno električni automobili zabilježili su snažan skok potražnje od čak pedeset i dva posto uz više od dvjesto sedamdeset i pet tisuća isporučenih primjeraka, čime su zauzeli više od dvadeset i pet posto ukupnog tržišta
povezane vijesti
Europsko automobilsko tržište u lipnju je doživjelo još jedan značajan zaokret. Prema najnovijim podacima analitičke kuće Dataforce, Tesla s modelom Y zasjela je na sam vrh ljestvice najprodavanijih automobila na europskom kontinentu, nadjačavši VW-ov T-Roc i Daciju Sandero.
Ovaj rezultat nije iznenađenje za one koji pažljivo prate ritam američkog proizvođača, jer Tesla tradicionalno tempira glavninu svojih isporuka upravo za posljednji mjesec svakog tromjesečja.
Kombinacija agresivnog izvoznog vala na kraju drugog kvartala, uvođenja pristupačnijih verzija modela, te akcijskih uvjeta financiranja donijela je Tesli izniman skok na ključnim tržištima poput Velike Britanije i Njemačke.
Međutim, lipanjske brojke otkrivaju puno širu sliku od samog Teslinog uspjeha – one jasno oslikavaju dubinsku transformaciju u sklonostima kupaca u Europi.
Ukupna prodaja novih automobila u Europi porasla je za trinaest posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dosegnuvši ukupno oko jedan i pol milijuna registriranih vozila. Glavni pokretač tog rasta bila su upravo električna i hibridna vozila.
Potpuno električni automobili zabilježili su snažan skok potražnje od čak pedeset i dva posto uz više od dvjesto sedamdeset i pet tisuća isporučenih primjeraka, čime su zauzeli više od dvadeset i pet posto ukupnog tržišta.
Istovremeno, klasični hibridi porasli su za dvadeset i šest posto, a plug-in hibridi za dvadeset i pet posto.
S druge strane, tradicionalni benzinci pali su za dva i pol posto, dok su dizelaši doživjeli oštar pad od čak dvanaest posto, što jasno pokazuje u kojem se smjeru kreću preferencije europskih kupaca.
U tom novom rasporedu snaga, europska automobilska industrija nalazi se pod nezapamćenim pritiskom. Dok su tradicionalni europski divovi godinama dominirali zahvaljujući vrhunskim motorima s unutarnjim izgaranjem, tranzicija na struju otvorila je vrata novim konkurentima.
Najveći izazov za europske marke više ne dolazi samo iz Amerike, već sve izraženije s Istoka.
Kineski proizvođači poput BYD-a, MG-a i Geelyja u lipnju su zabilježili visoke stope rasta prodaje u Europi, kumulativno, ovog lipnja prodano je 118 posto kineskih vozila više nego u isto vrijeme prošle godine.
Nadalje, svaki treći prodani plug-in hibrid u Europi (odnosno 34% ukupnog PHEV tržišta), je model nekog kineskog proizvođača.
Njihov adut su tehnološki napredna električna vozila koja se nude po znatno pristupačnijim cijenama od europskih pandana, čime izravno ciljaju na masovno tržište.
Kako bi odgovorili na ovaj dvostruki pritisak – Teslinu dominaciju u premium segmentu i kineski proboj u pristupačnijim klasama – europski proizvođači morali su hitno promijeniti strategiju.
Lipanjski rezultati pokazuju prve plodove tog zaokreta. Domaće marke izbacuju sve više pristupačnih električnih modela, poput novog Renaulta 5 E-Tech ili Škodinog modela Elroq, nastojeći ponuditi električni automobil prihvatljiv prosječnom europskom džepu.
Europski proizvođači i dalje drže stabilne udjele zahvaljujući popularnim hibridima koji služe kao prijelazno rješenje za mnoge vozače, no jasno je da je utrka za električnu budućnost ušla u svoju najdinamičniju fazu.
Lipanj je stoga poslužio kao jasan podsjetnik da potražnja za elektrificiranim vozilima ubrzava, a europski auto-giganti morat će znatno ubrzati vlastiti ritam ako žele zadržati primat na domaćem terenu.