Više od zabave

Druga sezona kultne mini serije Brune Dumonta: Alieni i migranti u zoni apsurda

Dragan Rubeša



Zašto Medeja ubija svoju djecu? Zato da to ne biste učinili vi sa svojom! Film je puno više od zabave. Bolje je promatrati eksplozije na filmu nego na ulicama! Dobro i zlo nisu razdvojeni. To je već shvatio Toma Akvinski. U filozofiji, ti koncepti su povezani s misticizmom. Treba dakle prijeći zlo da bi se došlo do dobrog. Zlo je samo redukcija dobrog – tim riječima obratio se novinarima sumanuti Bruno Dumont nakon projekcije druge sezone svoje mini TV serije »P’tit Quinqin«, snimljene u produkciji respektabilnog ARTE-a. Njene nove četiri epizode premijerno su prikazane ovih dana u sklopu Locarno Film Festivala pod nazivom »Coincoin et les Z’inhumains«. Naravno Dumontov pristup dobru i zlu ne priziva samo njegove rane studentske dane koje je proveo na katedri filozofije, već i emanira autorov snažni interes za teologiju. To je već dokazao i njegov debi »La Vie de Jesus«.


Mnogi nisu očekivali da će se jedan tako seriozan autor poput Dumonta upustiti u snimanje tako zabavne i prokleto duhovite TV serije. Zato je ona njegov definitivni iskorak u neistraženu zabavnu (televizijsku) zonu. Možemo li zamisliti komediju u režiji Tarkovskog, Dreyera ili Antonionija? Takav je otprilike bio Dumontov iskorak s operacijom zvanom »P’tit Quinquin«. Prije bismo naime mogli očekivati da će Tsai Ming-liang snimiti akcijski blockbuster nego da će nas Dumont nasmijati u seriji grotesknih gegova. I da će naturščik Bernard Pruvost, koji se samo par mjeseci prije no što ga je Dumont angažirao za ulogu inspektora Van Der Weydena strogo bavio vrtlarenjem, ubosti najkomičniji lik viđen u francuskom filmu u zadnjih desetak godina, pa i šire. Zato se Dumontova odluka o snimanju »Malog Quinquina« u formatu Cinemascopea, koju je mogla vidjeti i motovunska publika u formi cjelovečernjeg filma, doima krajnje radikalnom i definitivnom. Kao što je radikalna i autorova odluka da snimi njen nastavak. Nakon serije ozbiljnih projekata, Dumont je očito vapio za nečim puno ležernijim.


Mali i veliki


Ono što »Coincoin et les Z’inhumains« povezuje s Dumontovim »ozbiljnim« radovima je njegov neizostavni Pas-de-Calais, konkretnije, njegovom Cote d’Opale sa svojim pješčanim plažama i dinama. »Snimam ono što ne razumijem«. To je bio i ostao autorov raison d’etre. Zato je njegov opus vječni sraz prirode i društva. Jer ako su stabla prirodna, takvi moraju biti i ljudi. Tek nakon toga dolazi ono artificijelno i nevidljivo. Ali najprije treba krenuti od prirode i kreatura koje se doimaju stvarno poput nje. »Razlika između filma i televizije je tek u gledateljima. Ispred filmskog platna oni su mali. Ispred TV ekrana oni postaju veliki. Zato trebate izmijeniti neke vrijednosti da biste se našli na nivou gledatelja«, kaže Dumont. S druge strane, TV serija pomaže njenu autoru da prati junakovu dob, adolescentne nemire i sazrijevanje. U »P’tit Quinquinu«, Alane Delhaye, koji je portretirao klinca iz naziva serije, bio je pubertetlija. U »Coincoin det les Z’inhumains« on više nema 13 godina, već je riječ o sedamnaestogodišnjaku.




No za Dumonta komedija ima u sebi nešto filozofsko i uvijek mora biti spremna na rizike. Ona priča o dubokim i kompleksnim stvarima na krajnje jednostavan način. Zato je komedija kao žanr idealna da se stvari istraže ambivalentnim putem. Zato u drugoj sezoni glumačka ekipa ostaje ista. Iako Quinquin sada postaje Coincoin. Ne zato što je postao četiri godine stariji, već zato što se suočio s neobičnom alienskom epidemijom u formi crne sluzave magme koja pada s neba. Razlika je i u tome što je njegova voljena Eve sada u lezbijskoj vezi s farmericom Corinne. »Takav je moderni svijet s internetom i svim tim stvarima«, prokomentirat će inspektor njen androgini look. Novost druge sezone je i pojava ultradesne stranke Le Bloc koja priziva Marine Le Pen i njenu Nacionalnu frontu. Novost je i junakova Panda, koja zamjenjuje njegov motor iz prethodne sezone. Novost su i autorove ironične aluzije na pedofilske skandale u katoličkoj crkvi.


Strahovi od aliena


Tu su i autorove evidentne reference na Siegelovu »Invaziju tjelokradica«, iako se njegovi klonovi mogu povezati i s digitalnim avatarima. Tu su i migranti koji besciljno bauljaju krajolicima Opalne obale, premda je njihova prisutnost nekako »en passant«, jer ih autor svodi na nivo prolaznog incidenta. Iako će inspektor Weyden i njegov neizostavni vjerni pomoćnik Carpentier posjetiti njihov kamp koji se doima poput mini verzije Džungle u Calaisu. Zato već na početku filma Dumont povlači paralelu između tih crnih »sans papier« i crne magme koja pada s neba, a koju će forenzičari povezati s alienima. No ti isti migranti u Dumontovoj seriji nisu ništa veći alieni od bijelih domorodaca, koji se s njima nalaze u istim govnima. Iako se autor ne zabavlja isključivo uporabom retorike klasičnog slapsticka, već i poigravanjem s francuskim idiomima. Zato je njegova komedija u pojedinim trenucima više verbalna nego fizička.No iako je njena prva epizoda nazvana »Neka crni budu crni«, da bi ona četvrta bila okrunjena simboličnim nazivom »Apokalipsa«, njihova dramaturgija igra na repetitivnost geste, koliko god Dumontova distopija ima u sebi nešto krajnje uznemirujuće. Zato se rješenje enigme krije u toj uskogrudnoj francuskoj provinciji, ali i onoj u ostatku Europe, u kojoj strahovi od aliena (magmi, migranata) imaju jednaku težinu kao i iskrivljeni način na koji ona percipira stvarnost.