Film »Takva su pravila«

Ako i 10 posto mladih ispravno doživi film, naš cilj je ostvaren

Sandra Sabovljev

Glavni glumac Emir Hadžihafizbegović i redatelj Ognjen Sviličić nakon novinarske projekcije / Foto: N. REBERŠAK

Glavni glumac Emir Hadžihafizbegović i redatelj Ognjen Sviličić nakon novinarske projekcije / Foto: N. REBERŠAK

Rekli su mi da moji likovi nose komunizam u kostima, da se ne znaju pobuniti, no riječ je o univerzalnoj situaciji, kazao je Sviličić koji smatra da se situacija iz filma može dogoditi svakome i bilo gdje



ZAGREB » Umjetnost postoji iz dva razloga, da otvara probleme i popravlja ljude, a ovaj film je u 80 minuta zgusnuo brojna teška pitanja koja potiču na razmišljanje: od najbolnije roditeljske teme gubitka djeteta, problema malog čovjeka kojemu sistem ne pruža pomoć i podršku do traženja ishodišta neobjašnjive geneze nasilja među mladima, a prema reakcijama gledatelja, vjerujem da je uspio doprijeti i do ljudi, kazao je sarajevski glumac Emir Hadžihafizbegović koji u filmu Ognjena Sviličića »Takva su pravila« – što će u kinodistribuciju krenuti 29. siječnja – glumi oca maloljetnog mladića koji umire nakon premlaćivanja. 


  Hadžihafizbegović – kojemu je žiri programa Horizonti Međunarodnog filmskog festivala u Veneciji dodijelio nagradu za najbolju glavnu mušku ulogu – priznao je da je počašćen što mu je redatelj povjerio ovu ulogu, koja mu je ujedno i najteža u njegovoj dugogodišnjoj karijeri u kojoj je snimio gotovo pedeset filmova. Također je naglasio da je njihova ponovna suradnja bila i stanoviti rizik te je ovoj ulozi pristupio na potpuno drugačiji način. 


  – Zanimljivo je da sam 2007. godine u »Arminu« igrao oca dječaka istih godina kao i sada u filmu »Takva su pravila«, no pronašao sam sasvim drugi ključ za oblikovanje ovoga lika. Postavio sam si niz trivijalnih pitanja o tom liku, za koga navija, tko su mu roditelji, kakvu muziku sluša i slično, iskonstruirao sam mu biografiju i ponudio je redatelju. Onda smo taj lik nastavili graditi dalje, opisao je Hadžihafizbegović minuciozni proces stvaranja lika. Glumac je također rekao da je riječ o mučnoj temi te da je tijekom dva i pol mjeseca snimanja bio potpuno posvećen ulozi, doslovno hermetiziran u stanu, potpuno kontaminiran promišljanjem svog lika i nezainteresiran za vanjski svijet. 




  – Nakon scene na patologiji hodao sam ulicama Zagreba i teško mogu reći kako bih hipotetski reagirao u situaciji koju je doživio moj lik, ispričao je nagrađeni glumac priznavši da su ga misli neminovno dovele i do vlastite djece sličnoga uzrasta. 


  Nasilje među maloljetnicima je ozbiljan i univerzalan problem koji ne jenjava ma koliko ga društvo stavljalo pod tepih. Stoga Hadžihafizbegović apelira da se njime uhvate u koštac i društvo u cjelini i obitelji same jer je porazna spoznaja koji vrijednosni sastav ima današnja mladež. 


  Redatelja i scenarista Ognjena Sviličića brutalna je agresija navela da snimi film o sudbini malog čovjeka koji ne zna dignuti glas i boriti se za svoja prava, a javne institucije pritom za njega ne rade ništa. 


  – Rekli su mi da moji likovi nose komunizam u kostima, da se ne znaju pobuniti, da su poslušni kotačići sistema, što je zaista tako, no s druge strane, riječ je o univerzalnoj situaciji i ne mislim da bi sustav puno bolje zaštitio ni njemačkog vozača autobusa, smatra Sviličić prema kojemu se ovako nešto može dogoditi svakome i bilo gdje. 



Glavni protagonisti filma »Takva su pravila« su vozač autobusa Ivo, njegova žena Maja i njihov sin Tomica koje je maturant. Žive na zagrebačkoj Savici u stanu prepoznatljivog socijalističke dekora i zadovoljni su sa svojim mirnim, običnim životom sve dok jednog dana Tomica ne dođe kući pretučen…   U filmu se prvi put pojavljuje Hrvoje Vladisavljević, a minijaturne uloge povjerene su poznatim i nagrađivanim glumcima poput Ljubomira Bandovića, Mirele Brekalo, Gorana Bogdana, Nikše Butijera, Linde Begonja, Dijane Vidušin… Film je polučio izvanredan festivalski uspjeh – osim na Mostri, nagrađen je u Varšavi, Cottbusu i Stockholmu.


  Govoreći o prognozama gledanosti ovog višestruko nagrađivanog filma, Sviličić, kojemu su filmovi slične poetike – »Armin« i »Oprosti za kung fu« – bili gledani u kinima priznaje da ima određene bojazni, no ne odustaje od svog filmskog rukopisa. 


  – Ne treba podcjenjivati publiku. Ustrajavanje na dobrim filmovima koji možda nisu atraktivni širokom gladateljstvu čini nas dijelom korpusa europskog filma po kojemu se razlikujemo do blockbuster industrije, naglašava redatelj. 


  Ministarstvo obrazovanja, saznajemo, dalo je preporuku da se film »Takva su pravila« prikazuje učenicima 3. i 4. razreda srednjih škola. 


  – Ako i deset posto mladih ljudi, a ponavljam, ne treba ih podcjenjivati jer gledaju neke drugačije filmove, doživi ovaj film na pravi način, mi smo uspjeli, rezimira Sviličić.