Putevima sakralne baštine u Požeško-slavonskoj županiji

P. N.

Stolni Kaptol

Stolni Kaptol

Najveći srednjovjekovni trg u Hrvatskoj, orgulje s četrdeset registara, impresivni kip pape Ivana Pavla II, plašt carice Marije Terezije - sakralni objekti Požeško-slavonske županije značajni suturistički resursi ovog kraja



S Trgom sv. Trojstva, koji zauzima središnje mjesto u povijesnoj jezgri, crkvom sv.Duha, zgradom Požeške biskupije, katedralom sv. Terezije Avilske, riznicom požeške katedrale…, Požega je predvodnik sakralne baštine u Slavoniji. Trokutasti Trg sv. Trojstva u Požegi veličinom nadmašuje sve srednjevjekovne trgove, a i danas je, baš kao i nekada, središte političkog, gospodarskog i kulturnog života. Barokne bolte na podnožju većine zgrada, kao i Kužni pil, zavjetni spomenik presvetom Trojstvu, podignut protiv kuge koja je u 18. stoljeću poharala grad – čine ovaj Trg jedinstvenim. Nasuprot Kužnog pila nalazi se crkva sv.Duha koja je za turske vlasti bila pretvorena u džamiju i koja skriva jedan od najvećih romaničkih portala iz 13. stoljeća pronađenih u Hrvatskoj. Na putovanju kroz sakralnu baštinu nezaobilazna je zgrada Požeške biskupije koja je kroz povijest imala brojne namjene: bila je vojno skladište, bolnica, vojničko konačište, trgovačko skladište, te kasnije sirotište.



Katedrala sv. Terezije Avilske s čak pet zvonika, izgrađena u obliku križa, desetljećima je odolijevala brojnim „burama i olujama“ – u nekoliko je navrata bila oštećena i obnovljena, jako nevrijeme srušilo je njezin toranj i oštetilo krov i unutrašnjost, no temeljito je obnovljena, zadnji puta 2007., prilikom desete obljetnice utemeljenja Požeške biskupije, kada su postavljene i nove orgulje sa četrdeset registara. U požeškoj Katedrali nalazi se i kapela s kipom pape Ivana Pavla II.




Svakako vrijedi razgledati i jedan od najstarijih spomenika gotičke baštine, Crkvu sv. Lovre, s vrijednim freskama iz 14. stoljeća koje su, unatoč brojnim razaranjima, sačuvane. Vrijedni sakralni predmeti nalaze seu Riznici požeške katedrale. Tu su brojni kasno-gotički kaleži, prstenja, od kojih se izdvajaju mitra i misnica biskupa i graditelja katedrale Franje Thauszyja, te misnica, dalmatike,plašt i velumkoje je darovala carica Marija Terezija. Osim u Riznici požeške katedrale impresivnih dvjesto predmeta sakralne zbirke od 15. do 21. stoljeća u trajnom su postavu u zgradi Dijecezanskog muzeja na katedralnom Trgu sv. Terezije Avilske. Uz sakralnu zbirku, u ovom vrijdnom muzeju možete razgledati zbirku moderne i suvremene umjetnosti, etnografsku, grafičku i zbirku plaketa.



Veliki broj vjernika iz svih dijelova Hrvatske koncem kolovoza dolazi po duhovno i tjelesno ozdravljenje u Pleternicu, gdje se nalazi svetište Gospe od Suza. Prema vjerovanju, reljef Bezgrešnoga Srca Marijina plakao je ljudskim suzama puna četiri dana 1953. u obiteljskoj kući u Sirakusi na Siciliji. Nekoliko godina nakon sirakuškog čuda u ovom slavonskom gradiću vjernici su započeli s Devetnicom Gospi od Suza.



Putovanje tragovima sakralne baštine ne smije završiti bez posjeta srednjovjekovnom gradu Kaptolu u istoimenoj općini. Kaptolska utvrda šesterokutni je kasnogotičko-renesansni kaštel s polukružnim kulama i četvrtastom ulaznom kulom. Za turske vladavine, tamo je stolovao sam aga, a danas je po odluci pape Ivana Pavla II u vlasništvu Požeške biskupije i nosi naziv Požeški Kaptol sv. Petra.


Više o sakralnoj baštini Požeško-slavonske županije potražite na www.tzzps.hr.