Novi na popisu uvrijeđenih

Plakat za »Fine mrtve djevojke« uvrijedio i – Islamsku zajednicu

Hina

»Još više zabrinjava istaknuta želja da se muslimani, ukoliko to nisu shvatili s prvog plakata, uvrijede posebno izrađujući plakat u kojima je Merjem/djevica Marija prikazana u burkama«, navodi se u priopćenju



ZAGREB – Slika na plakatu za predstavu u zagrebačkom kazalištu Gavella, »Fine mrtve djevojke«, uvrijedila je muslimane i u prvoj verziji plakata, iako je ona tradicionalno kršćanska, kao i varijanta u kojoj je »Merjem/djevica Marija prikazana u burkama«, te Islamska zajednica u Hrvatskoj najoštrije osuđuje vrijeđanje bilo čijih i bilo kakvih, pa tako i vjerskih osjećaja, priopćeno je danas iz Mešihata islamske zajednice u Hrvatskoj.


»Vjera je oduvijek bila predmetom inspiracije i za vjernike i za one koji ne vjeruju«, »vjerski simboli i ostale vjerske vrijednosti predmetom su poštovanja svakog vjernika«, a »kada su u pitanju kršćanstvo i islam, posebno mjesto zauzima Merjem ili djevica Marija, majka Isa a.s. kako se u kršćanskoj terminologiji naziva Isusa, koja je jedna od osoba u povijesti koju se jednako poštuje u islamu i kršćanstvu«, ističe u priopćenju predsjednik Mešihata muftija dr. Aziz ef. Hasanović.


Dodaje kako se u proteklim vremenima dopuštalo vrijeđanje vjerskih i svakih drugih osjećaja zbog niskog stupnja civilizacijskog razvoja, no, upozorava dr. Hasanović, »trend vrijeđanja vjerskih osjećaja pod raznim krinkama slobode, sve više jača«.




Ističe kako slobodno izražavanje »ne podrazumijeva vrijeđanje ni u kojem smislu pa tak ni vrijeđanje vjerskih osjećaja«, te kako je »neprihvatljivo da drugi određuju što je za koga uvrjedljivo pa tako i kada je u pitanju vjera«.


Slika na plakatu za predstavu »Fine mrtve djevojke« uvrijedila je muslimane i u prvoj verziji koja je tradicionalno kršćanska.


»Još više zabrinjava istaknuta želja da se muslimani, ukoliko to nisu shvatili s prvog plakata, uvrijede posebno izrađujući plakat u kojima je Merjem/djevica Marija prikazana u burkama«, navodi se u priopćenju.


Najoštrije osuđujući vrijeđanje bilo čijih i bilo kakvih, pa tako i vjerskih osjećaja, Islamska zajednica u Hrvatskoj »poziva sve umjetnike da svojim kreativnim umjetničkim radom oplemene naše društvo, vodeći računa da neće nekoga uvrijediti«, jer »vrijeđanje nije umjetnost, niti je to bilo čije pravo ni sloboda«, zaključuje predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftija dr. Aziz ef. Hasanović.


Gavella: ne postoji alternativni plakat za »Fine mrtve djevojke«


Kazalište »Gavella« priopćilo je danas da je u srijedu, 16. siječnja, iz upotrebe povuklo sporni plakat Studija Cuculić, za predstavu Mate Matišića »Fine mrtve djevojke« u režiji Dalibora Matanića, a da alternativni plakat u ovom trenutku – ne postoji.


Plakat koji se pojavio na društvenim mrežama i u nekim medijima, a prikazuje dvije žene u burkama, nije djelo dizajnera kazališta »Gavella« Vanje Cuculića, niti ga je naručilo kazališta »Gavella«, ističe se u priopćenju.


Alternativni plakat, ponavljamo, trenutno ne postoji, stoji u priopćenju Ureda marketinga i prodaje Kazališta »Gavella«.


HNS: Gradska i kazališna cenzura narušile su prostor umjetničkih sloboda


Hrvatska narodna stranka – liberalni demokrati (HNS) smatra da bi plakat za predstavu »Fine mrtve djevojke« i dalje trebao najavljivati tu predstavu u Gradu Zagrebu jer u 2013. godini, nakon razvoja i svega viđenoga u suvremenoj umjetnosti, ne mogu reći da on na bilo koji način vrijeđa osjećaje vjernika.


HNS u današnjoj reakciji na povlačenje plakata za kazališnu predstavu »Fine mrtve djevojke« ocjenjuje kako su, upravo suprotno, postupkom skidanja plakata gradska i kazališna cenzura narušile prostor umjetničkih sloboda.


Članica predsjedništva HNS-a i ministrica kulture Andrea Zlatar Violić podsjetila je da rasprava o toj temi govori o problemu koji imamo već 20-ak godina.


»Imamo problem nerazumijevanja prema onima koji su drugačiji od većine, bilo da je riječ o religijskoj razini, bilo da je riječ o rodnoj razini, bilo da je riječ o ikakvom tipu marginaliziranja. Mi smo tip društva koji iznimno pruža otpor i želi sasvim baciti na marginu one koji su drugačiji. Zbog toga mislim da su ove predstave i ovakvi plakati itekako potrebni da nas nauče poštovati onoga tko je iz perspektive većine drugačiji«, poručila je Zlatar Violić.


Naglasila je i da autorska ekipa predstave, dizajner Vanja Cuculić, redatelj Dalibor Matanić, pisac Mate Matišić te glumci i glumice, zaslužuju svaku pohvalu. »To su vrhunski hrvatski umjetnici i poigravati se s njihovim umjetničkim radom na ovaj način krajnje je neodgovorno«, rekla je Zlatar Violić.


Ostojić: Skidanje plakata za predstavu vid je cenzure


Ministar zdravlja i SDP-ov kandidat za zagrebačkog gradonačelnika Rajko Ostojić nazvao je danas cenzurom skidanje plakata za predstavu »Fine mrtve djevojke« Dalibora Matanića, koji prikazuje dva kipa Blažene Djevice Marije u zagrljaju.


»Skidanje plakata vid je cenzure«, rekao je Ostojić nakon konferencije za novinare u Ministarstvu zdravlja na kojoj je predstavio rezultate rada ministarstva u prošloj godini.Plakat za Matanićevu predstavu, premijerno izvedenu u subotu 12. siječnja u zagrebačkome Gradskom kazalištu »Gavella«, u srijedu je po nalogu zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića povukao ravnatelj tog kazališta Darko Stazić.