Rugvica

Nelegalno odlaganje opasnog otpada: “Izba-Mi” pod istragom

Vanja Vesić

Klupko se počelo odmotavati 30. kolovoza kada se komunalnom redaru za područje Rugvice Veselku Đurkanu obratio djelatnik »Izba-Mi« Marijan Majić i priznao da je to počinila tvrtka u kojoj je zaposlen

ZAGREB Kriminalistička policija pokrenula je istragu zbog nelegalnog zakopavanja opasnog otpada u blizini BC Instituta za bilje u Rugvici na području Zagrebačke županije. Inspekcija Ministarstva zaštite okoliša (MZOPU) uputila je Krim-policiji zahtjev za istragom temeljem inspekcijskog nalaza još iz 2007. godine kada je udruga Zelena akcija prijavila da je na zemljištu u krugu građevinske tvrtke Izba-Mi u Dugoselskoj ulici zakopan opasni otpad. U nalazu Inspekcije ističe se da je riječ je o desetak korodiranih metalnih bačvi napunjenih nepoznatom kemikalijom iz kojih je iscurio dio sadržaja, o plastičnim kanisterima sa sumnjivom tekućinom te tonama opasnog otpada poput azbesta, građevinske plastike, gume i slično.   Prema riječima naših sugovornika, otpad je dovezen početkom 2007. iz kompleksa ugasle Tvornice električnih žarulja (TEŽ) u Folnegovićevoj ulici u kojoj su se skladištile lužine i kiseline iz laboratorija pogona. Tvrtka »Izba-mi« opasni je otpad trebala propisno zbrinuti, no, umjesto toga zakopala ga je na vlastitom zemljištu. Još početkom svibnja 2007. Općina Rugvica dobila je naredbu više inspektorice Sanje Radović da se bačve iskopaju, a lokacija sanira. Sredinom istog mjeseca sanaciju i odvoz zakopanog otpada provela je ovlaštena tvrtka »Eko Flor Plus«, no poduzeće odgovorno za zakopavanje smeća nije se spominjalo. Financijska i kaznena odgovornost za odgovornog pravnog subjekta izostala je. Klupko se počelo odmotavati 30. kolovoza kada se komunalnom redaru za područje Rugvice Veselku Đurkanu obratio djelatnik tvrtke »Izba-Mi« Marijan Majić i priznao da je to počinila upravo njegova tvrtka u kojoj je zaposlen. Tvrtka nije snosila nikakve sankcije za dovođenje u opasnosti života, zdravlja ljudi i okoliša, niti je Općini Rugvica koja je platila sanaciju refundirala troškove.




Vlasnik tvrtke »Izba-Mi« Ivan Mabić već se dva dana ne javlja novinarima na telefon. Pokušali smo ga dobiti i na kućni broj, no, njegovi ukućani potvrdili su nam da ne znaju gdje je, niti kada će se vratiti, tekda je odsutan zbog posla. Pokušali smo ga dobiti i na dva broja mobilnog telefona, no, na pozive nije odgovorio. Načelnik Općine Rugvica Ivan Remenar potvrdio nam je da je prijava poslana DORH-u i da općinskom proračunu tvrtka nije refundirala troškove sanacije građevinskog otpada u iznosu od 30 tisuća kuna.



Krim-policija ovih dana ispituje potencijalne svjedoke koji su bili upoznati s prljavim rabotama skrivanja opasnog otpada. Iako je nalaz inspekcijskih službi obavljen još u ožujku i travnju 2007. godine, zahtjev Ministarstva zaštite i policijska istraga otvoreni su tek krajem prošlog mjeseca.


Naš list došao je i do radnika tvrtke »Izba-mi«, nesuđenog »zviždača« koji je posvjedočio o nelegalnom odlaganju otpada. Pokazali su nam točnu lokaciju gdje je bio zakopan otpad. Kraj bare, lokacije koju zovu – Mrtvica.   – Upravo na ovom mjestu zakopali su te hrđave bačve. Bilo ih 10, 20, po 200 litara zapremine, više od 50 plastičnih kanistera od 50 litara s kiselinama, lužinama i uljima. U nekoliko navrata su dolazili istovarati sumnjivi teret – kiseline, smrdljive tekućine i ulja… Možete zamisliti o kakvoj je to supstanci riječ da su se u trenutku istovara iz kamiona bačve same zapalile. Vozač i ekipa koja je kipala teret kamionima naše tvrtke htjela je pobjeći –obznanio je Marijan Majić, radni brigadir iz tvrtke »Izba-Mi« s kojim smo obišli spornu lokaciju.

– Sav građevinski otpad opasni azbest- salonit, najloni, plastika, ljepenka, beton, sve se to vozilo iz cijelog Zagreba. Firma je lako dobivala poslove od Grada, gradili smo vrtiće, škole, domove, sportske dvorane, sve ono što se financira iz proračuna Grada iako je poduzeće formalno u Zagrebačkoj županiji. Radili bismo u jednom trenutku na nekoliko gradilišta, a svo smeće trpalo se ovdje na jednom mjestu. Je li se nešto promijenilo nakon sanacije? Baš ništa. Evo, pred vama je nelegalno odlagalište s tonama smeća uz samu cestu i Institut. Zar bi Općina opet trebala platiti sanaciju? Kome je to u interesu? Ja sam policiji spreman pomoći, a imam za to i potrebne svjedoke – kazao je Majić. Temeljen Majićevih izjava komunalni redar Đurkan još je 22. rujna podnio prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Sesvetama za zahtjevom da nadležne institucije istraže ovaj slučaj.