Kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba

Švaljek: Neodrživo stanje u Zagrebačkom holdingu; kod Sveučilišne knjižnice bi se mogao jednog dana naći i Bandićev spomenik

Hina

Snimio Denis LOVROVIĆ / NL arhiva

Snimio Denis LOVROVIĆ / NL arhiva

Ističe da radnici, koji preko agencije rade za Čistoću, ne rade sezonski, privremeno ni povremeno, već oni kontinuirano rade. Njih se može koristiti neprekidno tri godine, a ako rade dulje na istim poslovima znači da se krši Zakon o radu



ZAGREB Nezavisna kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba Sandra Švaljek u utorak je upozorila na »nemar i neodrživo stanje u Zagrebačkom holdingu«, te zajedno s predstavnicima sindikata ZET-a i Čistoće na konferenciji za novinare istaknula probleme zapošljavanja radnika preko agencija, uvjeta rada i zaštite na radu, te kolektivnih ugovora.  


»Radi se uvijek između 500 i 700 agencijskih radnika u različitim podružnicama i trgovačkim društvima. Konkretno, u podružnici Čistoća radi 191 agencijski radnik«, rekla je Švaljek.


Kršenje Zakona o radu


Ističe da se radi o ljudima čiji karakter rada nije sezonski, privremeni ni povremeni, već oni kontinuirano rade. Njih se može koristiti neprekidno tri godine, a ako rade dulje na istim poslovima znači da se krši Zakon o radu.




Švaljek je rekla da su radnici koji su zaposleni preko agencije obespravljeni i diskriminirani u odnosu na radnike s ugovorima o radu na neodređeno vrijeme, pa ih treba zaposliti i dati im jednaka prava kao i ostalim radnicima Holdinga.


Kandidatkinja za zagrebačku gradonačelnicu, Sandra Švaljek, započela je danas svoju kampanju. Tim povodom dala je i intervju  Media servisu. 


Kad je riječ o pitanju spomenika prvom predsjedniku, Franji Tuđmanu, trenutni gradonačelnik spomenuo je poznate fontane kod Sveučilišne knjižnice kao moguću lokaciju, no Švaljek nju ne bi dirala.


 


“Šteta bi bila potrošiti to mjesto na taj spomenik, gdje bi se možda jednog dana mogao naći i njegov (Bandićev) spomenik”, rekla je Švaljek.



Kritizirala je uvjete rada u Zagrebačkom holdingu kao loše i nehumane – od voznog parka u vrlo lošem stanju, s vozilima starim između 13 i 29 godina, preko objekata poput onog u kojem se na remizi popravljaju vozila ZET-a, starog 80 godina i s krovom koji otpada, do zaštitne obuće radnika Zagrebparkinga koja propušta vodu.


Švaljek je upozorila da je Temeljni kolektivni ugovor za radnike Holdinga jednostrano otkazan, što je nepimjereno jer sindikati i Uprava Zagrebačkog holdinga moraju voditi socijalni dijalog. Radnici Zagrebačkog holdinga itekako brinu o svom radnom mjestu i da ne traže ono što ne mogu dobiti, poručila je.


Otkaz zbog informacija o nezakonitom zapošljavanju


Također je komentirala slučaj Marice Špehar, bivše voditeljice ljudskih resursa u ZET-u, koja je dobila otkaz zbog sumnje da je novinarima dala informacije o nezakonitom zapošljavanju. Švaljek ističe da s jedne strane vrijedi zabrana zapošljavanja, a s druge strane zapošljavaju se ljudi po obiteljskoj ili političkoj liniji. »To stvara vrlo ružan osjećaj diskriminiranosti jer oni koji se zapošljavaju dobivaju visoke koeficijente dok s druge strane imamo agencijske radnike koji rade u nemogućim uvjetima«, rekla je.


Predsjednik Sindikata ZET-a Dražen Jović upozorio je da se sindikat nije suglasio s izvanrednim otkazom Marici Špehar. Trebalo bi na temelju dokaza vidjeti je li učinila ono za što ju se tereti, a novinar je potpisao da ona nije bila izvor informacija, no poslodavac to nije uvažio, kaže Jović.


Švaljek je također poduprla ideju o uvođenju školskih uniforma. »Mislim da djeca to vole i na taj način se smanjuju razlike među njima, pa ako neka škola to želi uvesti, dapače, zašto ne«, kaže Švaljek.