PH u plivanju

Meri Mataja oborila 19 godina stari rekord Mirne Jukić

Meri Mataja/Foto Arhiva NL

Mlađa juniorka Kantride postala seniorska prvakinja na 50 prsno za 32.33 sekunde i za 18 stotinki popravila 19 godina stare rekorde Mirne Jukić

RIJEKA Meri Mataja, mlađa juniorka Kantride, imala je razloga za zadovoljstvo trećega dana Otvorenog prvenstva Hrvatske u plivanju, što je prošle nedjelje završilo na bazenu Svetice u Zagrebu. Plivačica Kantride osvojila je titulu seniorske prvakinje Hrvatske u utrci na 50 metara prsnim načinom, isplivavši pritom mlađejuniorski i juniorski državni rekord. Meri je do zlata doplivala za 32.33 sekunde, čime je za 18 stotinki popravila 19 godina stare rekorde Mirne Jukić. Iza sebe je ostavila i nekoliko sati staru apsolutnu hrvatsku rekorderku, Emu Rajić iz Dubrave, koja je u jutarnjim kvalifikacijama plivala 32.28 sekundi, što je osam stotinki brže od pet godina starog rekorda Riječanke Lane Dragojević, ali i 28 stotinki od norme za Svjetsko prvenstvo u Južnoj Koreji. No, u finalu je plivala 11 stotinki sporije (32.44) od novopečene prvakinje i državne rekorderke Meri Mataja.

Marin Ercegović  nastavio je nisku zlatnih odličja, ovoga je puta slavio u utrci na 100 slobodno plivavši 50.09 sekundi, čime je isplivao B normu za Svjetsko prvenstvo u Južnoj Koreji. B normu su isplivali i »mladostašica« Matea Sumajstorčić na 800 slobodno (8:53.39) i Nikola Obrovac (Medveščak) na 50 prsno (27.98).

Plivačice Primorja Croatia osiguranja Ana Matković, Eva Stanković, Marija Maduna i Ana Herceg osvojile su titulu državnih prvakinja u štafeti 4×200 slobodno (8:34.39), Ana Matković je zlatu u štafeti pridodala i titulu viceprvakinje Hrvatske na 200 delfin (2:23.19), Eva Stanković je pak do srebra doplivala na 800 slobodno (9:10.77), dok je Ana Herceg na drugu stepenicu pobjedničkog postolja stala nakon utrke na 100 slobodno (57.52), u kojoj je plivačica Rijeke Ana Petrović osvojila broncu (58.22).

Rezultati pobjednika, plivačice, 800 slobodno: 1. Matea Sumajstorčić (MZ) 8:53.39; 200 delfin: 1. Mia Maria Leko (JS) 2:19.85; 100 slobodno: 1. Dora Komić (POŠK) 57.26; 100 leđno:1. Lucija Šulenta (MDZ) 1:04.19.

Plivači, 50 prsno: 1. Nikola Obrovac (MDZ) 27.98; 200 delfin: 1. Filip Zelić (MZ) 2:06.26; 100 leđno: 1. Ivan Gajšek 56.49; 1.500 slobodno: 1. Grgo Mujan (MZ) 15:59.93; 4×200 slobodno: 1. Mladost (Misović, Mujan, Prostran, Karačić) 8:01.94.