Djeca luke

Kako malikovci snimaju »zoom film« prema Žmirićevoj knjizi

Robert Šimonović

Denis Kirinčić i polaznici njene radionice odlučili su prvotnu ideju o suvremenoj kazališnoj predstavi, koja je trebala biti izvedena na Molo longu, zamijeniti novom



RIJEKA – Da nije svako zlo za zlo, i da vrijeme nastalo u uvjetima koronakrize nije nužno, samo i jedino, teško i ružno, najbolje pokazuju akteri današnje priče. Naime mladi članovi Kazališne radionice »Malik« Rijeka i njihova umjetnička voditeljica Denis Kirinčić pravi su dokaz da je uvijek moguće stvoriti nešto lijepo, novo i drugačije, kreativno i inspirativno te se umjetnički izraziti čak i onda kada se svaka umjetnost nalazi na »klimavim nogama«, kada se koči i guši, zapostavlja i zaboravlja.


U novonastalim uvjetima, u kojima je otežan rad brojnim granama umjetničkog djelovanja, Denis Kirinčić i polaznici radionice (glumci u dobi od devet do 18 godina), zajedno s autorskim timom projekta i dvoje profesionalnih glumaca iz Zagreba (Anamaria Štefanec i Mark Sokčić), odlučili su prvotnu ideju o suvremenoj kazališnoj predstavi, koja se u sklopu programa Rijeke 2020 EPK-a početkom srpnja trebala izvesti na Molo longu, zamijeniti novom, te sada rade na snimanju »zoom filma«, odnosno svojevrsne predstave u filmu. Inspiraciju za film »Djeca luke« pronašli su u tekstovima iz knjige Zorana Žmirića »Riječke rock himne«, a Kirinčić, koja je za ovu priliku postala filmska redateljica, otkrila nam je kako je nastala ideja predstave te zašto se odlučila poslužiti Žmirićevom knjigom kao polazištem za razvoj te ideje.


Rock himne


– Kada se Rijeka prijavljivala za titulu EPK, već tada mi je sinula ideja o tome da bi bilo dobro uključiti se u program Rijeka 2020, s obzirom na to da ono čime se bavimo itekako ima veze s kulturom i umjetnošću. Ideja o predstavi »Djeca luke« vrlo je rano postala sastavnim dijelom programskih pravaca EPK-a, odnosno pravaca »Slatko i slano« i »Dječja kuća« te je bilo planirano da se predstava početkom srpnja održi na Molo longu. Epidemija koronavirusa tada nam je, nažalost, poremetila planove, no nismo htjeli odustati od ideje za koju smo smatrali da je uistinu zanimljiva i kreativna, pa smo se odlučili upustiti u nešto sasvim novo i drukčije, odnosno prihvatiti se izazova snimanja »zoom filma« – otkrila nam je Denis Kirinčić te nadodala da je ideja o nastanku predstave proizašla iz nje same i njene osobne povezanosti s riječkim rock himnama, s obzirom na to da je i sama rasla u vrijeme kada su te punk-rock pjesme o kojima govori Žmirićeva knjiga bile aktualne i kada je Rijeka bila poznata kao rock i punk centar bivše Jugoslavije.




– Smatram da su stihovi obuhvaćeni Žmirićevom knjigom vrlo kvalitetni i interesantni, i zasigurno su svevremenski i primjenjivi na današnje mlade generacije. Učinilo mi se da bi se kao takvima mogli pokazati i polaznicima Kazališne radionice »Malik« Rijeka, i mislim da sam imala pravo, jer sada svi zajedno pokušavamo otkriti što se krije iza tih tekstova, što oni znače i što su nam autori tim tekstovima htjeli poručiti. Dakle pokušavamo kroz predstavu dočarati i revitalizirati duh ondašnjih mladih, i na neki ga način, povezati s duhom današnjih mladih. Osobno vidim puno poveznica među njima te smatram da današnji mladi također imaju jaku potrebu za ispoljavanjem onog istog buntovnog, kritičkog, mladenačkog, poletnog duha, ali jasno, kroz neka drugačija umjetnička sredstva ili djelovanje – rekla je Kirinčić.


Vani oko proljeća


Predstava »Djeca luke« prvotno je trebala uključivati puno veći broj glumaca nego što je sada slučaj, no u konačnici se izazova snimanja »zoom filma« prihvatilo njih sedamnaestero, za koje se može reći da predstavljaju one najupornije i najhrabrije od njih, a koje krasi visoka doza entuzijazma, htijenja i želje. No razlika je i u zahtjevima samih medija.


– Većina polaznika »Malika« koji su u dobi od devet do 18 godina sudjelovali su u više »Malikovih« uspješnih kazališnih projekata, a neki i u profi filmovima. Uz to na Molo longu ih je moglo biti 70 do 80, kako je zamišljeno da cijeli Molo longo bude pun mladih ljudi. U »zoom filmu« je to drugačije, prostorno, režijski, i više se nisam rukovodila time, jer nije bilo ni umjetničke potrebe da ih bude toliko – rekla je Kirinčić.


Autorski tim čine: Denis Kirinčić, koja se po prvi put »uhvatila« režiranja »zoom filma«, Laura Marchig, koja je zaslužna za dramaturgiju, a Tajči Čekada izradila je kostime rock-punk anđela, kao i druge potrebne rekvizite. Enver Krivac zaslužan je za glazbenu montažu, dok autorski tim još uvijek traga za glavnim montažerom samoga filma. Ipak očekuje se da će »Djeca luke« svjetlo dana ugledati negdje oko proljeća, a trajat će okvirno između 40 i 60 minuta.


Denis Kirinčić otkrila nam je i što otprilike možemo očekivati od samoga filma.


– Treba napomenuti da mi ne radimo mjuzikl, nekakav rock-punk koncert, ali ne radimo više ni klasičnu kazališnu predstavu. Ono što ćete imati priliku pogledati oko proljeća više nije kazališna predstava, ali nije ni klasičan film, već nešto što ja zovem »predstava u filmu«. Ona će biti podijeljena u pet cjelina, koje su tematski, odnosno nekakvom logikom i smislom povezane, a za svaku smo odabrali između pet i osam tekstova koje nastojimo glumački odigrati u postdramskom izričaju.


Konačni produkt zasigurno neće biti isti kao onaj koji smo planirali izvesti na Molo longu, ali koliko god mi je u početku bilo žao što smo morali odustati od izvorne ideje, toliko me sada raduje ovaj sasvim za mene novi, »zoom« pristup, koji donosi potpuno drugačiju vrstu kreativnog izražavanja. Čitav projekt jedan je veliki izazov, ali sada kada vidim kako se stvari odvijaju, mogu samo reći da sam poprilično sretna oko cijele stvari i usprkos svim preprekama, uživamo u procesu te se nadam da će u konačnici svima biti zanimljivo vidjeti krajnji ishod čitave te priče – zaključila je Denis Kirinčić.