U subotu počinju prijave

LJETNI UPISNI ROK Buduće srednjoškolce u školama PGŽ-a čekaju 2.763 upisna mjesta

Ingrid Šestan Kučić

Čak 48 posto upisne kvote čine četverogodišnji strukovni programi/ Foto V. KARUZA

Čak 48 posto upisne kvote čine četverogodišnji strukovni programi/ Foto V. KARUZA

U pet gimnazijskih programa moći će se upisati 661 učenik, u petogodišnji strukovni program upisat će se 56 učenika, a najveći broj učenika moći će upisati četverogodišnje strukovne programe, jer 35 programa može birati i upisati 1.236 učenika s područja PGŽ-a



 


RIJEKA – Za sve osmaše, u subotu 25. lipnja počinju prijave srednjoškolskih obrazovnih programa, a prijave za upis onih programa koji zahtijevaju dodatnu provjeru znanja bit će okončane već 28. lipnja, dok za sve druge programe traju do 7. srpnja. Tog će datuma početi i ispis prijavnica, dok će objava konačnih ljestvica rezultata biti u subotu, 9. srpnja. U primorsko-goranskim srednjim školama osmaše na predstojećim upisima očekuje 2.736 upisnih mjesta, a u pet gimnazijskih programa moći će se upisati 661 učenik, što je 25 posto od ukupnog broja novih budućih srednjoškolaca. U petogodišnji strukovni program upisat će se 56 učenika, a najveći broj učenika moći će upisati četverogodišnje strukovne programe, jer 35 programa može upisati 1.236 učenika, što je 48 posto upisne kvote. Škole nude i 27 trogodišnjih strukovnih programa za 550 učenika, a to iznosi 21 posto.


Novo zanimanje


Ove se godine nudi i novo zanimanje šumarskog tehničara u Srednjoj školi Delnice, a osmašima se ukupno nudi pet gimnazijskih programa, 63 strukovna, tri umjetnička te tri programa za učenike s teškoćama u razvoju. U svakome upisnom roku kandidat može prijaviti najviše šest odabira programa obrazovanja, a za upis u prve razrede srednjih škola kandidatima se vrednuju i boduju zajednički, dodatni i poseban element. Vrednovanjem zajedničkog elementa za upise u gimnazijske programe i četverogodišnje strukovne škole, najviše se može steći 80 bodova.


Prosjeci




Zajednički element čine prosjeci zaključnih ocjena svih predmeta u posljednja četiri razreda osnovne škole, zaključne ocjene iz 7. i 8. razreda iz hrvatskog jezika, matematike i prvog stranog jezika te triju nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim programima obrazovanja. Dva od ta tri predmeta propisana su Pravilnikom o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole, a jedan samostalno određuje srednja škola iz skupine predmeta koji se uče u osnovnoj školi. Prosjek ocjena donosi najviše 20 bodova, a svaki od preostalih predmeta po maksimalno 10 bodova.


Zajednički element za upis u trogodišnje škole uključuje prosjeke zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja te zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovne iz nastavnih predmeta hrvatski jezik, matematika i prvi strani jezik. Na takav način moguće je steći najviše 50 bodova, odnosno maksimalno 20 na temelju prosjeka i po 10 za svaki od predmeta koji se boduju. Zajednički element za upis u programe obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije u trajanju kraćem od tri godine uključuje prosjeke svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja. U ovom je slučaju moguće steći najviše 20 bodova.


Darovitost


Ukoliko postoji, kod učenika se pri upisima u srednju školu može bodovati i dodatni element. Njega čine sposobnosti, darovitosti i znanja kandidata, koja se vrednuju kroz neku vrstu prijemnog ispita, a dodatni bodovi mogu se steći i temeljem uspjeha na natjecanjima znanja ili sportskim natjecanjima. Pravo na izravan upis imaju učenici koji su kao pojedinci osvojili prvo, drugo ili treće mjesto u 5., 6., 7. ili 8. razredu na državnim i međunarodnim natjecanjima znanja. Ista razina natjecanja bodove može donijeti i učenicima koji su se natjecali u skupinama u 5., 6., 7. i 8. razredu. Za prvo mjesto dobivaju se četiri boda, za drugo tri, a za treće dva boda. Pojedinac i član skupine koji je na natjecanju samo sudjelovao i osvajao niža mjesta, dobiva pri upisima jedan bod.


Što se tiče rezultata na sportskim natjecanjima, učeniku prvo osvojeno mjesto kao članu skupine donosi tri boda, drugo dva, a treće mjesto u ekipnom natjecanju donosi jedan bod. Pravo na dodatne bodove učenici ostvaruju na temelju službene evidencije o rezultatima održanih natjecanja školskih sportskih društava koju vodi Hrvatski školski sportski savez. Riječ je o ukupno 14 sportova, a svi su ekipni.


Otežani uvjeti


Posljednji element koji se može vrednovati jest poseban element koji čini uspjeh kandidata koji su ostvarili u otežanim uvjetima obrazovanja. Tako se kandidatu mogu vrednovati: zdravstvene teškoće, život uz jednoga ili oba roditelja s dugotrajnom teškom bolešću, život uz dugotrajno nezaposlena oba roditelja te život uz samohranoga roditelja korisnika socijalne skrbi. Temeljem ovog elementa bodove može dobiti i kandidat kojem je jedan roditelj preminuo, kandidat koji je bez roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi te kandidat koji je pripadnik romske nacionalne manjine.


Za sve učenike koji srednju školu ne upišu u ljetnom upisnom roku bit će organiziran i jesenski rok upisa, a objava okvirnog broja slobodnih mjesta za jesenski upisni rok bit će objavljen 15. srpnja, dok će službena objava slobodnih mjesta biti 10. kolovoza, a početak prijava u sustav i prijava obrazovnih programa počet će 20. kolovoza.