RUŽE SU CRVENE...

Žene, majke, kraljice, sva su četiri kantuna na vašim leđima. Na cijeloj Liburniji Dan žena prepun cvijeća i poštovanja

Aleksandra Kućel Ilić

Foto: A. K. ILIĆ

Foto: A. K. ILIĆ

Zaposleni su vrlo često i muž i žena, no dok žena nakon posla mora raditi i kućanske poslove, muževi najčešće iza posla odmaraju i »drže noge na tabureu«, primijetila je Borka Štrbac



OPATIJA – Najsretniji Dan žena želimo svim »majkama, ženama, kraljicama« i neka svaki dan bude njihov, jer u suštini, kada su naše »bolje polovice« zadovoljne, tad smo i mi muškarci sretni… Mislite li i vi slično kao nekoliko jučerašnjih kavalira s cvijećem u rukama? Diljem Liburnije, ne samo uz podjelu sadnica cvijeća, a najčešće su to bili jaglaci i maćuhice, pridavala se pažnja »nježnijoj strani« stvarnosti, no, priznali su sami muškarci, bez obzira na ponekad krhku vanjštinu, itekako sposobnim i borbenim članicama društva koje ne drže tri, već i »četiri kantuna kuće« i tako iz dana u dan.


Jače no ikad


Međunarodni dan žena nije zaobišao liburnijsko područje, cvjećarnice su se jako dobro pripremile, a ponegdje se na štandovima na mrkatu uz razmjenu čestitki moglo dobiti i čokolatin na dar. Mnoge su žene bez obzira na poseban datum i jučer morale raditi, na nekim radnim mjestima baš upravo zbog Dana žena u pojačanom radnom ritmu. Simpatičnoj prodavačici cvijeća Ileani Škorjanec je povrh svega jučer bio i rođendan, no premda je imala pune ruke posla, uz osmijeh na licu, zračila je pozitivom i na temu muško-ženskih odnosa i ravnopravnosti izrazila svoj stav.


– Cvjećarka sam rođena 8. marta, zvuči dosta neobično. Sasvim mi je normalno raditi na ovaj dan, jer dok drugi slave, mi imamo puno posla. Muškarci su ove godine počeli kupovati cvijeće već dan-dva uoči samog Dana žena, a danas su najtraženije ruže, i to u prvom redu crvene. Nisu poskupjele zbog datuma, već i dalje koštaju 3 eura po komadu. Kada je riječ o muško-ženskoj ravnopravnosti, rekla bih da su žene danas preuzele jako puno toga na sebe.


Cvjećarica rođena 8. ožujka – Ileana Škorjanec




Rijetka je situacija da je žena doma, kod kuće, a samo muž radi. Danas smo gotovo sve zaposlene i još imamo i niz obaveza kad dođemo kući s posla i po tom kriteriju smo čak i nadjačale muškarce. Gledajući moje roditelje, oni su kućne poslove uvijek dijelili, dok mi se čini da danas žene preuzimaju previše toga na sebe, a s druge strane su i lošije plaćene u odnosu na muške kolege, rekla je Ileana Škorjanec, prodavačica cvijeća u Opatiji.


Mišljenja


Da o ravnopravnosti između žena i muškarca »nema niti govora« smatra umirovljenica Borka Štrbac.


– Znate onu o držanju »tri kantuna kuće«? Ma kakva tri, žena drži sva četiri kantuna kuće, zaključila je Borka Štrbac.


Borka Štrbac


Njezino je mišljenje da ravnopravnost možda postoji na papiru, ali ne i u zbilji i svakodnevici.


– Zaposleni su vrlo često i muž i žena, no dok žena nakon posla mora raditi i kućanske poslove, muževi najčešće iza posla odmaraju i »drže noge na tabureu«, primijetila je Štrbac kojoj je zasmetala i činjenica da besplatne sadnice umjesto žena uzimaju čak i neki muškarci, umjesto da sami kupe cvijeće za svoje »bolje polovice«.


Sasvim je drukčiji stav izrazila umirovljena profesorica Nelly Prebilić koja kaže da nikada tijekom svoje karijere nije osjećala neravnopravnost među spolovima.


– S mog stajališta ravnopravnost između žena i muškaraca postoji. Možda sam i radila u takvoj sredini gdje smo stvarno bile ravnopravne i moram priznati da nikad nisam osjetila tu neravnopravnost niti u visini odobnog dohotka, niti u međuljudskim odnosima. Kada govorimo o modernim obiteljima, rekla bih čak i da su muškarci djelomično preuzeli dio nekih uloga koje su ranije uglavnom pripadale ženama, kao što je kuhanje i briga o djeci, i to mi se jako, jako sviđa, istaknula je Nelly Prebilić.


Nelly Prebilić – nisam nikad osjećala neravnopravnost


Uvijek može bolje


Opatijska umirovljenica Tea Pobar smatra da situacija u svakodnevnim »muško-ženskim« odnosima nije loša, premda bi »moglo i boje bit«.


– Govori se o tome da žene imaju 16 posto niže plaće od muškaraca, ali ja sam u mirovini i mogu reći da svi mi imamo podjednako »miće penzije«, bez obzira na spol. Za Dan žena neki muškarci pokazuju pažnju prema ženama, daruju im cvijeće, a neki baš i ne. Poručila bih muškarcima da malo više priskoče u pomoć ženama, da podijele kućanske poslove, a mladim parovima koji se brzo posvađaju oko sitnica, da je potrebno da malo popusti jedna strana, malo druga i tako svijet »gre naprvo«. U zajedničkom životu je važno dogovoriti se na vrijeme i da svatko napravi svoj dio posla, to je za mene ravnopravnost, izjavila je Tea Pobar.


Tea Pobar – za sreću je potrebno podijeliti poslove


Ruža na dar


Osim političara, da bi se dame jučer osjećale što svečanije pobrinuli su se i opatijski ugostitelji posebnim ponudama, pa je tako u jednom od popularnijih kafića u krugu tržnice svaka žena na dar dobila ružu.


Na temu »Zašto antifašizam danas?« u Opatiji su na Dan žena zaključeni 15. po redu Dani antifašizma, a u Mošćeničkoj Dragi je u organizaciji UABA-e Liburnije – podružnice Mošćenička Draga organiziran prigodan program tijekom kojega je zahvaljujući općinskoj podršci svaka žena darovana knjigom o ljekovitom bilju našega kraja.


Organizirane su i razmjena i doniranje knjiga za potrebe domova za umirovljenike, a u programu su nastupili VIS Mareta, Silvana Milotić, Branka Dešković i Nadija Rubeša, te specijalna gošća večeri Cvjetana Miletić. Nakon kulturnog programa nastavilo se druženje uz kolače i glazbu.


U »Slobodi« s Pavatom


Žene su se vrlo često jučer zabavljale u ženskom društvu, okupljale se na organiziranim večerama ili uz posebne programe, ove godine prvi put »samo za žene«, kao što je to bilo primjerice u »Gervaisu« gdje su se za njihovo dobro raspoloženje pobrinuli – rasplesani muškarci.


U Lovranu će u povodu Dana žena svečano i u znaku dobre glazbe biti u nedjelju, 10. ožujka s početkom u 19 sati u kinu Sloboda gdje će biti koncert Sergia Pavata i L’Orchestra Istriana uz slobodan ulaz. Organizator koncerta je Zajednica Talijana Lovran u suorganizaciji s Kulturom Lovran i uz financijsku potporu Talijanske unije Rijeka.