Takale

Za vikend nova radionica obnove bakarskih prezida, evo gdje se prijaviti

Sanja Gašpert

Ilustracija, Foto: V. KARUZA

Ilustracija, Foto: V. KARUZA



PRAPUTNJAK – Udruga Praputnjak – kulturni krajolik predstojeći vikend, 9. i 10. ožujka organizira tradicionalnu, trinaestu radionicu obnove Bakarskih prezida – Takala.


Radionica se održava u subotu 9. ožujka u vremenu od 9 do 17 sati i u nedjelju 10. ožujka od 9 do 13 sati. Organizaciju radionice potpisuje Udruga Praputnjak – kulturni krajolik, u suradnji s Udrugom Dragodid i Poljoprivrednom zadrugom Dolčina Praputnjak.


– Pozivamo vas da nam se pridružite u radu i naučite ponešto o nematerijalnom kulturnom dobru – tehnici zidanja u suho. Radionica se održava u prekrasnom kulturnom krajoliku vinograda Takala, pa osim druženja i učenja, obećajemo i prekrasan pogled na našu valu i Kvarner.




Ukoliko planirate cjelodnevno sudjelovanje u radionici, prijavite se kako bi nam olakšali planiranje.


Prijavu možete obaviti putem: FB stranice Udruge Praputnjak – kulturni krajolik, putem e-maila [email protected] ili putem mobitela na broj 095/818-96-27 (Ivona Miloš).


Svi su dobrodošli, naravno, i bez prijave, kažu u Udruzi Praputnjak – kulturni krajolik.


Projekt potpomažu Grad Bakar, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Turistička zajednica grada Bakra. Lokacija radionice dostupna je OVDJE.


U slučaju nepovoljne vremenske prognoze, javnost će biti pravovremeno obaviještena o odgodi radionice.


Naziv Takala označava toponim – u pučkom žargonu znači točilo se zdolun ili takalo se skroz do mora. Jedan je to od najstrmijih kultiviranih predjela Bakarskog zaljeva na kojem se kroz povijest uzgajala vinova loza. Zbog svojih impresivnih prezida, zaštićen je 1972. godine kao kulturno dobro Republike Hrvatske pod nazivom “Etnografska zona Bakarskih prezida – Takala”.


Nakon više od pola stoljeća zapuštenosti, 2000. godine na inicijativu Tomislava Vičevića počelo je uređenje prostora koji je bio zapušten i prepun smeća, da bi dvije godine kasnije Poljoprivredna zadruga Dolčina Praputnjak započela s obnovom prezida i sadnjom izvorne sorte vinove loze od koje se ponovo počeo proizvoditi pjenušac pod nazivom Stara bakarska vodica.