Županijski operativni centar

Za čisto more PGŽ godišnje izdvaja 3,5 milijuna kuna

Sanja Gašpert

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Primorsko-goranska županija jedina u Hrvatskoj ima i avio izviđanje kojim se prati more i morski akvatorij



Za zaštitu mora, morskog akvatorija, obale i okoliša Primorsko-goranska županija godišnje izdvaja 3,5 milijuna kuna, od kojih dva milijuna kuna za tri eko broda koji prate akvatorij, a milijun kuna za praćenje i analizu kakvoće mora na više od 200 plaža i 270 točaka.


Također, radi se i kontrola olupina na morskom dnu, a u pričuvi imamo i 638 tisuća kuna za slučaj iznenadnog onečišćenja mora kada je počinitelj nepoznat, kazala je to uoči početka 19. sjednice Županijskog operativnog centra za provedbu plana intervencija kod iznenadnog onečišćenja mora u PGŽ-u pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Nada Milošević, dodajući kako se Županija priprema za predstojeću turističku sezonu ne samo sa zdravstvenog aspekta, nego i da pokaže javnosti kako štiti more, podmorje i obalu.


Zapovjednik Županijskog operativnog centra Darko Glažar podsjetio je kako Primorsko-goranska županija jedina u Hrvatskoj ima i avio izviđanje kojim se prati more i morski akvatorij, a sredinom ožujka otvoren je i suvremeni centar ŽOC-a, sa suvremenom i modernom opremom, u kojem se onečišćenje mora može pratiti i kamerom iz kontrolne sobe.




Izvjestio je novinare o onečišćenju mora u bakarskom zaljevu, odnosno plaži Carevo te lukama Bakarac i Kraljevica koji se dogodio 20. ožujka ove godine.


– U tom je slučaju poznat počinitelj, to je INA, koji je sve priznao i sanirat će nastalu štetu o vlastitom trošku, tako da nije bilo aktivirati županijski plan intervencija. Sanacija je provedena u tri faze i očekujemo da će biti kompletno završena početkom sljedećeg tjedna.


Utvrđene su i određene štete na dvadesetak brodica, koje će se ukloniti isključivo odmašćivanjem, kazao je Glažar.


Tajnik ŽOC-a Zdravko Lisac najavio je za 11. lipnja akciju čišćenja mora, obale i podmorja “Čisto more i obala 2021.”, koja će, u povodu obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša, biti održana na području Općine Omišalj, točnije sjeverozapadnoj i jugozapadnoj strani otoka sv. Marko i područja uvale Voz i susjednih uvala.


– Akcija je prvi puta održana 2011. godine i svake je godine organiziramo kao uvod u turističku sezonu. Sudionici akcije su članovi ŽOC-a, učenici Pomorske škole Bakar, djelatnici Dezinsekcije i ronioci. Treba reći kako ŽOC djeluje i proaktivno te u suradnji sa Županijom svake godine poziva jedinice lokalne samouprave da krenu u akciju pripreme sezone čišćenjem plaža i obale.


Nizom akcija promičemo program očuvanja okoliša, pa tako tiskamo i promotivne letke koje dijelimo nautičarima kako bi i oni tijekom boravka na našem moru prijavili eventualna onečišćenja, kazao je Lisac.


Inače, na dnevnom redu sjednice bilo je stanje operativnih priprema i pripravnost subjekata iz Plana intervencija za provođenje mjera u slučaju iznenadnog onečišćenja mora tijekom turističke sezone 2021. godine, prijedlog plana provedbe akcije čišćenja mora, obale i podmorja povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, informacija o onečišćenju mora u Bakru 20. ožujka ove godine te druge teme.