Projekt CENTINOSS

PGŽ osniva Centar za socijalne inovacije, bavit će se, među ostalim, imunoterapijom ubodom pčela

Ingrid Šestan Kučić

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Terapija glazbom i kućnim ljubimcima, ali i umjetnom inteligencijom te učenje novih vještina druge su djelatnosti tog novog Centra



Imunoterapija ubodom pčela, terapija glazbom i kućnim ljubimcima, ali i umjetnom inteligencijom te učenjem novih vještina dio su brojnih inovativnih koncepata brige o starijim osobama koji će se ostvariti kroz projekt “CENTINOSS- CENTar za INOvacije u Socijalnoj Skrbi”.


Riječ je o projektu koji je započeo s prvim danom ožujka, trajat će dvije godine, a vodeći partner je Primorsko-goranska županija.


Partnerstvo na projektu uključuje i Dom za starije osobe “Kantrida” Rijeka, Zakladu Sveučilišta u Rijeci, Dom “Nina Pokorn” Grmovje te visokoškolsku ustanovu Alma Mater Europea – Europski centar Maribor (AMEU), a glavni je cilj unaprijediti pružanje socijalnih usluga u domovima socijalne skrbi.




Objašnjavajući da je konačni cilj napraviti prijedlog nacionalne strategije i akcijski plan razvoja socijalnih inovacija temeljem kojeg bi se primjenjivao kvalitetniji model uključivanja kod svih pružatelja socijalnih usluga pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije, Dragica Marač, istaknula je da je ukupna vrijednost projekta je 862 tisuće eura, od čega se 80 posto sufinancira bespovratnim sredstvima, a provodi se u okviru Programa prekogranične suradnje Interreg Slovenija- Hrvatska 2021.-2027.



– Ovakav projekt još nitko nije dobio ni u Hrvatskoj, ali ni u Sloveniji. Projektom će se uspostaviti Centar za socijalne inovacije, za koji nam je Grad Rijeka već besplatno ustupio prostor.


Posebnost projekta je formiranje prekograničnog tima za inovacije u području socijalne skrbi koji će u svom radu koristiti najsuvremenije metode i alate iz područja socijalne skrbi, bihevioralne znanosti, kognitivne znanosti, neuroznanosti, antroplogije, dizajnerskog promišljanja i dizajna usluga, kazala je Maras.


Ujedno je dodala kako se očekuje da će i Sveučilište u Rijeci ustupiti prostor za provedbu projekta. Napravit će se i analiza postojećih usluga kako bi se one unaprijedile, a kao jedan od bitnijih koraka istaknula je edukaciju pružatelja socijalnih usluga kako da uvode nove koncepte.


U rad Centra za socijalne inovacije aktivno će biti uključeni i studenti.


– Centar za socijalne inovacije će nuditi društveno korisno učenje studentima Sveučilišta u Rijeci. Tko bude zainteresira preko Zaklade Sveučilišta moći će sudjelovati u društveno korisnom učenju.


Radit će se i mikrokvalifikacije da bi studenti kao završeni stručnjaci mogli ponuditi što kvalitetniju uslugu. Ponudit će im se edukacija iz terapije glazbom, biblioterapije, socijalne art terapije.


Iz različitih mikrokvalifikacija koje će se prepoznati kao potrebne da bi se unaprijedila socijalna usluga. Razvoj socijalnih inovacija radit ćemo i kroz pilot projekte, najavila je Marač.


Dom “Nina Pokorn” Grmovje u okviru projekta također planira uvesti apiterapiju, wellnes te slanu sobu, dok je ravnateljica Doma za starije osobe “Kantrida”, Melita Raukar, najavila da će kroz projekt poboljšati i infrastruktura klubova starijih osoba.


Zamjenik primorsko-goranskog župana, Petar Mamula rekao je da je cilj projekta unaprijediti rad domova za starije u Primorsko-goranskoj županiji i Sloveniji.