Ključno kulturno događanje

Vrisak u Rijeku donosi više od 50 programa i predstavljanja gotovo sto autora

Davor Mandić

Snimila Angela Maksimović

Snimila Angela Maksimović

Na dan otvorenja Vriska, 10. rujna u MMSU-u će se otvoriti izložba "Godardove kutije", koja, kako je rekla Benčić, povezuje knjige, filmove, slike i arhiviranje. Već za dva dana otvara se i središnja izložba MMSU-a za jesen, koja tematizira Motovunske likovne susrete



 


RIJEKA  Riječki sajam knjiga i festival autora Vrisak u svom šesnaestom izdanju osim što od 10. do 17. rujna u Rijeku donosi više od 50 programa i predstavljanja gotovo sto autora, polako postaje ne samo književni, već kulturni festival koji bi imao biti ključno događanje riječke kulturne jeseni. Proklamirani je to cilj VBZ-ova Vriska o kojem su na jučerašnjoj konferenciji za novinare govorili njegov programski direktor Drago Glamuzina te uz Dunju Matić Benčić novi programski savjetnik Ivan Šarar, prvi put u vidljivoj javnoj ulozi nakon bivanja pročelnikom pokojnog Odjela za kulturu Grada Rijeke.

Foto galerija: Vrisak 2023. u Rijeci, sajam knjiga Foto: Angela Maksimović



Glamuzina je istaknuo da je Vrisku još od prošle godine, otkako je glavnina događaja preseljena u Muzej moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, ideja bila da se sve institucije u Art-kvartu “Benčić” udruže u proizvodnji festivala, ali i ne samo one.




Prisnažila je to ravnateljica MMSU-a Branka Benčić, rekavši da su oni u Muzeju ozbiljno shvatili tadašnji Šararov poziv, još u funkciji pročelnika, da se uključe u program, pa je najavila dvije izložbe. Na dan otvorenja Vriska, 10. rujna u MMSU-u će se otvoriti izložba “Godardove kutije”, koja, kako je rekla Benčić, povezuje knjige, filmove, slike i arhiviranje. Već za dva dana otvara se i središnja izložba MMSU-a za jesen, koja tematizira Motovunske likovne susrete.


Svečano otvorenje 16. Vriska dogodit će se u dvorištu Art-kvarta u 19.30 sati, kada će tradicionalno biti dodijeljena i VBZ-ova nagrada za najbolji neobjavljeni roman (ove godine u povećanom iznosu od 15.000 eura), a sve će završiti koncertom Borisa Štoka. No otvorenje ima i svoju pretpremijeru, u Art-kinu Rijeka, koju je najavila njegova direktorica Slobodanka Mišković. Naime u subotu, 9. rujna održat će se predstavljanje novog izdanja kultnog romana Zorana Ferića “Djevojčica sa žigicama”, a odmah iza toga bit će prikazan i istoimeni film načinjen po tome predlošku u režiji Gorana Kulenovića.


 


U Book caffeu studenti će čitati svoje radove


 


Bit će još jedna pretpremijera, dan ranije, kada će u Book caffeu studenti čitati svoje radove, o čemu je govorila izbornica toga dijela programa Dunja Matić Benčić, rekaviši da će neki od njih nastupiti prvi put pred publikom.


Sukus Vriska, a to su ipak književna predstavljanja, dolazi u sklopu programa “U fokusu”, u kojem Vrisak predstavlja domaću i regionalnu književnost. Ove godine publika će moći saznati nešto više o književnom radu i novim knjigama Damira Karakaša, Slobodana Šnajdera, Stipe Božića, Tvrtka Jakovine, Velibora Čolića, Marine Šur Puhlovski, Gorana Gerovca, Emira Imamovića Pirkea, Zorana Ferića, Dore Šustić, Milana Majerovića-Stilinovića. Iz programa koji podupire Kreativna Europa, u ovom izdanju Vriska bit će predstavljeni distopijski romani dviju autorica sa sjevera Europe, Šveđanke Ninne Holmqvist i Finkinje Emmi Itärante.


Suradnja Vriska i Dječje kuće ide već treću godinu, o čemu je govorio voditelj programa Dječje kuće Kristian Benić, najavivši Tragaonicu, igru u kojoj će se cijela Dječja kuća pretvoriti u poligon za najmlađe čitatelje, a u sklopu Vriska dogodit će se i pet susreta djece i autora koji za njih pišu.


 


Okrugli stolovi i tematske rasprave


 


O programskom novitetu, Jaslicama MMSU-a, govorio je koordinator toga programa Ivan Šarar, najavivši okrugle stolove i tematske rasprave.


– Još od kovida se nismo vratili tome snažnom javnom debatno-intelektualnom pričanju o svemu, a da nije samo beletristika. Kontaktirao sam puno ljudi koji super rade i odaziv je bio odličan – rekao je Šarar.


Glamuzina je posebno istaknuo program Rijeka Calling, u kojem će nastupiti brojni riječki autori: Igor Beleš, Tea Tulić, Nikola Petković, Enver Krivac, Dora Šustić, Maja Marchig, Andrea Žic Paskuči, Damir Stojnić…


Prošle godine uveden je i novitet, pretpremijerno čitanje, kad je čitao Robert Perišić iz svoga, sada već hvaljenog, a tada još neobjavljenog romana “Brod za Issu”, da bi ove godine to učinop Srđan Valjarević, koji će čitati iz romana “Komo 2”, nastavka romana koji je ovoga pisca proslavio u regiji.


Novi je program i “U dvoje u Dnevnom”, u kojem će svaki dan biti razgovori dvoje pisaca u opuštenjoj atmopsferi Book caffea. Neki od parova su: Senko Karuza i Marko Tomaš, Vlado bulić i Dalibor Šimpraga, Andrea Žic Paskuči i Nikola Petković.


Kao i prijašnjih godina, bit će organiziran i live stream programa Vriska.