Riječka nadbiskupija

Uskrsna poruka nadbiskupa Mate Uzinića: ‘Molitva nam pomaže nositi vlastiti križ, ali i pomoći drugome’

Mirjana Grce

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Molitva nam može i treba pomoći da se s patnjom suočimo i da je nadvladamo, kao i da se odupremo napasti okrenuti glavu od trpljenja naše braće i sestara



RIJEKA – Riječki nadbiskup Mate Uzinić vjernicima je uputio uskrsnu poruku naslovljenu »Ženo, što plačeš? Koga tražiš?« (Iv 20,15) U njoj među ostalim podsjeća na svetopisamske vrtove – na vrt u kojem uskrsno jutro započinje susretom Isusa i Marije Magdalene; na rajski vrt i događaje u njemu; te posebno na Getsemanski vrt u kojem se Isus prije muke i smrti molio i krvavim znojem znojio. Podsjeća da je Isus svojom mukom, smrću i uskrsnućem »svim ljudima ponovo otvorio pristup k drvu života – koje je njegov križ, i k njegovu plodu, koji je njegovo spasenje i on sam«.


Djela ljubavi


– U ovim getsemanskim trenucima, Isus nam je bio sličniji nego ikad. U njegovoj tjeskobi i muci koja je uslijedila možemo prepoznati životna trpljenja i strepnje nas samih, naše braće i sestara u Palestini i Izraelu, u Ukrajini i drugim mjestima ratnih sukoba te žrtava različitih oblika nasilja i stradanja: žrtava obiteljskog i drugog nasilja, nerođenih kojima se negira pravo na život, mladih koji su bez nade, ovisnika zarobljenih u svijetu droge, alkohola i kocke, napuštenih starijih osoba, osoba s invaliditetom koje su isključene iz života Crkve i društva, LGBT osoba koje su diskriminirane i nailaze na neprihvaćanje, stranih radnika koji su prevareni i izrabljeni, beskućnika bez krova nad glavom, migranata i drugih. Sve te patnje »čaša« su koju bismo rado zaobišli ili se pravili kao da ne postoji i ne tiče nas se. Molitva nam može i treba pomoći da se s patnjom suočimo i da je nadvladamo, kao i da se odupremo napasti okrenuti glavu od trpljenja naše braće i sestara. Prepoznavanje mučenog i poniženog Krista u braći i sestrama preduvjet je prepoznavanja Uskrslog. I samo prihvaćanjem u molitvi Očeve volje, a onda i konkretnim djelima ljubavi, koja se nadahnjuju na takvoj molitvi, možemo s Isusom Getsemanski vrt patnje, svoj i naše braće i sestara, preobraziti u vrt radosna susreta i zajedništva s Uskrslim, poručuje nadbiskup Uzinić.


Živi ono što moliš


Podsjetio je da je papa Franjo godinu pripreme za proslavu jubilarne 2025. godine – koju će Crkva slaviti pod geslom »Hodočasnici nade« – proglasio Godinom molitve.




– Polazeći od promišljanja o Isusovoj molitvi u Getsemanskom vrtu, želio bih da i mi u Riječkoj nadbiskupiji ovu godinu, koja je također i pripravna godina za naš nadbiskupijski jubilej 100. obljetnice osnutka biskupije u gradu Rijeci, obilježimo kao Godinu molitve. Poticaj nam je to da i osobno i zajednički još intenzivnije molimo. Ali i da od Isusa i s Isusom naučimo moliti i biti oni koji žive ono što mole. Evanđelja nam svjedoče da je Isus često molio te da je živio ono što je u molitvi izmolio i spoznao. Takva je molitva potrebna i nama. Treba nam da bismo ojačali svoju vjeru, da bismo mogli prihvatiti i nositi vlastite križeve, kao i da bismo mogli izići ususret drugima i brinuti se na Kristov način za druge i svijet u vremenu u kojem živimo, piše nadbiskup Uzinić pozivajući vjernike, uz osobnu i na obiteljsku molitvu te zajedničku molitvu župnih zajednica.


Uskrsna čestitka


– Na uskrsno jutro Isus briše suze Marije iz Magdale. Neka obriše i naše suze i potakne nas da krenemo ususret drugima te se prignemo nad njihove potrebe služeći im u ljubavi i naviještajući im radosnu vijest Kristova uskrsnuća, poručuju u zajedničkoj uskrsnoj čestitki riječki nadbiskup u miru Ivan Devčić i riječki nadbiskup Mate Uzinić.