"Teens for kids"

Učenici Elektroindustrijske i obrtničke škole stvaraju senzornu sobu za djecu žrtve nasilja

Katarina Bošnjak

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Senzorna soba, odnosno igraonica ugradit će se u prostorije Doma za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja sv. Ana



U Elektroindustrijskoj i obrtničkoj školi Rijeka danas je predstavljen projekt “TEENS FOR KIDS” koji je prepoznat kao vrijedan doprinos interakciji škole i lokalne zajednice, a financira ga Ministarstvo znanosti i obrazovanja u sklopu preventivnih programa škola.


Riječ je o projektu u kojem će učenici škole će uz vodstvo profesora mentora pripremiti senzornu sobu, odnosno igraonicu koja će se ugraditi u prostorije Doma za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja sv. Ana.


Poticajna okolina


Soba je namijenjena za igru s djecom dok su majke odsutne, a sastoji se od senzornih elemenata namijenjenim za umirivanje djece, opuštanje, različite vježbe i učenje kroz igru.





Uz poticajnu multisenzornu okolinu potiče se cjelokupni razvoj djeteta, samostalnost u svakodnevnim aktivnostima i njihova socijalizacija, te jača samopouzdanje i pozitivna slika o sebi.


Kako je izjavila vjeroučiteljica Marijana Medanić, vrijednost projekta je 20 tisuća kuna od čega je otprilike 13 tisuća izdvojeno za nabavu elemenata, dok je dio bio namijenjen za edukaciju, a dio ostaje školi kako bi financirali dodatna sredstva koja će učenicima u budućnosti koristiti u radu.


– Mi ustvari već dugo surađujemo s domom, a ovoga puta smo odlučili prijaviti projekt pod preventivne projekte i Ministarstvo je to prepoznalo kao nešto vrijedno.


Tu smo uključili predavanja o prevenciji nasilja u vezama i o prevenciji nasilja u obitelji, a isto tako smo nastojali pokazati što sve naši učenici znaju i mogu učiniti svojim rukama i oni će upravo sljedeći tjedan ugraditi sve ovo, rekla je.


Za što će se moći koristiti


Prostor će se moći koristiti i u radu s adolescentima koji pokazuju probleme u ponašanju i kao i probleme poremećaja pažnje i koncentracije.



U radu s odraslima audio-vizualni efekti upotrebljavaju se kao dio terapijskih programa u tretmanu trauma i akutnih težih emocionalnih stanja.


Prostor će, prema potrebama, moći koristiti i djelatnici Doma Sv. Ana kao antistres program, s ciljem opuštanja, smanjenja razine stresa i povećanja radne efikasnosti.


Maturalni rad dvojice učenika


– Ovo je od velikog značaja za nas, to je prije svega sveukupna poruka našim korisnicima da netko misli na njih i da je učenicima stalo do žrtava obiteljskog nasilja, mladi ljudi sudjeluju u ovom projektu što je dodatna vrijednost cijele ove priče, a zatim i uređaji sami po sebi su trajna vrijednost koja će ostati u našem domu i služit će nam za podizanje kvalitete rada, kako sa sadašnjim tako i budućim korisnicima doma – kazala je Laura Pavičić, psihologinja u Domu sv. Ana.



Ugradnja senzornih instalacija istovremeno je i maturalni rad dvojice učenika, Luke i Marka Bosančića koji će 4. svibnja ostvariti zadnji korak projekta zajedno s nastavnikom Tomislavom Damjanovićem.


Kako je Damjanović objasnio, učenici su tu da bi sklopili svu opremu i naučili kako ona radi, a Luka i Marko su iskazali veliko zadovoljstvo sudjelovanjem u ovakvom projektu te su posebice ponosni na činjenicu da će se uz pomoć ovakvih uređaja djeca osjećati sigurnije.


Kroz tri godine školovanja već su imali priliku kroz radioničke vježbe naučiti kako ovakvi uređaji funkcioniraju, a sada imaju priliku i primijeniti svoje znanje i to uz humanitarnu notu, što ih posebno veseli.