e-Škola

U velikom online testiranju prije nacionalnih ispita sudjeluju i učenici devet primorsko-goranskih škola

Ingrid Šestan Kučić

Reuters

Reuters



RIJEKA – Uoči polaganja nacionalnih ispita u školama diljem Hrvatske jučer je započela provedba još jednog velikog ispitivanja učenika, a riječ je o testiranju u sklopu projekta e-Škole, kroz koje će biti ispitane digitalne kompetencije i ishodi iz hrvatskog jezika i matematike. Riječ je o najopsežnijem online ispitivanju takve vrste dosad u kojem sudjeluje oko 18.000 učenika 6. i 8. razreda u oko 135 osnovnih škola te učenici 2. razreda srednjih škola u oko 85 škola. Ispitivanje se u potpunosti provodi online, a prema najavama ravnatelja Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinka Filipovića, trajat će sve do 17. ožujka.


– Škole imaju autonomiju u tome kada će provesti testiranje. Dakle, svaka škola će se organizirati onako kako misli da joj najbolje odgovara, a ostavili smo dovoljno vremena upravo da bi se mogli odraditi i nacionalni ispiti. Odabir škola koje sudjeluju u testiranju rađen je na temelju dva kriterija – birane su škole koje su već sudjelovale u pilot-projektu e-Škole te škole koje su sudjelovale u ispitivanju koje su provodili Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci te Fakultet organizacije i informatike, koji su partneri projekta, objašnjava Filipović.


U velikom online testiranju sudjelovat će i učenici ukupno devet primorsko-goranskih škola, šest osnovnih i tri srednje škole, a riječ je o OŠ Ivana Rabljanina Rab, OŠ Turnić, OŠ »Josip Pančić« Bribir, OŠ »Vladimir Nazor« Crikvenica, OŠ »Rikard Katalinić Jeretov« Opatija, OŠ Jelenje-Dražice, Srednjoj školi Markantuna de Dominisa Rab, Gimnaziji »Eugen Kumičić« Opatija te Strojarskoj školi za industrijska i obrtnička zanimanja.




Nositelj projekta e-Škole je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET, a provedba ispitivanja digitalnih kompetencija i odabranih ishoda iz hrvatskog jezika i matematike dio je aktivnosti istraživanja učinka primjene digitalnih tehnologija na ostvarivanje ishoda učenja, digitalne kompetencije, iskustva i stavove učenika koje provodi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja kao partner na projektu e-Škole. Specifikacije ispita temelje se na odabranim ishodima iz kurikuluma nastavnog predmeta matematika, kurikuluma nastavnog predmeta hrvatski jezik, kurikuluma međupredmetne teme Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije i kurikuluma nastavnog predmeta Informatika za osnovne škole i gimnazije i četverogodišnje strukovne programe. Za učenike 6. razreda obuhvaćeni su ishodi zaključno s 5. razredom, a za učenike 8. razreda obuhvaćeni su ishodi zaključno sa 7. razredom, dok su za učenike drugog razreda srednje škole obuhvaćeni ishodi zaključno s prvim razredom srednje škole.