Savjet za sigurnost prometa

U Rijeci postoji priličan problem sa zloupotrebom parkirnih karata za invalide. Dogovoreni koraci da se to izbjegne

Vladimir Mrvoš

Ilustracija Foto V. Karuza

Ilustracija Foto V. Karuza

Predloženo je da se u suradnji s Matičnim uredom prate podaci o preminulim korisnicima Znaka pristupačnosti, a usvojen je i prijedlog osiguranja i nadzora parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom



RIJEKA – Tijekom prvih šest mjeseci ove godine na cestama PU primorsko-goranske zabilježeno je 1.426 prometnih nesreća što je više za 264 nesreće ili 22,7 posto u odnosu na šest mjeseci 2020. godine, kada je zabilježeno 1.162 prometnih nesreća. U tim je nesrećama smrtno stradalo 12, u odnosu na 8 osoba prošle godine, a ozlijeđene su 357 osobe u odnosu na 232 osobe 2020. godine. Rečeno je to na 12. sjednici Županijskog savjeta za sigurnost prometa na cestama PGŽ-a, a izvješće o stanju sigurnosti u cestovnom prometu na području PU primorsko-goranske izložio je predsjednik Županijskog savjeta Boris Skeledžić.


Pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Nada Milošević predstavila je prijedlog Pravilnika o uporabi parkirališne karte za osobe s invaliditetom koji je bio na e-javnom savjetovanju. Naime, županijski Upravni odjel od početka prošle godine preuzeo je poslove izdavanja parkirališnih karata za osobe s invaliditetom. U cilju pojednostavljenja postupka izdavanja Znakova pristupačnosti izrađena su nova informatička rješenja kojim je dobiveno niz poboljšanja kojima se znatno ubrzao sam postupak izdavanja Znaka pristupačnosti, ali i mogućnost boljeg praćenja trenutačno 4.273 važeća znaka na području PGŽ-a.


Sjednici je nazočila i Marica Mirić, dopredsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske koja se dotaknula brojnih zlouporaba parkirališnih karata za osobe s invaliditetom, ali je napomenula da se s tim problemom suočavaju i u brojnim zemljama EU-a. Dala je i brojne prijedloge za boljim uređenjem sustava u ovoj iznimno osjetljivoj problematici, a jedan od njih je ažuriranje podataka osoba s invaliditetom kako se njihove parkirne karte ne bi zloupotrebljavale. Županijski savjet je donio zaključke kojim je predložio da nadležni Upravni odjel kontinuirano u suradnji s Matičnim uredom prati podatke o preminulim korisnicima Znaka pristupačnosti te postupa sukladno dobivenim podacima. Usvojen je i prijedlog izrade Projekta osiguranja i nadzora parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom. Na području Rijeke čak je 1.000 parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom, ali je važno da ta mjesta nisu personalizirana, već ih mogu koristiti svi oni koji imaju takvu karticu. Naime, takva parkirna mjesta iako se nalaze ispred kuća gdje žive invalidne osobe, nisu njihova osobna parkirna mjesta, već svih invalida, iako se zna dogoditi da na takvim mjestima netko mimo propisa na parkirnom mjestu ispiše registracijski broj svog vozila.


Signalizacija za divlje životinje




Upravni odjel za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj prezentirao je zanimljivu aktivnost koja se provodi kroz prekogranični projekt Carnivora Dinarica. Radi se o nabavi i postavljanju aktivne prometne signalizacije prisutnosti divljih životinja na temelju analizom utvrđenih dviju kritičnih lokacija na cestama D3 i D8.


Korištenjem modernih tehnologija spriječit će se izletavanje divljih životinja na cestu te sudari s osobnim vozilima kojih je prošle godine bilo više od 300 i predstavljaju velik problem za sigurnost prometa.