20. obljetnica djelovanja

Svečanost Vijeća albanske nacionalne manjine: ‘Sretni smo što živimo u PGŽ-u, jednoj od tolerantnijih županija u Hrvatskoj’

Sanja Gašpert

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije Gani Xharrahi rekao je kako se zahvalnice dodjeljuju za dobru suradnju i toleranciju



RIJEKA – Ususret 15. obljetnici Dana neovisnosti Republike Kosovo i povodom 20. godišnjice djelovanja Vijeća albanske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije, u dvorani hotela Continental u Rijeci održana je svečanost na kojoj su dodijeljene zahvalnice općinama i gradovima, institucijama, ustanovama i pojedincima za dobru suradnju i pomoć u aktivnostima i programima Vijeća. Tom prigodom, veleposlanik Republike Albanije u Hrvatskoj Nj. E. Riza Poda istaknuo je kako su odnosi Hrvatske i Albanije na svim nivoima savršeni, čemu, dodao je, doprinose i vijeća albanske nacionalne manjine, među kojima i ono u Primorsko-goranskoj županiji te su i zahvljujući njihovim članovima potpisani brojni strateški dokumenti.


– Brojni su oblici suradnje između Hrvatske i Albanije, ali i između Primorsko-goranske županije i županija u Albaniji, kao i gradova i općina u PGŽ-u i gradova u Albaniji, među njima najviše je onih iz sfere obrazovanja, ali i između luka, posebice riječke i Luke Drač. Ovaj oblik suradnje pokazuje da je status Albanaca u Primorsko-goranskoj županiji jako dobar, čemu velike zasluge ima albanska nacionalna zajednica u PGŽ-u, ali i Grad Rijeka i Županija imaju svoju ulogu u tome.





Mogu reći da je suradnja između Primorsko-goranske županije i njezinih općina i gradova sa županijama i općinama i gradovima u Albaniji jedan od dobrih primjera suradnje Hrvatske i Albanije na lokalnom nivou, rekao je Poda. Da je upravo Vijeće albanske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije zaslužno za dobre odnose dviju država i dobar položaj Albanaca u PGŽ-u potvrdila je i saborska zastupnica Ermina Lekaj Prljaskaj, koja je istaknula kako je i albanska zajednica doprinjela razvoju PGŽ-a, ali i podsjetila na doprinos Albanaca tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj. Poveznica Hrvatske, Albanije i Kosova trokut je važan u institucionalnoj suradnji, rekla je Lekaj Prljaskaj. Predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije Gani Xharrahi rekao je kako se zahvalnice dodjeljuju za dobru suradnju i toleranciju te napredak u djelovanju ovog Vijeća u PGŽ-u.


– Sretni smo što živimo u jednoj od tolerantnijih županija u Hrvatskoj, u kojoj se osjećamo jako dobro prihvaćeni. U ovoj županiji prema posljednjem popisu stanovništva živi 1.771 Albanac, a kao primjere dobre suradnje među hrvatskim i albanskim i kosovskim gradovima i institucijama treba istaknuti Luku Rijeka i Luku Drač, Grad Opatiju i Sarandu, Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci i onu u Prištini, Pomorski i Medicinski fakultet Rijeka s onima u Draču, istaknuo je Xharrahi.



Svečanosti su nazočili i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina te gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović. Župan Komadina rekao je kako su u ovoj županiji svi dobrodošli i dobro se osjećaju. “Svjesni ste da smo drugačiji od drugih, ali na pozitivan način. Hvala na trudu za boljitak ove županije, ali i na odličnoj suradnji. Treba poštivati svoje, ali i druge”, istaknuo je Komadina. Riječki gradonačelnik Marko Filipović rekao je kako je albanska zajednica svojim radom i djelovanjem uključena u sve sfere života te kako je s Gradom odradila dio zajedničkih projekata, među njima i krajem prošle godine projekt iznalaženja novih prostora. “Niz udruga ima albanska zajednica i to je temelj za suradnju sviju država. Albanske tvrtke sve su prisutnije u našem gradu i županiji, a jedan od posljednjih primjera je i projekt Urbane aglomeracije Rijeka”, rekao je Filipović, podsjetivši, također, na dobru suradnju riječke i Luke Drač.


U glazbenom dijelu svečanosti nastupio je mladi glazbenik Viktor Čandrlić Jajaš, učenik drugog razreda Prve sušačke hrvatske gimnazije i učenik Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova. Izveo je staru arbanašku narodnu pjesmu, koja govori o dolasku Arbanasa u Zadar 1729. godine.