Rijeka 2021

Što zapravo za Rijeku znači produljenje statusa Europske prijestolnice kulture?

Davor Mandić

EPK brojač zavrtio se još četiri (pandemijska) mjeseca / Snimio Ivica TOMIĆ

EPK brojač zavrtio se još četiri (pandemijska) mjeseca / Snimio Ivica TOMIĆ

Osim simboličkog značaja, koji je neupitan, prema Ireni Kregar Šegoti konkretan značaj produljenja je upitan, zato što ne znamo do kada će trajati pandemija i mjere ograničenja



RIJEKA – Vijest je poznata: Europski parlament usvojio je sa 689 glasova izvješće o produljenju statusa europskih prijestolnica kulture u razdoblju od 2020. do 2023. godine. Ovime su eurozastupnici konačno potvrdili ono što se znalo već neko vrijeme: da će europske prijestolnice kulture za 2020. godinu, Rijeka i Galway, to biti još do travnja 2021., a ne, kako je to uobičajeno, do konca prijestolničke godine. Time se ujedno nove prijestolnice kulture, planirane za 2021. godinu, odgađaju do 2022. i 2023. godine. Izvjestiteljica za izvješće Željana Zovko rekla je da odluka Europskog parlamenta i Vijeća može stupiti na snagu prije kraja godine.



Sve je to kulminacija nastojanja da koronavirusom pogođene Prijestolnice koliko-toliko nadoknade propušteno, no i dalje ostaje ključno pitanje je li to samo produljenje (kulturne) agonije, jer bez obzira na optimizam u vezi s cjepivom, nije realno očekivati da će pandemija jenjati do toplijih dana, a možda ni do ljeta. To bi značilo da kulturna događanja i dalje ovise o preporukama stožera, zabranama i zatvaranjima objavljivanim na tjednoj razini, nekontroliranim širenjima zaraze… riječju, o svemu onome s čime se i sada susreću i s čime imaju ozbiljnih problema.


Svjesnost situacije


Pitamo zato direktoricu Rijeke 2020 Irenu Kregar Šegotu je li ovo za Rijeku dobitak ili je ipak samo ekstenzija problema. Ona odgovara da produljenje prije svega ima simboličko značenje.


Irena Kregar Šegota / Foto D. ŠKOMRLJ

Irena Kregar Šegota / Foto D. ŠKOMRLJ




 


– Svakako je Europska komisija htjela priznati, odnosno izraziti svjesnost situacije u kojoj su se našle europske prijestolnice kulture 2020. godine Rijeka i Galway, u nemogućnostima da svoje programe provedu onako kako su ih zamislile. Riječ je, dakle, o potvrdi da se radi o višoj sili. I kao gestu predložili su produljenje do konca travnja.


Osim simboličkog, konkretan značaj tu je, međutim, upitan, jer prije svega ne znamo do kada će pandemija trajati i do kada će biti na snazi mjere ograničenja. Procjene su da će se sigurno produljiti na siječanj i veljaču. Nadamo se da neće, prije svega zbog našeg mentalnog zdravlja, ali čak i bez mjera, najzanimljivija turistička i kulturno-turistička sezona u Rijeci de facto počinje nakon Uskrsa, kada možemo iskoristiti sve blagodati koje nam nudi grad; brojna događanja na otvorenom, blizinu mora i ostalo.


Stvoren je brand


No bez obzira na to, mi smo i ove godine zaista postigli jako dobar rezultat i u zadanim uvejtima; evo i sada, krajem godine, u ponudi su odlični programi, a do konca travnja ćemo u okviru naših mogućnosti sigurno prirediti respektabilan program – kaže Irena Kregar Šegota, dodajući da, s druge strane, u Rijeci kulturna ponuda u kontekstu onoga što je sve dosad napravljeno ne prestaje 30. travnja
– I sad je na Gradu da iskoristi taj brand koji je stvoren te da dalje eksploatira činjenicu da je Rijeka bila prva hrvatska europska prijestolnica kulture – zaključuje Kregar Šegota.