Prehrambena tvrtka

Šestomjesečni prihodi riječkog PIK-a viši su za 42 posto nego lani

Alenka Juričić Bukarica

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Rashodi su 80,85 mil. kuna i povećani su u odnosu na lani za oko 36 posto. Uključuju i jednokratnu stavku rezerviranja zbog neizvjesnosti poslovanja u korona krizi



RIJEKA – Riječki Prehrambeno industrijski kombinat PIK prvo je polugodište završio s 42 posto prihoda više nego lani u istom razdoblju. Naime, prema Međuizvještaju poslovodstva za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja, ova je riječka tvrtka u prvih šest mjeseci ostvarila ukupne prihode od 78,26 milijuna kuna, što je 42 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.


Robna marka


Posljedica je to povećanja prihoda od prodaje za 21 posto uslijed krajem prošle godine ugovorene isporuke robne marke sterile, ali i povećane realizacije tjestenine. Istovremeno proizvodnja pekarskih proizvoda bilježi pad uslijed manjeg prometa kroz vlastitu maloprodaju, ali i smanjene realizacije u segmentima turizma i javnih ustanova s kojima PIK surađuje. Udio ostalih prihoda u ukupnom prihodu iznosi 16 posto i najvećim je dijelom ostvaren prodajom imovine, čime su, uz korištenje dostupnih državnih potpora vezanih za koronakrizu, osigurane pretpostavke za nesmetano odvijanje poslovanja.


U Upravi također ukazuju kako su se ipak negativni ekonomski učinci, izazvani pandemijom COVID-19, odrazili i na poslovanje PIK-a. Svi poslovni segmenti obavljali su, unatoč takvoj situaciji, svoje aktivnosti bez prekida, ali uz smanjeni intenzitet u odnosu na postavljene planove.




Što se tiče rashoda, u prvoj polovini godine oni su iznosili 80,85 milijuna kuna i povećani su u odnosu na prošlu godinu za oko 36 posto, s time da uključuju i jednokratnu stavku rezerviranja zbog neizvjesnosti poslovanja uslijed korona krize. Najveći udio u strukturi rashoda imaju materijalni troškovi koju su u odnosu na lani povećani za gotovo 47 posto, i to kao posljedica povećane proizvodnje. Ostali troškovi poslovanja također bilježe rast, osim troška osoblja koji je manji za 8,5 posto.


Smanjen gubitak


U konačnici u prvih pola godine je PIK iskazao neto gubitak od oko 2,59 miijuna kuna, što znači da je gubitak u odnosu na lani smanjen, s obzirom na to da je u prvih šest mjeseci prošle godine iznosio 4,19 milijuna kuna. Ukupna imovina je na dan 30. lipnja iznosila 152,56 milijuna kuna što je 1,1, posto više nego krajem prošle godine. U Međuizvještaju koji potpisuje član Uprave Gino Pastorčić, navodi se i kako se poslovanje u okolnostima pandemijske krize od sredine ožujka, odvija u otežanim okolnostima. Samim time poslovne aktivnosti bit će i dalje usmjerene na smanjenje troškova kroz efikasnije upravljanje, reorganizaciju poslovnih i proizvodnih procesa, navode u Upravi. Isto tako, u PIK-u, sa svrhom ublažavanja krize, intenzivno rade na provođenju aktivnosti predviđenih planom restrukturiranja, a pokrenut je i proces reprograma postojećih kreditnih zaduženja kako bi se očuvala likvidnost, s krajnjim ciljem zadržavanja poslovanja i očuvanja radnih mjesta.


Fokus na vlastitom asortimanu


PIK je prošlu godinu zaključio s ukupnim prihodom od 117,75 milijuna kuna, od čega je prihod od prodaje iznosio 106,46 milijuna kuna. Provodile su se aktivnosti na standardizaciji asortimana, kako bi se osobodili proizvodni kapaciteti za profitabilniju proizvodnju i razvoj novih proizvoda u skladu sa zahtjevima tržišta. U segmentu maloprodaje fokus je stavljen na vlastiti asortiman, a zatvoreno je i šest neprofitabilnih prodajnih mjesta.