Stigao zahtjev

Povučen novi potez u bitci za kontrolu nad riječkim PIK-om, Hanfa objavila znakovitu poruku

Orjana Antešić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Hrvatska regulatorna agencija zaprimila je zahtjev društva PIK-ESOP



Nakon što je prethodna ponuda odbijena zbog preniske cijene, Hanfa je na svojim službenim stranicama izvijestila da su zaprimili novi zahtjev za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje riječkog PIK-a, ali zasad bez iznošenja bilo kakvih konkretnijih detalja.


– Društvo PIK- ESOP d.o.o. ponovo je podnijelo zahtjev za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje društva PIK d.d. Ovo je sada novi zahtjev za tu istu zakonsku obvezu nakon što smo još u travnju 2022. rješenjem odbili njihovu prethodnu ponudu.


Podsjećamo, cijena po dionici u prvoj ponudi za preuzimanje bila je za sve preostale dioničare čak 2,8 puta manja od minimalne cijene koju je prema Zakonu o preuzimanju dioničkih društava utvrdila Hanfa.




Na to su rješenje podnositelji zahtjeva podnijeli žalbu, ali nadležni upravni sud potvrdio je ispravnost Hanfine odluke. Sada je otvoren novi postupak, a po njegovu završetku rješenje ćemo objaviti na našim internetskim stranicama.


Iako u ovome trenutku ne možemo govoriti o ishodu rješenja kao ni o ponuđenoj cijeni po dionici, vjerujemo da je ova objava od interesa svim ostalim dioničarima PIK-a, objavila je Hanfa na svojim službenim stranicama.


Gašenje Tonke


Saga oko obveze davanja ponude za preuzimanje riječkog PIK-a u cilju zaštite manjinskih dioničara u ovoj nekad respektabilnoj riječkoj prehrambenoj tvrtki traje već više godina za vrijeme koje je PIK, pod upravljačkom palicom Gine Pastorčića i ekipe okupljene oko njega i Igora Borovca, ostao bez velikog dijela svojih nekretnina, a okljaštrena je i proizvodna lepeza jer se nakon sedam i pol desetljeća postojanja ugasio kultni brend Tonka.


Nekretninski kompleks bivše Mljekare na Škurinjama prodan je novom vlasniku, ali se u zemljišnim knjigama i dalje vodi zabilježba spora koji je prošle godine pokrenuo nesuđeni kupac tih nekretnina, trgovački lanac Eurospin.


Zadnja informacija je da je realizirana i prije nekoliko godina predugovorena kupoprodaja, odnosno zamjena nekretnina između PIK-a i riječkih Plodina.


Tako je u srpnju prošle godine parafirano da Plodine vlasnički preuzimaju pogone PIK-ove pekare na Donjoj Vežici, gdje planiraju izgraditi još jedan trgovački centar, dok bi PIK, barem ako je vjerovati najavama njegove Uprave, odnosno Gine Pastorčića, svoju pekarsku djelatnost, a moguće i proizvodnju tjestenine, izmjestio u sadašnje skladišne prostore Plodina za voće i povrće na Kukuljanovu.


Previranja u PIK-u počela su još 2018. i 2019. godine godine, kada Gino Pastorčić i Igor Borovac zajednički kreću u akciju kupnje poslovnih udjela i stjecanja kontrole nad PIK-ESOP-om, a time posredno i nad PIK-om, s obzirom na to da je PIK-ESOP s 28,85 posto udjela u temeljnom kapitalu najveći pojedinačni dioničar ove riječke prehrambene tvrtke.


Upravni spor


Po prijavi manjinskih dioničara, Hanfa po službenoj dužnosti pokreće postupak nadzora slijedom kojeg je utvrđeno da je za Pastorčića, Borovca i PIK-ESOP nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje PIK-a još sredinom veljače 2019. godine.


Nakon što je to ključno regulatorno tijelo u proljeće 2021. godine donijelo rješenje o nastanku obveze za preuzimanje PIK-a, koje je postalo pravomoćno, još su punih godinu dana trajala natjeravanja, dok konačno Hanfa u proljeće 2022. godine nije odbila ponudu za preuzimanje.


PIK-ESOP-ov dvojac, Pastorčić i Borovac, podsjetimo, bio je nudio 49 kuna (6,50 eura) po dionici, dok je Hanfa utvrdila da je minimalna cijena koju moraju isplatiti po dionici 134,99 kuna, odnosno 17,92 eura.


Na ovu Hanfinu odbijenicu Pastorčić i Borovac, odnosno PIK-ESOP reagirali su tako da su pokrenuli upravni spor i uložili žalbu, ali nisu uspjeli ni na prvostupanjskoj, ni na drugostupanjskoj instanci.


Nakon Upravnog suda u Rijeci, naime, i Visoki upravni sud u ožujku prošle godine odbio je njihovu žalbu, čime je i drugo Hanfino rješenje u postupku nadzora nad riječkim PIK-om postalo pravomoćno.


Presude u korist malih dioničara


Hanfina odbijenica prve ponude PIK-ESOP-a, uključujući i pobjedu u upravnom sporu, otvorila je put manjinskim dioničarima da mogu putem nadležnog trgovačkog suda zahtijevati obavezno sklapanje ugovora o prodaji dionica pod uvjetima pod kojima je morala biti objavljena ponuda za preuzimanje, drugim riječima po otkupnoj cijeni koju je utvrdila i odredila Hanfa.


Početkom prošlog ljeta »pale« su i prve, još uvijek nepravomoćne presude na riječkom Trgovačkom sudu, prema kojoj su Gino Pastorčić, Igor Borovac i PIK-ESOP solidarno dužni otkupiti dionice od manjinskih dioničara PIK-a po cijeni od 17,92 eura.