PROCEDURALNE BITKE

Plinio Cuccurin još nije ušao u Nadzorni odbor riječkog PIK-a. Dva izvora potvrdila su nam o čemu se zapravo radi

Orjana Antešić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Nova sjednica zakazana je za 18. rujna i u tom slučaju za donošenje odluka više nije potreban kvorum



RIJEKA – Predloženi izbor Plinija Cuccurina za člana Nadzornog odbora riječkog PIK-a, koji se trebao dogoditi zadnjih dana kolovoza, još nije realiziran jer Skupština dioničara ove riječke prehrambene tvrtke nije održana zbog nedostatka kvoruma, potvrđeno nam je iz dva izvora.


Česte promjene


Upit i pojašnjenje zatražili smo i od predsjednika Nadzornog odbora PIK-a Borislava Perožića, koji prema Statutu društva ujedno predsjeda i Skupštinom, ali do zaključenja ovog teksta odgovor nismo dobili.


Neodržavanje Glavne skupštine po prvom pozivu zbog nedostatnog broja dioničarskih glasova postao je gotovo uobičajeni scenarij posljednjih nekoliko godina u PIK-u, a dokazalo se to i ove godine. Nova sjednica zakazana je za 18. rujna i u tom slučaju, prema još uvijek važećem Statutu društva, za donošenje odluka nije potreban kvorum, već se iste donose većinom zastupljenih glasova.




O razlozima zbog kojih se poznati istarski gospodarstvenik odlučio uključiti u priču s riječkim PIK-om u kojem je, otkad su Gino Pastorčić i ekipa preuzeli kontrolu, prepolovljena imovina i kapital društva, može se samo nagađati. Ni sam Cuccurin nije oko toga puno otkrio, kazavši tek da su ga zamolili i da za taj posao neće primati naknadu.


Sastav Nadzornog odbora PIK-a posljednjih se godina prilično mijenjao. Imenovanju Cuccurina prethodila je ostavka Ivana Funčića koju je dao u proljeće ove godine, nakon godinu dana odrađenog mandata. Inače, nakon PIK-ESOP-a, Funčić je drugi najveći pojedinačni dioničar ove riječke tvrtke i njegov vlasnički portfelj čini 16,26 posto, odnosno 32.866 dionica PIK-a.


Prve presude


Sredinom lipnja ove godine Trgovački sud u Rijeci donio je prve presude u korist malih dioničara PIK-a slijedom kojih su Gino Pastorčić, Igor Borovac i PIK-ESOP solidarno dužni otkupiti dionice po cijeni od 17,92 eura. Riječ je o cijeni koju je utvrdila Hanfa u svom rješenju iz travnja prošle godine, kada je ovo regulatorno tijelo odbilo ponudu Pastorčića i Borovca kojom su nudili tek 6,50 eura po dionici.


Doduše, riječ je o još uvijek nepravomoćnim presudama jer su na iste uložene žalbe, no vjetar u leđa malim dioničarima PIK-a dao je pravorijek Visokog upravnog suda u ožujku ove godine kojim je Hanfino rješenje iz proljeća prošle godine postalo pravomoćno. Time su ispunjene sve pretpostavke da mali dioničari PIK-a mogu putem nadležnog suda ishoditi obvezujuće sklapanje ugovora o prodaji svojih dionica po cijeni od 17,92 eura za dionicu.


Gubitak od 2,1 milijun eura


Na novoj sjednici Glavne skupštine za deset dana na dnevnom redu naći će se i financijsko izvješće o poslovanju PIK-a u prošloj godini, koja je zaključena s gotovo 2,1 milijun eura gubitka i prihodima od tek 11,4 milijuna eura, najmanjima u zadnjih pet godina. Dugoročne obveze PIK-a iznosile su 2,48 milijuna eura, dok su kratkoročne bile 3,25 milijuna eura. O koeficijentu tekuće likvidnosti PIK-a dovoljno ukazuje činjenica da su s krajem prošle godine iskazivali tek 2,4 milijuna eura kratkotrajne imovine.


Samo u prošloj godini dugotrajna imovina PIK-a reducirana je za 4,9 milijuna eura, s 12,5 na 7,6 milijuna eura, dok su kapital i rezerve smanjeni za 2,1 milijun eura. Unatoč lošim financijskim rezultatima, upravljačka struktura PIK-a ne susteže se izdvajati pozamašne svotu na promidžbu i razne intelektualne usluge, na što je u dvije godine potrošeno gotovo dva milijuna eura, od čega lani 771.000 eura.