YUFE Akademija

Rijeka dobiva Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom

Ingrid Šestan Kučić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Počeo je novi ciklus YUFE Akademije, govorilo se o prostornim barijerama, najavljen je i važan događaj za sve Riječane



Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom 15. srpnja otvara svoju podružnicu u Rijeci – najavio je to pomoćnik pravobraniteljice Dario Jurišić na jučerašnjem predavanju o univerzalnom dizajnu YUFE Akademije.


Riječka će podružnica pokrivati potrebe Primorsko-goranske, Istarske, Ličko-senjske i Karlovačke županije, a u okviru predavanja studenti s invaliditetom Tino Vodanović i Mladen Bošnjak, predstavnici Ureda za studente s invaliditetom Sveučilišnog savjetovališnog centra, iznijeli su svoja iskustva te dali primjere dobre i loše prakse po pitanju prostornih barijera u Rijeci.


Navodeći kako je Rijeka vrlo brdovita, Vodanović je kazao da to može biti jedan od razloga neprilagođenosti iako to ne bi smjelo služiti kao opravdanje.




– Ono na što stalno upozoravamo je da je nužno osobama s invaliditetom omogućiti da budu što samostalnije. Imamo dobre primjere gdje su neki objekti u središtu Rijeke nakon intervencije Ureda postavili rampe i omogućili prilaz osobama u invalidskim kolicima, kazao je Vodanović.


Međutim, postoji i cijeli niz primjera loše prakse koje je riječki student popratio fotografijama i prikazao pješačke prijelaze u centru Rijeke koji s jedne strane imaju rampu, a s druge ne, kao i one prijelaze gdje se tik uz rampu nalaze šahte s prorezima.


– Takve šahte ne predstavljaju problem samo za osobe u invalidskim kolicima, već i za one koji se kreću pomoću štaka ili pak za slabovidne i slijepe osobe, upozorio je Vodanović.


Na njegovom popisu našla se i Sveučilišna knjižnica Rijeka koja nema prilagođen ulaz za osobe s invaliditetom.


– Studentima je ona od iznimne važnosti, međutim postoji djelomična alternativa, jer je dio knjižnice smješten na Kampusu i prilagođen studentima s invaliditetom, istaknuo je Vodanović.


Ujedno je pohvalio i prostor Kampusa s čime se složio i Bošnjak koji je na diplomski studij iz Zagreba došao u Rijeku.


– Soba u studentskom naselju u potpunosti je prilagođena osobama s invaliditetom. Ne ovisim o tuđoj pomoći i većinu toga mogu sam obavljati, što je važno sa psihološkog aspekta. Osjećaj nemoći kada stalno treba tražiti pomoć jako je loš. U Zagrebu sam živio u neadekvatnom prostoru i za svaki odlazak u toalet trebao sam pomoć majke. Dolaskom na studij u Rijeku preporodio sam se, istaknuo je Bošnjak.


U okviru jučerašnje Akademije doc. dr. Iva Mrak s riječkog Građevinskog fakulteta održala je predavanje o univerzalnom dizajnu istaknuvši da je riječ o dizajnu koji se odnosi na holistički i inovativan pristup dizajnu prostora, proizvoda i usluga koje mogu samostalno koristiti osobe najrazličitijih potreba i sposobnosti, dok je koordinator YUFE projekta Aleksandar Šušnjar istaknuo da je jučerašnje predavanje prvo u ciklusu ovogodišnje YUFE Akademije.


– Riječ je o klasteru koji čini 10 europskih sveučilišta, a program Akademije, koji se sastoji od predavanja, radionica i treninga, namijenjen je svim građanima. Ovim predavanjem Sveučilište u Rijeci otvorilo je program novog ciklusa Akademije, zaključio je Šušnjar.