MIRNIJE LJETO

Riječkim HGSS-ovcima ove godine telefon ipak malo manje zvoni, ali to ne znači da nisu u stalnoj akciji

Šarlota Brnčić

Foto Facebook

Foto Facebook

Za razliku od nekih prethodnih godina, kada im je dežurni telefon bio preplavljen nizom poziva u pomoć, ove godine je situacija znatno lakša. Članovi HGSS-a stanice Rijeka uspješno su odradili nekoliko intervencija, za koje je najvažnije da su sve završile sretnim ishodom



RIJEKA – Svake ljetne sezone svjedoci smo niza neuspjelih planinarskih i često opasnih avanturističkih pothvata turista, i ne samo njih, kako po otocima Primorsko-goranske županije, tako i na području Platka. Unatrag nekoliko godina i u više navrata, upravo bi se ljeti zaredala brojna traganja i spašavanja kako na kopnu, tako i na moru, a na kojima su u većini slučajeva bili angažirani članovi Hrvatske gorske službe spašavanja stanice Rijeka.


Redovno vježbanje


S obzirom da im akcija nikad ne manjka, još početkom lipnja su članovi HGSS stanice Rijeka odradili redovnu godišnju vježbu spašavanja unesrećenih osoba u ljetnim uvjetima. Prvi dio vježbe je bio sastavljen od ponavljanja i uvježbavanja svih segmenata ljetnih tehnika spašavanja, dok je u drugom dijelu izvedena simulirana akcija spašavanja u najkritičnijem dijelu grebena Kamenjaka, koji je nerijetko posjećen od strane iskusnijih planinara te penjača.


Time je bila povećana razina spremnosti i opremljenosti te točke u slučaju intervencije na navedenoj poziciji. Ljetna vježba je jedna od četiri obavezne godišnje vježbe stanice Rijeka, a čime su pripadnici HGSS-a stanice Rijeka spremno dočekali predstojeću sezonu.





Srećom, za razliku od nekih prethodnih godina, kada im je dežurni telefon bio preplavljen nizom poziva u pomoć, ove godine je situacija znatno lakša. Uspješno su odradili nekoliko intervencija, za koje je najvažnije da su sve završile sretnim ishodom. U lipnju su u svega deset dana zaprimili tri poziva u pomoć i to na području Baške, na jednom od kojih na koncu nisu morali niti intervenirati.


Što činiti u slučaju nesreće

Za aktiviranje i pozivanje Hrvatske gorske službe spašavanja Stanica Rijeka pozovite broj 112 jer će se, u slučaju nesreće nazivanjem ovoga broja najbrže aktivirati HGSS, odnosno pokrenuti akcija spašavanja. Pozivom na broj 112 također možete stupiti u kontakt sa stanicom Hrvatske gorske službe spašavanja na području Republike Hrvatske koja pokriva predio na kojem se nalazite dok upućujete poziv u pomoć. Ukoliko niste u mogućnosti nazvati telefonski tada obavijest o nesreći predajte na nekoj od obavještajnih točaka HGSS-a (najčešće planinarski domovi) koje su označene natpisom i znakom HGSS-a. Unesrećena osoba, bez obzira bila ona član planinarske organizacije ili ne, bez obzira na zdravstveno ili neko drugo osiguranje, vrstu ili veličinu nesreće, bez obzira na veličinu akcije spašavanja, vrstu transporta ili duljinu čuvanja ne plaća nikakve troškove.
U slučaju nesreće zadržite prisebnost, utvrdite ozljede, ako je potrebno evakuirajte unesrećenog iz opasne zone, pružite prvu pomoć u okvirima svog znanja, zaštitite unesrećenog od hladnoće, vlage ili vrućine na najbolji mogući način. Označite mjesto nesreće ili mjesto gdje se unesrećeni nalazi i hitno obavijestite HGSS o slijedećem: tko je dao obavijest, tko je unesrećen, kada se nesreća dogodila i kakve su ozljede, gdje se unesrećeni nalazi, kakve su vremenske prilike, što je već poduzeto i tko je još obaviješten.
Preporuke za služenje mobitelom: ako se nalazite na području gdje nema dovoljno jakog signala, pokušajte poslati SMS poruku jer je za nju potrebna minimalna jačina signala. Slanjem SMS poruke štedite bateriju, ne šetajte dok razgovarate, budite kratki i jasni, nemojte sakrivati svoj telefonski broj jer time gubite na vjerodostojnosti poziva u pomoć.

Najprije su preko Županijskog centra 112 na dežurni telefon zaprimili poziv u pomoć planinara koji se spustio u Batomalj moleći pomoć od mještana, odnosno kod prvih kuća na koje je naišao. Radilo se o pokliznuću planinarke, odnosno žene stranog državljanstva koja je ozlijedila nogu. Na teren je bilo izašlo 8 članova HGSS-a stanice Rijeka s dva vozila, a unesrećena je u međuvremenu precizno locirana na planinarskom putu zapadno od Baške.


Nakon dolaska utvrđena je sumnja na prijelom lijeve potkoljenice, te joj je ozlijeđena noga imobilizirana. Nakon imobilizacije uslijedio je transport brdskom nosiljkom UT2000 do mjesta Batomalj, gdje je predana ekipi Hitne medicinske pomoći.


Precizno lociranje


Svega nekoliko dana kasnije opet su na dežurni telefon izvješćeni o unesrećenoj planinarki. I u ovom se slučaju radilo o pokliznuću ženske osobe koja je ozlijedila nožni zglob. Po pozivu je na teren bilo izašlo 9 članova HGSS-a stanice Rijeka s tri vozila, a unesrećena je u međuvremenu precizno locirana na planinarskom putu južno od Baške koji vodi od naselja Zarok prema rtu Škuljica. Nakon dolaska do unesrećene utvrđena je sumnja na prijelom desnog nožnog zgloba te joj je ozlijeđena noga imobilizirana. Nakon imobilizacije uslijedio je transport brdskom nosiljkom UT2000 do naselja Zarok.


Sredinom srpnja spašavali su i planinare stranog državljanstva koji su izgubili orijentaciju i nisu mogli samostalno pronaći planinarski put (negdje u okolici Vidovića na otoku Cresu). Na poziv su na teren izašla 3 člana HGSS-a stanice Rijeka, situiranih na Lošinju, s jednim vozilom, pri čemu je tim iz Rijeke radio na preciznijem lociranju izgubljenih planinara.


Šezdeset uspješnih godina

Stanica – HGSS Rijeka, ove godine slavi čak 60. godišnjicu osnivanja. Osnovani su 12. lipnja prije čak šest desetljeća, a taj važan dan su zbog trenutne situacije s koronavirusom samo obilježili i to u krugu članova HGSS-a Rijeka i njihovih obitelji, onako kako to najviše vole, penjući se, trčeći i planinareći. Službenu proslavu te popratne aktivnosti (izložba plakata, izdavanje i predstavljanje biltena i dr.) su zbog situacije odgodili za jesen.
– Slavimo naše osnivače, nebrojeno uspješnih akcija spašavanja, 64 gorskih spašavatelja, 7 licenciranih potražnih pasa, brojne pripravnike i suradnike, podršku i razumijevanje naših obitelji, kao i veliku zahvalnost svih vas! Jedna riječ za to bila bi »Zajedništvo«, sretna vrlina naše stanice koju volimo i na koju smo posebno ponosni, naveli su na službenim stranicama stanice.

Kad su ih locirali, ekipa s Lošinja je usmjerena u mjesto Grmov, a planinari su zamoljeni da ne mijenjaju svoju lokaciju i čekaju pomoć. Tročlana ekipa po dolasku u Grmov put prema planinarima nastavlja pješice, koje su već nakon 30-tak minuta uspješno pronašli. Na sreću, izgubljeni planinari bili su neozlijeđeni i adekvatno opremljeni. Otpraćeni su do mjesta Grmov, te potom vozilom prevezeni u Vidoviće gdje se nalazio njihov automobil.


Pasivna dežurstva


Pripadnici HGSS-a stanice Rijeka u stalnoj su pripravnosti, pa su u ljetnoj sezoni uobičajeno organizirana pasivna dežurstva. Dio ljudi nalazi se na Lošinju, jedan dio na Platku, a da opreza nikad nije dosta, govori i činjenica da se nerijetko turisti znaju doslovno »zaigrati«, te da se upuštaju u planinarenje i razgledavanje okolnih brda bez da su se za to adekvatno opremili. Nerijetko bez one najnužnije opreme, čak i u japankama za plažu, po najvećem suncu, pa i bez vode, te bez prethodnog upoznavanja područja na koje se upućuju.