Donacija PGŽ-a

Riječki Fakultet zdravstvenih studija dobio moderni Kabinet za primaljstvo

Ingrid Šestan Kučić

Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA

Studentima su na raspolaganju simulator poroda, ginekološki simulator, lutke novorođenčeta za vježbu njege i drugi modeli za izvođenje vježbi



RIJEKA – Studenti Fakulteta zdravstvenih studija od ove akademske godine zahvaljujući donaciji Primorsko-goranske županije raspolažu s novoopremljenim kabinetom Katedre za primaljstvo te su im na raspolaganju simulator poroda, ginekološki simulator, lutke novorođenčeta za vježbu njege i drugi modeli za izvođenje vježbi.


Kabinet su u utorak obišle zamjenica župana Marina Medarić i pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin, a kako je istaknula Medarić, iz županijskog proračuna izdvojeno je 22 tisuće eura te će isti iznos sredstava za Fakultet zdravstvenih studija biti doniran i iduće godine.


– Ovom donacijom Primorsko-goranska županija je pružila konkretnu pomoć budućim generacijama primalja. S Fakultetom za zdravstvene studije imamo dobru suradnju od početka njegovog osnivanja. Ta suradnja uključuje pomoć u radu, opremanje i nabavu opreme, ali i suradnju studenata i županijskih ustanova socijalne skrbi, kao nastavnih baza, kazala je Medarić.




Naglašavajući da je opremanje kabineta veliki iskorak u obrazovanju budućih primalja, dekanica Fakulteta zdravstvenih studija, prof. dr. Daniela Malnar, kazala je da su studenti do sada bili podstanari u KBC-u Rijeka, na čemu je posebno zahvalila ravnatelju Alenu Ružiću.



– Mi smo bili prvi fakultet u Hrvatskoj koji je pokrenuo visokoškolsko obrazovanje primalja, još 2008. godine, a 2014. godine programi su usuglašeni s europskom direktivom koja daje jasne ishode učenja i vještine.


Kako bi stekle te vještine primalje moraju najprije raditi u kabinetu te smo dobivanjem kabineta napravili veliki iskorak.


Tu će studentice moći vježbati preglede žena, porode i šivanje epiziotomije.


Hrvatsko zakonodavstvo nije u potpunosti usklađeno s direktivom i neke postupke koje primalje moraju znati moraju odraditi u kabinetu i ne mogu raditi na pacijentu. Stoga će kabinet omogućiti značajno veću kvalitetu obrazovanja, objasnila je dekanica.


Dodajući da se program primaljstva provodi prema europskom standardu, pročelnica Katedre doc. dr. Deana Švaljug, kazala je da su detaljno propisani potrebno obrazovanje i broj provedenih vježbi za svaku od mogućih situacija.



– Sada naši studenti sve intervencije mogu uvježbati u simuliranim situacijama na modelima pribavljenim kroz donaciju Primorsko-goranske županije, ustvrdila je doc. dr. Švaljug.


Studentica druge godine preddiplomskog studija primaljstva, Klaudia Kamenar, dodala je da studenti nakon teoretskog dijela u Kabinetu simuliraju situacije prilikom poroda, a nakon čega se pristupa vježbama u Klinici.


– Uređenje i opremanje Kabineta nam znači puno jer na taj način trudnicama i rodiljama možemo pružiti kvalitetniju i sigurniju skrb, zaključila je Kamenar.