Korak naprijed

Riječka anestezija dobiva centar za liječenje boli

Barbara Čalušić

Centar bi dodatno unaprijedio liječenje boli, ali i olakšao rad anesteziolozima i anesteziološkim tehničarima



RIJEKA – Anesteziolozi i anesteziološke sestre i tehničari KBC-a Rijeka jučer su obilježili Svjetski dan anestezije i Međunarodni dan borbe protiv boli. Datumi koji se obilježavaju 16. listopada i svaki drugi ponedjeljak u listopadu ujedno su prigoda za predstavljanje novih procedura i zahvata koji se uvode u redovni program riječke bolnice.


Utjecaj COVID-19


Prema riječima voditeljice Ambulante za bol u KBC-u Rijeka dr. Vlaste Orlić Karbić, riječka anesteziologija uskoro bi trebala dobiti i centar za liječenje boli koji bi dodatno unaprijedio liječenje boli, ali i olakšao rad anesteziolozima i anesteziološkim tehničarima.


– Liječimo sve moguće vrste kronične boli, mišićno-koštanu bol, od koje se samo na sušačkom lokalitetu liječi više od 80 posto pacijenata, liječimo glavobolje, neuralgije, a tu su i maligne boli. Naime, pandemija COVID-19 pokazala je da moramo prići pacijentu, a onkološki pacijenti su posebna skupina pacijenata koja prvenstveno zbog svoje dijagnoze, a onda i boli koja je kod takvih pacijenata kompleksna. Osim fizičke boli, u njihovom slučaju tu je i duševna bol te je riječ o vrlo osjetljivoj populaciju među bolesnicima s boli, zbog čega smo odlučii mi pristupiti njima, a ne da oni traže nas pa tako u okviru dnevne bolnice na Klinici za radioterapiju i onkologiju djeluje odnedavno ambuanta za bol. Sada kada pacijent dolazi u dnevnu bolnicu zbog kemoterapije, paralelno ima priliku i liječiti problem boli. Nažalost, u početnoj fazi liječenja bol je kod takvih pacijenata prisutna između 30 i 40 posto pacijenata i nerijetko je prvi znak zbog kojeg se pacijent javlja liječniku. U poodmakloj fazi liječenja taj postatak iznosi između 70 i 80 posto. Tu govorimo o boli koja je srednje jakog do jakog intenziteta, upozorava Orlić Karbić.




Upravo je ovakva multidisciplinarna ambulanta, kako ističe, put prema otvaranju centra za liječenje boli koji bi otvorio pristup minimalno invazivnim postupcima u liječenju onkoloških pacijenata, što je suvremen način liječenja boli kod takvih dijagnoza. Minimalno invazivni pristup u liječenju boli već je uveden u redovnu proceduru bolnice pa je tako radiofrekventna ablacija u prvih osam mjeseci ove godine obuhvatila više od 250 pacijenata.


– Osim pod kontrolom rendgena, ablaciju radimo i pod kontrolom ultrazvuka, tako da se rade genikularni blokovi kod pacijenata koji su u trećem i četvrtom stadiju osteoartritisa koljena, kao i pacijenti koji su predviđeni ili je kod njih učinjena parcijalna ili totalna proteza koljena, a ostao im je bolni sindrom, što je sukladno svjetskim smjernicama. Prvi i zasad jedini u Hrvatskoj u suradnji s Klinikom za radiologiju radimo radiofrekventnu ablaciju genikularnih živaca pod kontrolom ultrazvuka.


Acute pain servis


Mjerilo izvrsnosti nekog KBC-a je liječenje akutne boli i mi smo po tom pitanju već ranije krenuli s tzv. acute pain servisom prema svjetskim smjernicama i u suradnji s KBC-om Sestre milosrdnice, no COVID je zaustavio taj projekt, ali naš je plan uskoro osnovati acute pain servis u kojem bismo objedinili sve aktualne smjernice u liječenju boli, kaže Orlić Karbić. Dodaje da bol treba liječiti odmah prilikom nastajanja jer se uslijed fizioloških promjena vrlo brzo ona pretvara u kroničnu i tada je liječenja takve boli teže. Kronična bol više nije zaštitna bol, već iscrpljuća bol koja ograničava u svakodnevnim aktivnostima.


Cjeloživotno učenje


Anesteziološke sestre i tehničari sastavni su i ravnopravni članovi svakog anesteziološkog tima. Kako kaže glavni medicinski tehničar riječke Klinike za anesteziologiju i intenzivno liječenje Josip Brusić, anesteziološke sestre i tehničari danas sudjeluju u procesu cjeloživotnog učenja, a jedan dio tog procesa su i centri za bol.


– Naša klinika prevladala je ambulante i u postupku smo osnivanje odjela ili centra što bi nam olakšalo rad. Naime, kad bi se propisala terapija, anesteziološka sestra u suradnji s liječnikom na matičnom odjelu, pregledala bi bolesnika te bi se po skali boli dalje regulirala terapija. S centrom za bol, govorimo i o individualnom pristupu pacijentu s boli jer danas znamo da ni tableta brufena, primjerice, ne djeluje na svakog isto, objašnjava Brusić.


Atraktivna specijalizacija


Iako se nekad smatrala zahtjevnom i važnom, ali prilično nevidljivom strukom, anesteziologija u 21. stoljeću postala je vrlo atraktivnom specijalizacijom kad je riječ o izborima mladih liječnika.


– Za anesteziologijom danas vlada velik interes među mladim kolegama. Anestezija danas više nisu samo tubus i lijek u žilu, već nešto multidisciplinarno, a da ne govorim o intenzivnom liječenju koje razvojem tehnologije i informatičkih softvera omogućava liječniku da prati različite informacije o stanju pacijenta. Širok je spektar u kojem je u anesteziji moguće realizirati svoje interese pa zanimanje mladih kolega za anesteziologijom eksponencijalno raste. Istovremeno, okrenuli smo se minimalno-invazivnim zahvatima pa svatko tko u medicini ima želju za manualnim radom, može se naći i u anesteziji, smatra Orlić Karbić.