SVEČANO

Ravnatelj KBC-a Rijeka upriličio primanje za Davora Vukobrata i Senku Kajčić, staro i novo vodstvo Hitne

Barbara Čalušić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Došla nova ravnateljica, ostala dobra suradnja



Klinički bolnički centar Rijeka kao jedina tercijarna bolnička ustanova na ovom području usko je vezan uz Zavod za hitnu medicinsku pomoć Primorsko-goranske županije kao hitnu medicinsku pomoć na terenu. Potvrda te suradnje je i današnje primanje u bolničkom ravnateljstvu za nedavno umirovljenog ravnatelja Zavoda dr. Davora Vukobrata i njegovu nasljednicu na tom mjestu dr. Senku Kajčić.


Ravnatelj riječke bolnice prof. dr. Alen Ružić ovom se prigodom zahvalio bivšem ravnatelju Vukobratu na dugogodišnjem radu i suradnji s bolnicom čestitavši pritom novoj ravnateljici Kajčić i ističući da je uvjeren da je kontinuitet dosadašnje suradnje ove dvije ustanove zajamčen, kao i kvaliteta rada.


Centar za edukaciju


– Zahvaljujem se dr. Davoru Vukobratu na dugogodišnjem predanom radu koji je hitnu medicinsku pomoć doveo do najvišeg standarda zdravstvene zaštite.




Naši korisnici često ne razlikuju našu hitnu medicinsku pomoć, odnosno naše dvije ustanove, bolnicu i županijsku ustanovu koja pokriva teren i djeluje po pozivu i po striktnim algoritmima.


Njihove ekipe koje izlaze na teren imaju numeričke pokazatelje kvalitete na najvišoj europskoj razini. Kao ravnatelj sam ponosan na naš Objedinjeni bolnički hitni prijem i naše hitne ambulante te 19 specijalista hitne medicinske pomoći kao 16 specijalizanata koji se trenutno kod nas educiraju.


KBC Rijeka trajno je postao centar za edukaciju za vanjske specijalizante, a visoka kvaliteta našeg OBHP-a može se zahvaliti dobroj suradnji sa Zavodom za hitnu medicinsku pomoć jer samo samo lanac izvrsne suradnje, može rezultirati kvalitetnom pružanjem hitne medicinske pomoći, rekao je Ružić.



Novu ravnateljicu i ravnatelja u odlasku pozdravio je i dr. Ratko Salamon, predsjednik Upravnog vijeća KBC-a Rijeka zahvaljujući se na dugogodišnjoj suradnji.


– Vi ste naša ispružena ruka i ta suradnja doprinosi kvaliteti zdravstvene zaštite. U ovih 20-ak godina zahvaljujući vama podigli smo kvalitetu u pružanju hitne medicinske pomoći koja pacijente povezuje s tercijarnom ustanovom poput naše, poručio je Salamon.


Po EU standardima


Pročelnica OBHP-a u riječkoj bolnici dr. Martina Pavletić podsjetila je da se većina “hitnjaka” za svoju specijalizaciju educira upravo u riječkom KBC-u.


– Od 2015. godine kad sam došla na mjesto voditelja sušačke hitne medicinske pomoći, a 2017. postala pročelnica OBHP-a, dr. Kjlčić bila je naš specijalizant i ovdje je prošla cijelu edukaciju.


Dobro se poznajemo i mislim da je to važno, kao i činjenica da naša županija ima zaista dobro organiziranu hitnu medicinu, istaknula je Pavletić.


Na oproštaju sa starim ravnateljem i upoznavanjem s novom ravnateljicom Zavoda za hitnu medicinu bila je prisutna i pomoćnica ravnatelja KBC-a Rijeka za kvalitetu prof. dr. Renata Dobrila Dintinjana.


Istaknula je da je dosadašnji ravnatelj u rad Zavoda implementirao standarde suvremene hitne medicinske pomoći dovevši tako Zavod za hitnu medicinu PGŽ-a u rang sa svim europskim standardima, na korist svih pacijenata koji gravitiraju KBC-u Rijeka.


Zajamčena dobra suradnja


Priznajući da nije očekivao ovakvu razinu susreta u riječkoj bolnici, Vukobrat se prisjetio da je ravnateljem Zavoda za hitnu medicinsku pomoć postao 2011. godine u vrijeme kada je u Hrvatskoj započela reforma hitne medicinske pomoći.


– Došao sam na mjesto ravnatelja 2011. godine kad je pokrenuta krucijalna reforma hitne medicine u nas. Najprije je osnovan središnji državni Zavod, a potom i županijski zavodi.


Mi smo osnovani 1. studenoga 2011. godine i počeli smo sa željom da budemo u vrhu hrvatske medicine. Mislim da smo u tome uspjeli i vjerujem da će kolegica Kalčić sigurno nastaviti kvalitetan rad Zavoda, poručio je Vukobrat dok je njegova nasljednica na čelu Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a kazala da je svoju specijalizaciju iz hitne medicine odradila upravo u riječkom KBC-u što jamči daljnju dobru suradnju između ove dvije ustanove.


– Tijekom specijalizacije naučila sam jako puno, bila sam jako dobro prihvaćena i dobila sam i ona znanja koja možda neću moći iskoristiti na terenu, ali koja u svom edukacijskom radu mogu prenijeti dalje.


Osim toga, kad se pojavila pandemija COVID-19 kao nova situacija, kao zaposlenica Zavoda za hitnu medicinu dobro sam poznavala ustroj bolničkog sustava, a s dr. Pavletić u tim sam izazovnim trenucima mogla komunicirati na višoj razini i tako pružiti najbolju zdravstvenu skrb onima kojima je to bilo potrebno, zaključila je Kajčić.