Prijem

Prisjetili se teških dana osnivanja 128. brigade: Dali su nemjerljiv obol obrani Rijeke i Like

Orjana Antešić

Foto Angela Maksimović

Foto Angela Maksimović

Od 1991. do 1995. godine na prvim crtama bojišnice poginulo je 25 pripadnika postrojbe, uz dvjestotinjak ranjenih



U povodu obilježavanja 32. godišnjice ustrojavanja 128. brigade HV – Sveti Vid, predstavnici Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke upriličili su prijem za predstavnike Udruge ove ratne postrojbe.


Bila je to još jedna prigoda za zahvalu i prisjećanje na trnovit i slavan ratni put ove brigade koja je dala nemjerljiv obol u obrani Rijeke odnosno mirnom povlačenju JNA iz grada, a potom na ličkom bojištu gdje su njezini pripadnici čuvali i branili od agresorskog proboja frontu od četrdesetak kilometara, kao i sudjelovanjem u kasnijim akcijama Bljesak i Oluja.


Visoka cijena


To je imalo i svoju visoku cijenu jer je od 1991. do 1995. godine na prvim crtama bojišnice poginulo 25 pripadnika postrojbe, uz dvjestotinjak ranjenih pripadnika, od kojih je njih 120 završilo s trajnim posljedicama.




– Prošle su 32 godine i treba se prisjetiti teških dana kada je osnovana 128. brigada, prava riječka brigada, njezinog ratnog puta na kojeg svi možemo biti ponosni i izraziti duboko poštovanje prema poginulim, ranjenim i umrlim pripadnicima, kazao je pročelnik Goran Petrc, naglasivši kako Županija dugi niz godina njeguje dobru suradnju s udrugama proizašlim iz Domovinskog rata.



Ispred Grada Rijeke prigodnim riječima obratila se pročelnica gradskog Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života Karla Mušković.


Predsjednik Udruge 128. brigade HV-a Ivan Lerga izazio je zadovoljstvo dugogodišnju suradnju koja je uspostavljena sa Županijom.


Za Grad Rijeku kazao je kako je ta suradnja dugi niz godina bila odlična i partnerska, no da se za posljednje četiri godine ne bi mogao tako reći.


Društveno djelovanje


Dodao je i kako su kroz Zajednicu udruga proizišlih iz Domovinskog rata pokrenuli inicijativu da se Grad Rijeka, kao i Primorsko-goranska županija osiguraju pokroviteljstvo nad svim većim aktivnostima udruge, kao i u prigodnim obilježavanjima, posebice dvaju datuma Dana pobjede i Dana sjećanja na Vukovar i Škabrnju 18. studenog.


O ratnom putu ove brigade, koja je ustrojena 22. listopada 1991. godine i kroz koju je tijekom ratnih godina bilo angažirano više od 7.500 branitelja, više je govorio njezin prvi zapovjednik Joko Đipalo, a bilo je riječi i o današnjem društvenom djelovanju Udruge, između ostalog i kroz razne oblike pomoći, kao što je to bilo kod razornog potresa u Baniji do organizacije raznih humanitarnih akcija.