Neujednačena praksa

Posao je isti, ali… Pomoćnici u nastavi u županijskim školama imaju za euro višu satnicu nego u Opatiji ili Crikvenici

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Utjedan dana pomoćnik u nastavi u Opatiji ili Crikvenici »zakinut« je za 20 eura u odnosu na kolegu koji isti taj posao obavlja nekoliko kilometara dalje



RIJEKA – Pomoćnici u nastavi koji rade u opatijskoj i crikveničkoj školi za sat vremena rada dobiju 3,98 eura. Za isti taj posao riječki pomoćnici imaju satnicu od 4,11 eura, a oni koji rade u školama čiji je osnivač Primorsko-goranska županija za sat vremena rada zarade 4,91 euro.


Cijena rada


To je ujedno trenutno i najveća satnica pomoćnika u nastavi u Hrvatskoj, a samo unutar Primorsko-goranske županije cijena sata njihovog rada značajno varira te na lokalnu razinu preslikava situaciju neujednačene cijene rada koja je godinama na nacionalnoj razini još izraženija. Tako za isti posao crikvenički i opatijski osnivači škola plaćaju 7 kuna ili gotovo euro manje sat rada u odnosu na Županiju, dok je u slučaju riječkih pomoćnika taj iznos za 6 kuna manji. Preračuna li se to na petodnevni radni tjedan i fond nastavnih sati od prosječno 20 sati tjedno u samo tjedan dana pomoćnik u nastavi u Opatiji ili Crikvenici »zakinut« je za 20 eura u odnosu na njegovog kolegu koji isti taj posao obavlja svega nekoliko kilometara dalje, u kastavskoj ili viškovskoj školi. Radi li pomoćnik sa starijim učenikom koji ima veći fond nastavnih sati onda je i ta razlika veća i to sve samo zato što njihove plaće ovise o proračunima osnivača škola i njihovoj senzibiliziranosti, ali i zato što su neopravdano već godinama izvan odgojno-obrazovnog sustava iako tom sustavu itekako doprinose. Do ovog polugodišta iznosi koje su zarađivali bili su i manji, jer i Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija s prvim danom ove godine povećali su plaće pomoćnicima u nastavi, ali s tom razlikom što je županijsko povećanje izdašnije, a kako navodi županijska pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin ukupna godišnja vrijednost projekta zapošljavanja pomoćnika sada iznosi milijun eura, od čega iznos bespovratnih sredstava EU-a iznosi 473.600 eura, odnosno 47,36 posto, a udio sufinanciranja Primorsko-goranske županije je 526.400 eura, odnosno 52,64 posto.


– U ovom polugodištu svakom pomoćniku u nastavi osiguran je neto iznos plaće od 37 kuna, odnosno 4,91 eura po satu. Time je došlo do povećanja mjesečnog iznosa sufinanciranja rada pomoćnika za oko 19.400 eura, odnosno oko 24 posto u odnosu na prošlu godinu, objašnjava Stilin.




Riječ je o satnici za ukupno 115 pomoćnika u nastavi, a riječki gradonačelnik Marko Filipović komentirajući podizanje cijene sata s dosadašnjih 25 na 31 kunu po satu ističe da su u posljednjih nekoliko mjeseci postojale određene inicijative za podizanje cijene sata rada pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika, čemu se pridružio i Grad Rijeka.


– Trenutna cijena sata u našem gradu iznosi otprilike 31 kunu po satu (4,11 eura), dok u različitim dijelovima države i dalje varira od 20 (2,65) neto do 35 (4,63) kuna po satu. Ponovo ću istaknuti, kao što je već naglašeno prilikom potpisivanja aneksa ugovora s pomoćnicima u nastavi, da je ovo povećanje plaće u bruto iznosu od 100 eura samo korak u nastojanjima Grada Rijeke da oda priznanje ljudima koji svakodnevno rade iznimno plemenit i važan posao, nastojeći pri tome naglasiti nužnost ujednačavanja prava pomoćnika u nastavi na državnoj razini, ističe gradonačelnik.


Dodajući da se najveći zamah u zapošljavanju, i to diljem Hrvatske, odvio otvaranjem mogućnosti za povlačenje sredstava iz Europskog socijalnog fonda 2014./2015. školske godine navode da je u ovom Pozivu u okviru Europskog socijalnog fonda definirana je i plaća za sve pomoćnike i stručne komunikacijske posrednike i to u jediničnom trošku od 3.775,15 kn mjesečno (501,05 eura), a što uključuje trošak plaće sa svim pripadajućim porezima i davanjima na plaću i iz plaće, te prigodne nagrade kao što su osobni primitci poput božićnice i regresa, a prema važećem Kolektivnom ugovoru za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama.


Razumna prilagodba


Upravo zbog neujednačene cijene rada koja je još izraženija na nacionalnoj nego na lokalnoj razini Filipović je kao potpredsjednik Udruge gradova uputio molbu Predsjedništvu Udruge gradova RH da se tema plaća i ostalih prava pomoćnika u nastavi uvrsti na sljedećoj sjednici Predsjedništva


– Imam potvrdu da će ta tema biti na dnevnom redu sjednice. To će biti prilika da još jednom apeliram na resorno Ministarstvo da, osim što je donijelo Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima, koji je zapravo samo perpetuirao neujednačenost prakse na razini države, sada donese i druge važne podzakonske akte, prije svega programe za stjecanje kvalifikacija za pomoćnike u nastavi, da izmijeni odredbe Pravilnika o načinu zapošljavanja te uredi i ujednači cijenu rada pomoćnika/stručnih komunikacijskih posrednika na razini cijele države. Podsjetit ću da se inkluzivno obrazovanje temelji na pravu kvalitetnoga obrazovanja svih učenika što znači da omogućuje učenicima s teškoćama da, prema svojim sposobnostima i mogućnostima te interesima, sudjeluju i surađuju s drugom djecom. Stoga zahtijeva razumnu prilagodbu, odnosno stvaranje uvjeta u našim školama za zadovoljavanje različitih odgojno-obrazovnih potreba svakog učenika i omogućuje svim učenicima da uče zajedno. Inkluzivno djelovanje odnosi se na pružanje primjerene odgojno-obrazovne podrške svim učenicima kojima je podrška potrebna u procesima učenja, poučavanja, iskazivanja naučenoga te socijalizacije unutar škole i zato ponovo naglašavam da je u procesu inkluzivnog obrazovanja pored učitelja i stručnih suradnika različitih profila, neizmjerno važna karika je pomoćnik u nastavi i stručni komunikacijski posrednik, zaključuje gradonačelnik.


Na nacionalnoj razini neujednačenost izraženija


Na nacionalnoj razini neujednačenost satnice još je izraženija pa tako predsjednik Udruge pomoćnika u nastavi Ivan Milatić navodi primjer Križevaca gdje pomoćnici u nastavi imaju upola manju satnicu od pomoćnika koje plaća Primorsko-goranska županija.


– U Križevcima je satnica na povijesno niskoj razini od 19 kuna i to od kada su pomoćnici počeli raditi u školama. Realna cijena sata rada bila bi 5,50 eura. Tu satnicu za sada imaju samo pomoćnici koji rade s učenicima s poremećajima iz autističnog spektra u Zagrebu, dok svi drugi imaju manju satnicu. Sve ovisi od škole do škole i to se mora zaustaviti. Moramo krenuti u smjeru jedinstvene satnice od 5,50 eura i to mora biti samo prijelazni period i mali pomak naprijed, jer konačan je cilj da pomoćnici u nastavi postanu dio sustava i da rade pod ujednačenim uvjetima. Njihov posao treba prestati ovisiti o samovolji pojedinih političara, jer sve dok bude tako postojat će ovakve razlike kakve imamo sada, upozorava Milatić.