Priča s place

Piše Katarina Bošnjak: Nekoliko recepata sa srdelama

Katarina Bošnjak

Snimila Katarina BOŠNJAK

Snimila Katarina BOŠNJAK

Iako su mnogima najfinije, pržene srdele se ne preporučuje jesti pretjerano često, a bolji način pripremanja koji rezultira sličnim okusom i teksturom jeste upravo priprema u pećnici



 


 


Budući da je već prošlo par dana od završetka lovostaja i povratka sitne i plave ribe u ribarnicu, došao je red i na recepte s ribom, odnosno u ovome slučaju sa srdelama koje u riječkoj ribarnici koštaju četiri eura po kilogramu. Ukoliko slušate nutricioniste, čuti ćete da se riba treba jesti barem dva puta tjedno, da bismo zadovoljili potrebu za omega-3 masnim kiselinama, a u tom je slučaju za dvije osobe kilogram i više nego dovoljan.




Postoji i nekoliko trikova pomoću kojih je pri kupovini u ribarnici lakše prepoznati kakve je kvalitete srdela. Naime, zdrave srdele imaju sjajnu i čvrstu kožu, bistre oči, žarko crvene škrge i još uvijek mirišu na more. Iako su mnogima najfinije, pržene srdele se ne preporučuje jesti pretjerano često, a bolji način pripremanja koji rezultira sličnim okusom i teksturom jeste upravo priprema u pećnici, a najbolje ih je začiniti mljevenim češnjakom, sokom od limuna, pola čajne žličice crvene paprike, isto toliko origana i peršina te malo maslinovog ulja. Srdele u pećnici s krumpirom standardna su kombinacija namirnica, a hrskave srdele iz pećnice, osim uz krumpir, možete poslužiti uz veliku zdjelu svježe salate. Umjesto krumpira, ovdje se može naći i batat, ali i razno povrće koje paše uz ribu, poput tikvica, paprike i sličnog.


Brudet od srdela također je iznimno jednostavan za pripremu. Na maslinovom ulju potrebno je dinstati luk, a potom dodati češnjak, zatim filetirane srdele, rajčicu ili pelate. Ako je potrebno, dodati vode kako bi se prekrila riba. Na kraju dodati malo vinskog octa i peršina te kuhati pola sata, na kraju malo promiješati i brudet je spreman.