MOJ NAJLJEPŠI VRT

Ovo su najljepši vrtovi u PGŽ-u: Odmah kreće novi izbor, prijavite se

Jelena Sedlak

Foto: Novi list

Foto: Novi list

Prve nagrade odnijeli su obitelj Šporčić za najljepši goranski vrt, obitelj Trinajstić za najljepši primorski vrt i Mirjana Dorčić za najljepši otočni vrt



Najuspješnijim vrtlarima dodijeljene su nagrade u petak, u vrtu riječkog Prirodoslovnog muzeja, čime je završena prošlogodišnja akcija za izbor najljepšeg vrta Primorsko- goranske županije i označen početak nove, ovogodišnje akcije.


Vrt Tonija i Zlatice Šporčić u Brod Moravicama


Predstavnici PGŽ-a i Novog lista, koji po dvanaesti put dodjeljuju nagrade, članice žirija i sponzor akcije Plantella, okupili su se kako bi sa sudionicima proveli ugodno prijepodne u zelenom okruženju. Pritom su dobitnici nagrada bili najviše iznenađeni i obradovani, jer se do zadnjeg trena nije znalo o kome se radi. Za razliku od prošlog puta, kada je većina nagrada otišla južno od Rijeke, prema Crikvenici i Vinodolu, sada je većina nagrada otišla sjevernije.


Dakle, izdašne glavne nagrade od po 3.000 kn u obliku bonova za Vrtni centar Viškovo dobili su: obitelj Šporčić u Brod Moravicama za najljepši goranski vrt; obitelj Trinajstić u Opatiji za najljepši primorski vrt i Mirjana Dorčić iz Baške za najljepši otočni vrt.


Vrt Slavijane i Veljka Trinajstića u Opatiji


Vrt Mirjane Dorčić iz Baške s otoka Krka




Još tri nagrade od po 1.000 kn dodijeljene su Rami Čauševiću i stanarima višekatnice na Krimeji za uređenje komunalne površine pred zgradom; Dinki Kukuljan iz Podhuma za najljepšu terasu i Marini Petrović iz Opatije za najljepši mali urbani vrt.


Komunalni vrt stanara višekatnice na Krimeji


Članice ocjenjivačke skupine pohvalile su još deset vrtova koji se ističu ljepotom i uređenošću, a svi su dobili simbolične nagrade od po 100 kn.


Mali urbani vrt Marine Petrović u Opatiji


Pohvaljeni su sljedeći vrtlari: Andrea Rotim u Viškovu, kojoj je za dlaku izmaknula prva nagrada za najljepši primorski vrt; Damir i Branka Drk u Pinezićima na otoku Krku, čiji mali urbani vrt predstavlja lijepu cjelinu; obitelj Štimac iz Hrvatskog u Gorskom kotaru, za predivan rascvjetali balkon; obitelj Klobučar iz Brod Moravica za mješoviti vrt u kojem ima i vinograda i povrtnica; Gordana Mustač za okućnicu na Artatoreu, na Lošinju; obitelj Afrić iz Pinezića na otoku Krku, kojoj je za dlaku izmaknula prva nagrada za otočni vrt; Marina Kajkara za vrt na Artatoreu na Lošinju; Dunja Konevski za mali urbani vrt u Opatiji; obitelj Sušanj u Matuljima za minimalistički ali lijepo uređen vrt i obitelj Stanić iz Jurdana za vrt u kome ima mjesta i za jestive, i za ukrasne biljke.


Terasa Dinke Kukuljan iz Podhuma


Reportaže o posjetu vrtovima svih sudionika objavljivane su do pred kraj prošle godine, a ocjenjivačka komisija sastala se početkom svibnja i što zbog pandemije, što zbog lošeg vremena i tradicije da se nagrade dodjeljuju u lipnju, i ovoga puta se tako dogodilo. Svim sudionicima, kojih je bilo 23, sponzor Plantella je već tradicionalno darovao izbor svojih proizvoda za vrt, a podijelila ih je bacc. ing. agr. Milica Sekulić koja je bila i članica žirija. PGŽ je pripremila i diplome svim sudionicima, a nagrade je podijelio privremeni pročelnik UO-a PGŽ-a za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Mladen Brajan, koji je pohvalio akciju i istaknuo značaj uređenosti okoliša za razvoj turizma, kao jedne od najznačajnijih grana ovoga kraja.


U ime ocjenjivačke komisije govorila je mag. ing. prosp. arch. Bia Getz, navodeći kako je pri ocjenjivanju žiri gledao funkcionalnost i estetiku vrtova. Što se tiče funkcionalnosti, vrt može biti prilagođen za odmor, igru i uživanje, a što se tiče estetike, vrt treba ostaviti dojam dinamikom, kontrastom boja, usklađenošću i ljepotom, rekla je Getz. Dodala je i da su vrtovi koji su se ovog puta natjecali uspješno objedinili oba aspekta.


– Kod uređenja vrtova, osim o funkcionalnosti i estetici, uvijek treba misliti i o održivosti, pa saditi više trajnice nego jednogodišnje cvijeće, više biljke prilagođene našem podneblju jer naš vrt je dio prirode, a kad volimo prirodu, mislimo i o održivosti. Uvijek treba misliti i o tome da pčele, ptice i kukci imaju nešto od našeg vrta i imaju što jesti cijele godine, jer sve je to dio prirode, rekla je Getz.


Prisutne je u ime Prirodoslovnog muzeja pozdravila ravnateljica Željka Surina Modrić, izrazivši zadovoljstvo što se nagrade za najuspješnije vrtlare Primorsko-goranske županije dodjeljuju upravo ovdje. Upoznala je uzvanike s vrtovima koji okružuju zgradu muzeja, od onog ispred na kojem su posađene najčešće vrste, preko rimskog vrta, do pokusnog vrta iza zgrade u kome su posađene ugrožene vrste čije se sjeme prikuplja za banku sjemenja. Istaknula je i značaj hotela za pčele samice, savršene oprašivače biljnih vrsta kroz cijelu vegetacijsku sezonu, smještenog na zid zgrade muzeja.


Sudionici dodjele nagrada u Prirodoslovnom muzeju Foto: V. KARUZA


Iako je dodjela nagrada upriličena baš na dan kada su vrućina i sparina bile naročito izražene, prisustvovali su joj gotovo svi natjecatelji, od kojih je ovoga puta bilo osam s otoka, dvanaest iz priobalja i troje iz Gorskog kotara. Svi su oni, osim šestero prvonagrađenih, pozvani da se jave i na novi natječaj, koji počinje upravo sada i trajat će sve dok bude zainteresiranih, što obično bude do kraja listopada. U našoj županiji, naime, postoje različiti klimatski uvjeti, pa dok na otocima već sve uveliko cvjeta, u Gorskom kotaru se tek budi. Sezona zato traje dulje i vrtovi se mogu posjećivati i po nekoliko mjeseci a da ne izgube na svojoj ljepoti. U ovoj sezoni očekujemo više prijava iz Gorskog kotara i s otoka, jer zna se da su tamo jedni od najljepših vrtova. Bilo bi šteta ne pokazati rezultate dobrih ideja i truda vrijednih vrtlara širom naše županije, a pritom saznati i kako žive i s čime se u svojim nastojanjima da učine prirodu ljepšom, oni svakodnevno suočavaju.