Projekti vrijedni 3,5 milijuna kn

NZJZ PGŽ sudjeluje u istraživanjima o mikroplastici u moru i Covidu-19 u otpadnim vodama

Hina

Snimio VEDRAN KARUZA

Snimio VEDRAN KARUZA

Među europskim partnerskim projektima se po vrijednosti izdvaja NET4mPLASTIC, s gotovo 2,5 milijuna eura. Pokrenut je 2019. s ciljem prikupljanja podataka o rasprostranjenosti i sastavu mirkoplastike u hrvatskom i talijanskom obalnom i morskom području



Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije sudjeluje u nekoliko projekata javnog zdravstva, među kojima i prikupljanje podataka o virusu COVID-19 u otpadnim vodama, ukupne vrijednosti više od 3,5 milijuna kuna, izvijestili su u ponedjeljak iz Zavoda.


Ostvarenje ovih projekata pridonijet će daljnjem razvoju zdravstvenih usluga te poboljšanju zdravstvenog standarda građana Primorsko-goranske županije, a novac će se utrošiti za daljnje preventivno javnozdravstveno djelovanje.


Ravnatelj županijskog NZJZ-a Željko Linšak ističe da investiranje u javno zdravstvo najviše pridonosi gospodarskom rastu od svih oblika zdravstvene potrošnje, a ekonomska isplativost ogleda se u povećanju kvalitete života, trajanju životnog vijeka te produktivnosti radne snage i nižim troškovima unutar ostatka zdravstvenog sustava.


NET4mPLASTIC




Među europskim partnerskim projektima se po vrijednosti izdvaja NET4mPLASTIC, s gotovo 2,5 milijuna eura. Pokrenut je 2019. s ciljem prikupljanja podataka o rasprostranjenosti i sastavu mirkoplastike u hrvatskom i talijanskom obalnom i morskom području, te za promicanje korištenja održivih i inovativnih tehnologija. Projekt je okončan u svibnju ove godine.


“Rezultati projekta dokazuju prisutnost mikroplastike na Kvarneru, a kao najveći izvor pokazala se neobrađena otpadna voda koja odlazi u more te ispiranje terena i atmosfere nakon jakih kiša. Novim saznanjima o prisutnosti mikroplastike i primjenom novih tehnologija Nastavni zavod će sudjelovati u praćenju akumulacije mikroplastike te procjeni rizika za ljudsko zdravlje“, naveo je Linšak.


Županijski Nastavni zavod sudjeluje i u projektu “Razvoj sustava kontrole i obrane luke od unosa stranih vrsta“, kojem je cilj smanjenje utjecaja i uloge brodskih balastnih voda na prijenos stranih, invazivnih i toksičnih vrsta te patogena preko prirodnih barijera. Taj projekt je vrijedan više od tri milijuna kuna. Linšak ocjenjuje da je iznimno važan za zaštitu kvarnerskog, ali i jadranskog ekosustava u cjelini, s obzirom na međunarodno značenje riječke luke.


 


Istraživanje poremećaja prehrane amaterskih sportaša


 


Od svibnja ove godine Nastavni zavod sudjeluje kao partner u istraživanju poremećaja prehrane amaterskih sportaša, u projektu vrijednom 250 tisuća kuna. Amaterski sportaši nemaju potrebnu podršku nutricionista i psihologa te vrlo često u amaterskom sportu treneri nemaju potrebnu obuku i znanje za prepoznavanje rizičnih ponašanja u prehrani. Stoga se uvidjela potreba utemeljenja međunarodnog tijela za podizanje svjesnosti te promicanje najboljih praksi među institucijama, kaže Linšak.


NZJZ sustavno nadzire i prisutnost virusa COVID-19 u otpadnim vodama, sukladno smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije. Iako ovaj pristup nije zamjena za dijagnostičke postupke i dokazivanje prisutnosti virusa unutar populacije, on služi kao alat za promatranje trendova i preventivno, za rano upozoravanje na moguće ponovno zahuktavanje pandemije, navodi NZJZ. Taj postupak dio je projekta vrijednog oko 180 tisuća kuna.