Dalekosežne implikacije

Otkriven je uznemirujući novi odnos između mikroplastike i Parkinsonove bolesti

Šarlota Brnčić

Foto Reuters

Foto Reuters

Parkinsonova bolest je neurodegenerativna bolest koja zahvaća neurone

Otkako je prvi put proizvedena početkom 20. stoljeća, sintetička plastika – a posebno plastična ambalaža – stalno je prisutna u svakodnevnom životu.


No kako se plastika s vremenom polako razgrađuje, proizvodi sve manje i manje dijelove koji se nazivaju mikroplastika i nanoplastika, ovisno o njihovoj veličini.


Ti sićušni komadići plastike onečišćuju vodu i izvore hrane te mogu ući u ljude i druge žive organizme.


Zapravo, istraživači su otkrili da se sitne plastične čestice mogu pronaći u krvi većine testiranih odraslih osoba.


Sada je novo istraživanje pokazalo da nanoplastika može izazvati promjene u mozgu koje se vide kod Parkinsonove bolesti.


Istraživači su koristili širok izbor laboratorijskih tehnika za proučavanje učinka nanoplastike.


Tim je koristio nanočestice polistirena, materijala koji se obično koristi za izradu predmeta za jednokratnu upotrebu kao što su čaše za piće.


Otkrili su da su se čvrsto vezale za alfa-sinuklein i uzrokovale stvaranje otrovnih nakupina sličnih onima koje se viđaju kod Parkinsonove bolesti.


Istraživači su iznijeli neka važna zapažanja: prvo, nanoplastika brzo i čvrsto veže alfa-sinuklein, potiče nakupljanje alfa-sinukleina i stvaranje fibrila, te može ući u kultivirane neurone i poremetiti razgradnju proteina (odlaganje prirodnih nakupina proteina, kao što su fibrile alfa-sinukleina).


Pokazali su da nanoplastika može sama pospješiti stvaranje alfa-sinukleinskih fibrila u živčanim stanicama.


Ovi nalazi naglašavaju potrebu za daljnjim praćenjem plastičnog otpada i onečišćenja okoliša.


Učinak mikroplastike u promicanju raka i imunoloških bolesti predmet je aktivnog istraživanja, ali ova studija dodatno podupire ideju da mikroplastika ima dalekosežne implikacije na ljudsko zdravlje.