Zlatno ulište

Najbolji goranski medun pčelarice Fanike Mlakar

Karmen Bosnić

Fanika Mlakar / Foto Sergej Drechsler

Fanika Mlakar / Foto Sergej Drechsler

U Vijećnici Grada Rijeke u sklopu »Zlatnog ulišta« 2021. dodijeljena priznanja najbolje ocijenjenim pčelarima



Jako mi je drago što sam dobila ovu nagradu, to mi je najljepša nagrada koju sam dobila, i sad ću kao na dodjeli Oscara reći: ova nagrada ne ide samo meni, nego je to nagrada i mom tati koji me učio od malena da se bavim pčelama i da ih zavolim, mom bratu koji mi je davao savjete i pomagao, i najviše mojim pčelicama koje su dale tako lijepi med, izjavila je Fanika Mlakar iz Prezida, ukupna pobjednica petnaestog »Zlatnog ulišta« u vijećnici Grada Rijeke na svečanoj dodjeli priznanja najbolje ocijenjenim pčelarima.


Ova goranska pčelarka je, s pobjedničkim medunom iz Gorskog kotara, osvojila prvo mjesto u konkurenciji od ukupno 50 medova.


U kategorijama pojedinih vrsta medova, koje su bile zastupljene s više od pet uzoraka, pobjednici su Ivan Matijević iz Rijeke za med od kadulje, Zlatko Antić iz Krasice za med od lipe, te Mladen Šoštarić iz Plešca za multiflorni med.




I pčelarska sezona 2021. pokazala se, kao i ona prethodna, izuzetno nepovoljnom za glavne nektarne paše u PGŽ-u.


Foto Sergej Drechsler


– U cijeloj Hrvatskoj ponovo je izostala bagremova paša, a kadulja je bila, ono što možemo kazati, sirotinjska. Svibanjski šok potrajao je do samog početka mjeseca lipnja. Slobodan sam primijetiti kako u pčelarstvo možemo uvesti jedan potpuno novi sinonim, a to je »svibanjski šok« – navodi Branko Vidmar, predsjednik Organizacijskog odbora »Zlatnog ulišta« 2021.


Postupak ovogodišnjeg senzorskog ocjenjivanja meda proveden je u prostoru Kašetice od strane stručne komisije, a činili su je senzorski analitičari meda Mirko Almaši, Tomislav Pavlešić, Itana Bokan Vucelić, Ivan Kovač, Branko Vidmar i prof. dr. sc. Dražen Lušić, članovi HUSAM-a.


Natjecanje u kvaliteti meda »Zlatno ulište« održava se u organizaciji riječke Udruge za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike »Biopčela« i suorganizaciji Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ-a iz Stare Sušice te uz suradnju Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj PGŽ-a, Katedre za zdravstvenu ekologiju, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Grada Rijeke, Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda, Udruženja pčelarskih udruga PGŽ-a – Primorsko-goranski pčelarski savez i Hrvatskog pčelarskog saveza.


Posebnost ovogodišnjeg »Zlatnog ulišta« je jedna posebna nagrada koju je dobio Riječanin Mile Maravić, i to za svoj med od malina.


On se upravo zbog pčelarstva preselio u Drežnicu, gdje su njegove vrijedne pčelice proizvele 80 kilograma ovog rijetkog meda od divlje maline s Drežničkog polja.


Iako rijedak, Maravić, kaže da njegova cijena neće biti viša od, primjerice, livadnog, a većinu su već kupili njegovi prijatelji i poznanici.