Miletić i Troskot predložili

Most u Rijeci: Omogućiti da Termoelektrana Rijeka koristi plin i vodik ili fotopanele i baterije

Hina

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

„Riječ je upravo o načinu koji mi nudimo, plinu koji bi dolazio s LNG terminala na Krku, a s druge strane miješali bismo to s vodikom i tako bismo ponudili rješenje koje je u skladu s normama i direktivama EU,“ kazao je Troskot



Saborski zastupnici Mosta Zvonimir Troskot i Marin Miletić u srijedu su iznijeli prijedlog po kojemu bi se Termoelektrana (TE) Rijeka, koja kao pogonsko gorivo koristi loživo ulje, a nije u pogonu, prenamijenila i koristila plin i vodik ili plin i fotonaponske panele i baterije.


„TE Rijeka na plin plus vodik, kao jedno hibridno rješenje, ili TE Rijeka s fotopanelima i baterijom kao drugo rješenje je definitivno strateško rješenje, koje su 2018. propustili prihvatiti Uprava HEP-a na čelu s Franom Barbarićem,“ rekao je Troskot na konferenciji za novinare.


Troskot je spomenuo primjer TE na plin u Porto Margheri u Italiji instalirane snage 780 megavata.




„Riječ je upravo o načinu koji mi nudimo, plinu koji bi dolazio s LNG terminala na Krku, a s druge strane miješali bismo to s vodikom i tako bismo ponudili rješenje koje je u skladu s normama i direktivama EU,“ kazao je.


Smatra da bi tako bila ostvarena prava tranzicija te bi se s loživog ulja,  prešlo na visokokvalitetni plin, koji bi se miješao s novim tehnologijama vodika.


Naglasio je da je Rijeka izvrsno mjesto za takvo rješenje, da TE Rijeka već godinama ne radi, da je potreban investitor, koji postoji te da bi se plinska TE mogla financirati i iz EU.


„Rijeka ima razvijenu distributivnu mrežu, koja može prenijeti instaliranu snagu koju bi imala TE Rijeka, do 450 megavata“ kazao je Troskot, dodavši da bi se tako povezali LNG terminal i TE Rijeka, a Rijeka bi postala važno energetsko središte, već povezano na distributivnu mrežu Hrvatske.


Dodao je da bi TE na plin proizvodila oko dva teravat sata struje, koliki je uvoz električne energije u Hrvatskoj, a time bi se riješilo i pitanje uvoza i sigurnosti energetskog sustava.


Velike količine plina bit će u Hrvatskoj, povećavamo kapacitet LNG terminala i vrijeme je da se počnemo baviti električnom energijom i postanemo samodostatna zemlja, rekao je.


Na novinarsko pitanje o ishodu ranijih inicijativa za prenamjenu TE Rijeka na plin, Troskot je rekao da je iz lokalne zajednice, primjerice iz Primorsko-goranske županije, već predlagano da se TE Rijeka prenamjeni na plin, da je takav prijedlog došao do HEP-a, ali da su ga odbili predsjednik Uprave Frano Barbarić i član Uprave Petar Sprčić.


Što se tiče financiranja, jedan od prijedloga je da se TE na plin financira na razini partnerstva, gdje bi europska nacionalna elektroprivreda pomogla HEP-u izgraditi to postrojenje.


Marin Miletić rekao je da je “Barbarić kočnički element razvoja i zelene strategije HEP-a, on je glavni i odgovorni krivac za ekocid na Kvarneru i u Istri“.


Smatra da je nedopustiv takav odnos prema Kvarneru i da bi Barbarić trebao odstupiti, da on bespravno gradi i krši zakone te je pozvao odgovorne i vladajuće da ga smjene.