Od 1. travnja

Istražili smo što za Riječane znače nove cijene plina koje je odredila HERA

Marinko Glavan

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Treba naglasiti da se poskupljenje ne odnosi na sve potrošače prirodnog plina, već isključivo na one koji se dosad nisu odlučili sklopiti ugovor s nekim od komercijalnih opskrbljivača, a na riječkom području to su Energo te E.ON i HEP



Odlukom Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), o novim iznosima tarifnih stavki za obavezu javne usluge opskrbe plinom, cijena prirodnog plina u Rijeci poskupit će od 1. travnja za 4,2 posto, ali samo za one kupce koji dosad nisu sklopili tržišni ugovor s nekim od opskrbljivača prirodnim plinom.


U najkraćim crtama, plin će poskupjeti za potrošače koji ne žele ugovornu obavezu s nekim od opskrbljivača.


Usporedba s teleoperaterima


Poskupljenje se, treba naglasiti, ne odnosi na sve potrošače prirodnog plina, već isključivo na one koji dosad nisu odlučili sklopiti ugovor s nekim od komercijalnih opskrbljivača, a na riječkom su području to najvećim dijelom Energo te E.ON i HEP plin, kojima se cijena neće mijenjati ovom odlukom HERA-e, već će i plaćati onu cijenu koju su ugovorili s odabranim opskrbljivačem.




Na distribucijskom području koje pokriva Energo je nešto više od 20 tisuća potrošača prirodnog plina, a komercijalni ugovor s Energom ili nekim drugim opskrbljivačem dosad su uglavnom potpisali oni koji se plinom koriste za grijanje tako da je komercijalnim ugovorima pokriveno nešto više od dvije trećine ukupne potrošnje plina u Rijeci i okolici.


Da pojednostavimo, cijena plina povećat će se za one kupce koji ne žele ugovornu obavezu s nekim od opskrbljivača, što se može, primjerice, usporediti s cijenom usluga teleoperatera s ugovornom obavezom ili bez nje, gdje je cijena bez ugovorne obaveze redovito nešto viša.


S jednom razlikom, a to je da, ukoliko ne sklopi ugovor s nekim od opskrbljivača plinom, utoliko kupac ne može birati od kojeg će opskrbljivača kupovati plin, već je isporučitelj plina u Obavezi javne usluge (za one koji nemaju sklopljen ugovor) određen putem javnih natječaja koji je potkraj prošle godine provela HERA, kao završni dio potpune liberalizacije tržišta plina.


U konkretnom slučaju Rijeke i okolice, odnosno na distribucijskom području koje pokriva Energo, odabrani opskrbljivač koji će plin isporučivati potrošačima koji nisu sklopili ugovore je Gradska plinara Zagreb (GPZ).


Ta će tvrtka kupcima u tarifnom modelu 2, koji je najčešći, na riječkom području prirodni plin od 1. travnja isporučivati po cijeni od 0,3098 kuna po kilovatsatu. Inače, obavezu javne usluge na širem riječkom području do 31. ožujka obavlja Energo, s cijenom od 0,2936 kuna po kilovatsatu (obje su navedene cijene bez PDV-a)


Distribucijska područja


Odlukom HERA-e cijena plina u Obavezi javne usluge izmijenjena je za ukupno 32 distribucijska područja u Hrvatskoj, od čega je na 21 području cijena smanjena u odnosu na dosadašnju, a u 11 područja, među kojima je i riječko, cijena je povećana.


Rijeka je treći grad po poskupljenju plina, u obavezi javne usluge, a ispred nje su Zagreb, gdje će plin poskupiti za 10,3 posto te Osijek, gdje plin poskupljuje za 6,4 posto u odnosu na aktualnu cijenu.


Najbolje je prošla Koprivnica, gdje će cijena plina biti manja za 4,7 posto.


Pritom je, valja još jednom naglasiti, riječ o povećanju ili smanjenju cijena samo za potrošače iz kategorije Obaveze javne usluge koji nemaju ugovor s opskrbljivačima plinom, ali koji u bilo kojem trenutku mogu potpisati ugovor s nekim od opskrbljivača po cijeni koju s tim opskrbljivačem ugovore.


Ugovor s nekim od opskrbljivača koji pruža uslugu na određenom distribucijskom području moguće je potpisati prije ili poslije 1. travnja ove godine, kada na snagu stupaju nove tarifne naknade, u bilo kojem trenutku kada se kupac na to odluči.


Poskupljenje u obavezi javne usluge manje će pogoditi one koji se plinom koriste samo za kuhanje, s obzirom na minimalnu potrošnju plina, pri kojoj će se razlika u mjesečnom računu mjeriti u lipama, dok bi kod potrošača koji se plinom koriste za grijanje razlike u računima mogle biti znatne, odnosno nekoliko stotina kuna godišnje, s obzirom na to da većina opskrbljivača pri sklapanju ugovora nudi određene popuste.


– Nove cijene plina opskrbljivača u obavezi javne usluge ni na koji način neće utjecati na cijene toplinske energije u sustavu Energa, odgovorio je na naš upit o mogućem povećanju cijena za Energove kupce Marko Križanec, zamjenik direktora gradskog distributera plina.


Energo ponudio povoljnije uvjete


Križanec objašnjava kako će sva kućanstva koja dosad nisu potpisala novi tržišni ugovor o opskrbi plinom, od 1. travnja automatizmom postati kupci Gradske plinare Zagreb – Opskrba d.o.o., pri čemu je cijena plina u obavezi javne usluge nešto viša od cijena koje opskrbljivači nude u ugovorima.


– Budući da opskrbljivači u obavezi javne usluge ne mogu, u toj mjeri, pratiti tržišna kretanja, Energo je iskoristio priliku i svim kupcima ponudio povoljnije uvjete opskrbe plinom, što je komunicirao kroz nekoliko akcijskih ponuda tijekom prošle i ove godine.


Velik je broj kupaca već potpisao nove ugovore i danas mirno čeka 1. travnja i nove cijene plina na javnoj usluzi. Primjerice, trenutačno važeća Energova akcija pod nazivom »Ostanimo zajedno« svim kupcima nudi devet posto nižu cijenu od one na javnoj usluzi, kaže Križanec.