Manifestacija

Evo kako je na riječkom Medicinskom fakultetu obilježen Svjetski dan oralnog zdravlja

Barbara Čalušić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

U programu je sudjelovalo 130 učenika osnovnih škola Gelsi, Eugen Kumičić, San Nicolo, Turnić i Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka



Svjetski dan oralnog zdravlja obilježen je na Medicinskom fakultetu u Rijeci prigodnim programom u kojem je sudjelovalo 130 učenika osnovnih škola Gelsi, Eugen Kumičić, San Nicolo, Turnić i Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka.


Djeci je kroz prigodan program predstavljena važnost brige o oralnom zdravlju koja se u okviru programa Unaprjeđenje oralnog zdravlja u djece i mladih u Primorsko-goranskoj županiji prezentira već 15 godina djeci predškolske i školske dobi.





U program je uključeno više od 90 posto vrtića u kojima se provodi praksa četkanja zubi, a zahvaljući ovom programu dosadje u našoj županiji pregledano više od 50 tisuća djece.


Odaziv je veći od 80 posto, a zahvaljujući dugogodišnjem provođenju PGŽ je bitno unaprijedila zdravlje zubi u djece dok je sam program prerastao u nacionalni program koji se sad provodi u cijeloj državi.



– Ovo je tradicionalno druženje koje nastavljamo nakon pandemije kronavirusa, a Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ idejni je začetnik ovog projekta kojeg je počeo provoditi prvi u državi i to još 2008. godine, kazala zamjenica ravnatelja nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Nataša Dragaš Zubalj.



Prema riječima dr. Helene Glibotić Kresina, voditeljice Odjela za javno zdravstvo, program unaprjeđenja oralnog zdravlja započet je kada je KEP-indeks u PGŽ-u koji pokazuje broj nezdravih zubi nije bio na visokoj razini.


– No zahvaljujući našem entuzijazmu u 15 godina provođenja ovog zdravstvenog programa brojevi su se smanjili.


Naši 12-godišnjaci imaju prilično zdrave zube u okvirima koje preporuča Svjetska zdravstvena organizacija. KEP-indeks se spustio od velikih četiri na 1,4, rekla je Glibotić Kresina.


Prof. dr. Nataša Ivančić-Jokić s Katedre za dječju stomatologiju Fakulteta dentalne medicine u Rijeci, ovaj projekt pokazuje da je prevenciju karijesa potrebno započeti u najranijoj dobi.



– Što se tiče situacije u PGŽ-u, situacija je dosta dobra dok na nivou Hrvatske i nije i imamo jako puno prostora za rad i poboljšanje cjelokupne skrbi.


Kad je riječ o karijesu problem je puno veći kod mliječnih zuba i tu nam situacija i nije toliko sjajna, no dobrom edukacijom svih u sustavu može se jako puno napraviti, istaknula je Ivančić Jokić upozorivši kako je najveća pogreška zanemarivanje mliječnih zubi pod opravdanjem da nakon njih dolaze trajni zubi.


– Mliječni zub je dugo godina jedino što dijete ima prvih šest godina. Ako su zubi pokvareni ili bole dijete ima stalno problema.


Stražnji mliječni zubi prisutni su 12. godine u usnoj šupljini, što znači da dugi niz godina dijete ima mliječne zube te oni moraju biti ili zdravi ili sanirani, poručila je Ivančić-Jokić.