Infekcija se širi Hrvatskom

Epidemija hripavca u Hrvatskoj ne jenjava. Provjerili smo stanje na riječkom području

Barbara Čalušić

Foto Zadarski list

Foto Zadarski list

Najviše oboljelih od hripavca zabilježeno je u Splitu gdje je 125 slučajeva zaraze te se građane poziva da se jave pedijatrima ako im dijete nije cijepljeno. U PGŽ-u je dosad zaraženo 15 osoba, najviše djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta



 


Epidemijom hripavca koja se trenutno širi Hrvatskom u Primorsko-goranskoj županiji dosad je zaraženo 15 osoba, najviše djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta. Prema riječima zamjenice voditelja Epidemiološkog odjela u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Andree Petaros Šuran, prvi simptomi kod zaraženih i naznake epidemije hripavca počeli su se javljati još u kolovozu.


 


Dugotrajan kašalj




 


– Svi naši oboljeli dolazili su liječniku sa simptomima dugotrajnog kašlja. Mi zasad ne obrađujemo uzorke, već ih svake srijede šaljemo na serološka i PCR testiranja u Zagreb te trenutno bilježimo 15 zaraženih hripavcem. S obzirom na doba godine, treba imati na umu da nije svaki kašalj hripavac, no ako kašalj traje od dva do šest tjedana, ako ga prati otežano disanje, a napadaji se često javljaju i tijekom noći te ih prati malaksalost, treba posumnjati na hripavac, kaže dr. Petaros Šuran.


Kako dodaje, većina zaraženih u PGŽ-u bila je cijepljena protiv hripavca, no kako imunitet dobiven cijepljenjem opada s godinama, među zaraženima je zabilježena i žena u dobi od 50 godina. Inače, cjepivo protiv hripavca prvi put se prema kalendaru cijepljenja dobiva u dobi od dva mjeseca, zatim u četvrtom i šestom mjesecu života te s dvije i pet godina.


– Osim što imunitet dobiven cijepljenjem opada nakon 10 godina, jedan od razloga širenja epidemije hripavca svakako je manji obuhvat cijepljenja u pojedinim županijama, ali i dojenčad mlađa od dva mjeseca koja još nisu obuhvaćena kalendarom cijepljenja te se najčešće u njih mogu pojaviti teške kliničke slike kao što su upale pluća, konvulzije i encefalopatije. Liječenje hripavca je simptomatsko te se primjenjuje antibiotska terapija, kaže Petaros Šuran.


Najviše oboljelih od hripavca zabilježeno je u Splitu, gdje su epidemiolozi dosad zabilježili 125 slučajeva zaraze te se građane poziva da se jave pedijatrima ako im dijete nije cijepljeno. Hrvatski zavod za javno zdravstvo je, prema službeno zaprimljenim prijavama, od početka 2023. godine zaključno s prošlim tjednom zabilježio 116 oboljelih, od kojih 68 u Splitsko-dalmatinskoj županiji, 16 u Gradu Zagrebu, 12 u Primorsko-goranskoj županiji, 10 u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, petero u Zagrebačkoj županiji te po jedan u Zadarskoj i Požeškoj županiji.


 


Stopa smrtnosti


 


Hripavac ili pertusis vrlo je zarazna respiratorna infekcija uzrokovana bakterijom Bordetella pertussis. Širi se kapljičnim putem i može izazvati ozbiljne posljedice u svim dobnim skupinama, ali je najopasniji za djecu dojenačke dobi te je uzrok bolesti i smrti u toj dobnoj skupini. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u zemljama u razvoju, prosječna stopa smrtnosti zbog hripavca je 3,7 posto kod djece mlađe od jedne godine te jedan posto kod djece u dobi od prve do četvrte godine, dok se u razvijenim zemljama stopa smrtnosti u ranoj dobi mjeri u promilima.


Zadnji prijavljeni slučaj smrti od hripavca u Hrvatskoj bio je u 2018. godini. Najviše hospitalizacija zbog aktualne epidemije hripavca u Hrvatskoj bilo je također u Splitu, gdje je dosad hospitalizirano 17 dojenčadi, a trenutno je jedno hospitalizirano dojenče i jedno školsko dijete s neurološkim komplikacijama. U Klinici za pedijatriju Kliničkog bolničkog centra Rijeka dosad je hospitalizirano dvoje djece dojenačke dobi koja još nisu bila cijepljena.


– Djeca su otpuštena iz bolnice, dobro su i njihovo je liječenje prošlo bez komplikacija, potvrdila nam je predstojnica riječke Klinike za pedijatriju prof. dr. Iva Bilić Čače.