Ponovljeni natječaj

Konačno izabrano tko će upravljati riječkom sortirnicom. Ponuda koja prošli put nije prihvaćena, sada je “prošla”

Marinko Glavan

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Prihvaćena ponuda veća je za 25 posto od planiranog



Komunalno društvo Čistoća odabrano je kao tvrtka koja će u narednih pet godina upravljati sortirnicom odvojeno prikupljenog otpada u Rijeci, odlučeno je nakon ponovljenog javnog natječaja za odabir sortirnice.


Ponuda Čistoće i na ponovljenom je natječaju bila jedina, a prema odluci o odabiru, objavljenoj na stranicama Elektronskog oglasnika javne nabave (EOJN) Grad će vlastitom komunalnom društvu, za posao upravljanja sortirnicom u narednih pet godina isplatiti 2.146.882,80 eura, bez PDV-a, odnosno 2.683.603,50 eura, s uključenim PDV-om.


Zanimljivo je da je i na ponovljenom natječaju procijenjena vrijednost ovog posla bila daleko niža od ponude Čistoće, te je, jednako kao i na poništenom natječaju, iznosila 1.723.100,00, a Čistoća je, pak poslala u cent identičnu ponudu kao i na poništenom natječaju, koja premašuje procijenjenu vrijednost za gotovo 25 posto.




Grad Rijeka je prethodni natječaj, na kojemu je jedina ponuda došla od KD Čistoće, poništio krajem prošle godine, s obrazloženjem da dostavljene reference kojima se dokazuje potrebno iskustvo za izvršenje ugovora i podaci o obrazovnim kvalifikacijama stručnjaka koji je nominiran za izvršenje predmeta nabave, ne udovoljavaju propisanim uvjetima. Kako pri tom nije bilo drugih ponuda, postupak je poništen.


U obrazloženju odluke objavljenom na stranicama EOJN-a stoji kako su ovoga puta kriteriji za odabir stručnjaka koji će izvršavati predmet nabave zadovoljeni.


Stoji i da je procijenjena vrijednost nabave u predmetnom postupku javne nabave utvrđena u iznosu od 1.723.100,00 eura.


“Međutim, cijena ekonomski najpovoljnije ponude – r.br. 1., ponuditelja KD ČISTOĆA d.o.o., veća je od procijenjene vrijednosti nabave. Sukladno članku 298. stavak 1. točka 9. ZJN 2016, Naručitelj je obvezan poništiti postupak javne nabave ako je cijena najpovoljnije ponude veća od procijenjene vrijednosti nabave, osim ako javni naručitelj ima ili će imati osigurana sredstva.


Naručitelj je u svom proračunu u mogućnosti osigurati dodatna sredstva, odnosno ukupno potrebna sredstva u visini cijene ekonomski najpovoljnije ponude.”