Veliki projekt

Energo kreće u obnovu riječkog toplinarstva, najavili smanjenje cijene grijanja. Evo detalja

Hina

Prvi radovi najavljeni su potkraj svibnja.



Projekt “Obnova toplinarstva grada Rijeke”, koji provodi riječki Energo, vrijedan 112,2 milijuna kuna, predstavljen je u ponedjeljak u riječkoj gradskoj upravi, a prvi radovi najavljeni su potkraj svibnja.


Radovi bi trebali početi na lokacijama toplana Zamet i Malonji u zapadnom dijelu Rijeke, a sve bi trebalo biti završeno do kraja 2023. godine.


Foto galerija: Energo kreće u obnovu riječkog toplinarstva Foto: Marko Gracin


Projekt se provodi u okviru mehanizma “Integrirana teritorijalna ulaganja” (ITU), a s 83,8 milijuna kuna sufinancira se iz sredstava Europske unije, iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.




Glavni cilj projekta je povećanje energetske učinkovitosti toplinskog sustava i pouzdanosti opskrbe toplinskom energijom u Rijeci putem ulaganja u modernizaciju toplana i toplovoda, uz postupan prelazak na obnovljive izvore energije.


Planira se obnova 7,9 km postojeće toplovodne distribucijske mreže, izgradnja 2,5 km novih spojnih toplovoda i obnova sedam proizvodnih pogona.


Foto Marko Gracin


Bit će obnovljeno 90 posto starih riječkih toplovoda i izgrađeni novi spojni toplovodi.


Na istočnom dijelu grada će se sustavi toplana Gornja Vežica, Vojak i Donja Vežica spojiti u jedinstveni sustav Istok, sustavi toplana na zapadnom dijelu grada – Malonji, Zamet i Krnjevo bit će spojeni u jedinstveni sustav Zapad, a toplana Srdoči će samostalno funkcionirati.


Obnova sustava obuhvaća ugradnju kogeneracijskih uređaja za istovremenu proizvodnju toplinske i električne energije, velikih spremnika toplinske energije te ugradnju solarnih kolektora za proizvodnju toplinske energije iz obnovljivih izvora.


Iz Energa su naveli da će projekt omogućiti 24-satni rad svih toplana u sustavu, tijekom cijele godine te će 95 posto riječke toplovodne mreže biti novo ili obnovljeno.



Bit će omogućena istovremena proizvodnja toplinske i električne energije, uz smanjenje emisije CO2 i uklanjanje SO2 iz proizvodnje, u skladu s europskom direktivom za energetsku učinkovitost.


Uz to, projekt treba omogućiti da isporuka toplinske energije bude sigurnija i pouzdanija, a iz Energa su naveli da je u početku sezone 2024. moguće i smanjenje cijene grijanja.


Direktor Energa Sanjin Kirigin rekao je da je novi sustav otvoren za uvođenje novih tehnologija koje će se u budućnosti pojavljivati, ponajprije u proizvodnji toplinske energije.



“Centralno grijanje u budućnosti će se pretvoriti i u centralno hlađenje, a jedna od najvažnijih stvari je što će sustav postati ekonomski i financijski učinkovitiji, što će u konačnici rezultirati određenim smanjenjem onog djela troška koji je direktno pod upravljanjem Energa, što je vjerujem najvažnija stvar za građane,” naveo je.


Gradonačelnik Marko Filipović naglasio je da je riječ o važnom i velikom projektu i za Rijeku i za Energo, od kojeg će najveću korist imati građani Rijeke.