Podizanje pripravnosti

U KBC Rijeka upalili alarm zbog porasta broja pacijenata na respiratoru. Pripremljen dodatni respiracijski centar

Barbara Čalušić

foto: arhiva NL

foto: arhiva NL

Broj pacijenata na respiratoru najbrže raste i to nam je znak da moramo zbog sigurnosti sustava krenuti u pripremu za prihvat većeg broja bolesnika, rekao je ravnatelj KBC-a Rijeka dr. Alen Ružić, istaknuvši da su ušli u najviši stupanj pripravnosti



RIJEKA – Klinički bolnički centar Rijeka u stanju je visoke aktivnosti za pripremanje sustava za prihvat većeg broja bolesnika s COVID-19, poručuje prof. dr. Alen Ružić, ravnatelj riječke bolnice u kojoj je broj hospitaliziranih pacijenata s koronavirusom i jučer porastao u odnosu na dan ranije pa su u riječkoj bolnici bila smještena sveukupno 52 pacijenta, od kojih se njih desetero liječilo uz pomoć respiratora. Prema riječima ravnatelja Ružića, upravo je porast broja pacijenata na respiratoru najizraženiji indikator zbog kojeg je bolnički sustav u pripravnost stavio nove odjele i medicinske timove.


– Broj pacijenata na respiratoru najbrže raste i to nam je znak da moramo zbog sigurnosti sustava krenuti u pripremu za prihvat većeg broja bolesnika. U srijedu smo imala sastanak bolničkog kriznog stožera na kojem smo zaključili kako idemo u najviši stupanj pripravnosti i u svakom smo trenutku spremni otvoriti nove odjele za prihvat novih bolesnika, kaže Ružić.


Od jučer ujutro za prihvat većeg broja bolesnika s dijagnozom COVID-19 u KBC-u Rijeka spreman je tzv. respiracijski centar 2 i još dodatnih 40 kreveta, a Ružić kaže da je bolnica u slučaju većeg priljeva bolesnika u roku od nekoliko sati spremna otvoriti nove odjele.


Osoblje cijepljeno




– Imamo iskustvo iz prethodnog razdoblja, imamo infrastrukturu i dodatne sustave, poput sustava za napajanje kisikom koji je pušten u rad prije mjesec dana kad je pušten u rad novi kompresor za napajanje zrakom te sada raspolažemo sustavom s četverostrukom zaštitom, ističe Ružić.


Unatoč porastu broja COVID-19 bolesnika, sve specijalističko-konzilijarne usluge u bolnici se nastavljaju uz poštovanje epidemioloških mjera, kao i tzv. hladni operacijski pogon. Međutim, u slučaju otvaranja respiracijskog centra 2, dio anesteziologa morat će skrbiti o pacijentima koji se budu smještali u njemu pa Ružić procjenjuje da će se u tom slučaju hladni pogon, odnosno broj elektivnih postupaka smanjiti za oko 20 posto svog sadašnjeg opsega. Sve ovo se ne odnosi na hitnoće i onkološke bolesnike koji će, bez obzira na porast COVID-bolesnika u bolnici, i dalje biti prioritetni. Ravnatelj riječke bolnice smatra da će u slučaju porasta COVID-bolesnika, hladni pogon ipak opstati u znatno većoj mjeri u odnosu na proljetni i jesenski val, dijelom i zbog činjenice što je većina zaposlenika bolnice cijepljena protiv koronavirusa pa više neće biti njihovog ispadanja iz sustava. U ovom trenutku u bolnici je cijepljeno oko 1.700 zaposlenih od kojih je njih 1.200 dobilo obje doze cjepiva. Bolnica je na posljednjem natječaju zaposlila značajan broj specijalizanata koji će u slučaju potrebe biti usmjereni na COVID-odjele, a tu je i oko 200 liječnika koji nisu intenzivističke struke, ali su u međuvremenu prošli edukaciju europskog programa za zbrinjavanje pacijenata s COVID-19.


– U ovom trenutku na Klinici za infektivne bolesti smješteno je 15 COVID-19 bolesnika, na našem COVID-odjelu na Sušaku 25 bolesnika, a u respiratornom centru nalazi se 12 bolesnika. Inače Klinika za infektivne bolesti raspolaže s više kreveta za COVID-bolesnike od ovog broja koji je trenutno popunjen, no na ovu kliniku dolaze nam pacijenti koji imaju simptome bolesti, ali nisu vitalno ugroženi pa je formirana jedinica za obradu takvih pacijenata koji se prema potrebi preusmjeravaju dalje u bolnicu i to nam služi kao infektološki prijem za COVID-bolesnike. Istovremeno, naš Objedinjeni hitni bolnički prijem na Sušaku podijeljen je za prijem infektivnih i neinfektivnih bolesnika, a novi brzi PCR uređaj je u stalnom pogonu i omogućava nam brži protok bolesnika i diže razinu sigurnosti sustava, naglašava Ružić.


Neslavni rekorderi


Iako se sve češće spekulira podacima da pojedini novi sojevi koronavirusa koji cirkuliraju i u našoj zemlji uzrokuju teže kliničke slike bolesnika, Ružić kaže da na temelju sadašnjeg broja hospitaliziranih pacijenata u riječkoj bolnici ne može donositi nikakve zaključke.


– Zasad ne možemo potvrditi da je riječ o težim kliničkim slikama. No, porast broja pacijenata koji se liječe uz pomoć respiratora mogao bi podržati teoriju o težim kliničkim slikama, upozorio je Ružić.


Jučer je u Hrvatskoj zabilježeno 777 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2, a testirano je 6.755 ljudi. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj iznosio je 4.289, a među njima je 811 pacijenata na bolničkom liječenju, od čega se na respiratoru liječilo 79 pacijenata. Od posljedica koronavirusa u Hrvatskoj je jučer preminulo desetero osoba.


Primorsko-goranska županija sa 130 novih slučajeva i jučer je imala najveći broj novih slučajeva zaraze u ukupnom nacionalnom broju. I Grad Zagreb jučer je zabilježio 130 novih slučajeva, a Splitsko-dalmatinska županija 107 novih slučajeva.


Broj aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom porastao je u odnosu na dan ranije i jučer je iznosio 823. Obrađeno je 635 uzoraka, a udio pozitivnih unutar tog broja ponovo je porastao u odnosu na dan ranije te je iznosio 20,5 posto.