Trbuh grada

Đir po riječkoj placi: Ni špinat, ni blitva ne padaju ispod pet eura

Katarina Bošnjak

Ilustracija / Foto: Ana Križanec

Ilustracija / Foto: Ana Križanec



Neodlučna kiša jučer je počinjala i prestajala lagano padati nekoliko puta tijekom prijepodneva, no to nipošto nije omelo strujanje kupaca otvorenim dijelom centralne riječke tržnice.


Pokretne stepenice u pothodniku radile su u oba smjera, a indikator dobre posjećenosti tržnice je i gužva koja se tamo povremeno stvarala, koja također ukazuje i na to da ljudi sve manje pretrčavaju Ulicu Ivana Zajca.


Iako ni poznata, snažna riječka kiša kakva često pada ne predstavlja prepreku redovitim posjetiteljima tržnice, ono što može predstaviti prepreku su cijene koje nikako ne padaju. Dapače, čini se da u posljednjih nekoliko tjedana cijene omiljenih proizvoda isključivo rastu.




Uzroci se traže i prepoznaju u prelasku na euro, u višim cijenama energenata za lokalne, domaće proizvođače, kao i u porastu cijena nabave u slučaju preprodavača, ali koliko god kupci imali razumijevanja za sve razloge poskupljenja, ponekad je jednostavno nemoguće racionalizirati izdvajanje 5 eura za kilogram proizvoda poput špinata ili blitve.


S obzirom na to da se sada već rijetko cijena preračunava u kune, zna biti i pomalo šokantno shvatiti da je to gotovo 40 kuna za kilo špinata. Kelj je pak 3 do 4 eura po kilogramu, dok veliko poskupljenje na sreću nije doživio primjerice mladi luk – mac već mjesecima uglavnom košta jedan euro. Cijena celera isto je visoka te dostiže do 3 eura po kilogramu, a slično košta i glavica salate kristalke.


S ovakvim cijenama teško je zapravo i osmisliti nekakav obilan ručak od proizvoda s place koji bi koštao manje od 10 eura, a govorimo samo o povrću, pa je potrebno osloniti se na kreativnost, kombinirati s mesom i ribom na popustu, više se osloniti na žitarice ili primjerice krumpir, rijedak proizvod čija je cijena i dalje pristupačna.