Mrtva točka

Deset je godina prošlo otkako je najavljena gradnja nove Kantride. Investitora i dalje – nema

Damir Cupać

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Provjerili smo u riječkoj gradskoj vlasti kakav je status zemljišta i u kojoj je fazi gotovosti prostornoplanska dokumentacija



RIJEKA – Jedna od prvih stvari koje je obećao Damir Mišković kada je Social sport 2012. godine preuzeo HNK Rijeka bila je izgradnja nove Kantride na kojoj će se moći igrati europske utakmice bez prigovora UEFA-e na sigurnosne i ine uvjete. Činilo se tada da je sve moguće i da će Rijeka dobiti novi stadion podno legendarnih stijena.


Nakon toga su apetiti narasli pa se počelo pričati i o gradnji niza poslovnih sadržaja uz stadion. No, i to se činilo kao gotova stvar jer samo je nebo bilo granica. Dok se veliki projekt ne pokrene s mrtve točke, najavljeno je preseljenje HNK-a Rijeka na Rujevicu gdje je izgrađen nogometni kamp s novim stadionom. Kao privremeno rješenje. Onda je došlo do razilaženja između Gabrielea Volpija i Damira Miškovića, a Kantrida je stavljena na čekanje.


U jednom trenutku spominjali su se kineski investitori koji su zainteresirani za taj projekt, u Dubrovniku je u travnju 2019. godine potpisan memorandum o iskazivanju namjere o suradnji na tom projektu s kineskom tvrtkom Top International Engineering Corporation. Bio je to veliki poslovni događaj u Dubrovniku u čijoj su organizaciji sudjelovali i hrvatski ministri. Tada je ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat, isti onaj kojim se danas bave institucije pravne države, kazao da je siguran da će se potpisani sporazumi pretočiti u konkretne ugovore jer je Kina spremna ulagati u Hrvatsku i tako ući u srednju i istočnu Europu.


Ispod tepiha




Da od kineskih investitora neće biti ništa, moglo se zaključiti nakon što su kineska poduzeća na natječaju za koncesiju na Zagrebačkoj obali poslala najbolju ponudu, a onda je Lučka uprava natječaj poništila jer očito Kinezi nisu smjeli dobiti posao. O svemu su odlučivali puno jači igrači nego što su čelni ljudi Lučke uprave, a vjerojatno i jači igrači od onih koje je narod izabrao da upravljaju Hrvatskom iz Banskih dvora.


Ti jači igrači stoluju u Bruxellessu. I oni su odlučili da Kinezi više i nisu baš dobrodošli. A nisu ni Kinezi budale da bi gradili stadion u Rijeci nakon što je najbolja ponuda njihovih tvrtki za koncesiju na Zagrebačkom terminalu odbijena. Projekt Kantrida sada više nije bio ni na margini, već ispod tepiha. Dolaskom nekih novih investitora u Rijeku priča se aktualizira, ali pomaka nema.


Jedino je sigurno da Damiru Miškoviću ide sve teže kada je riječ o upravljanju HNK-om Rijeka, a što se vidi i na rezultatima koji su u silaznoj putanji. Dok se bude snivalo da bi mogli uskočiti izraelski investitori koji su kupili Hotele Jadran, a u sklopu projekta Kantrida predviđena je i izgradnja hotela, provjerili smo u riječkoj gradskoj vlasti kakav je status zemljišta i u kojoj je fazi gotovosti prostornoplanska dokumentacija za projekt Kantrida.


Aktualiziranje prodaje dijela vlasništva navijačima Rijeke

 


U jednom trenutku pokrenuta je inicijativa da Grad Rijeka oglasi prodaju dijela vlasničkog udjela koji ima u HNK-u Rijeka i ponudi ga na otkup građanima.


– Vlasnički udio Grada iznosi 30 posto. Inicijativa za prodaju već je bila aktualna u više navrata, no očito je da nije realizirana. Za Grad Rijeku je takva mogućnost i dalje otvorena, posebice ukoliko bi takav potez pridonio stabilizaciji kluba. S druge strane, treba znati da ulazak u vlasništvo kluba nosi sa sobom i obveze, i u trenucima kada je klub na vrhu, i kada to nije tako. Kao gradonačelnik uvijek ću se založiti za daljnju demokratizaciju upravljanja sportskim klubovima i u tom kontekstu svakako ćemo ponovo aktualizirati raspravu o prodaji dijela dionica navijačima HNK-a Rijeke, najavio je riječki gradonačelnik Marko Filipović.

Složen projekt


Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović kaže da je projekt novog stadiona Kantrida koji uključuje i realizaciju niza popratnih sadržaja poslovne namjene, i dalje aktivan.


– No, uvijek napominjem da je riječ o vrlo složenom projektu u kojem je Grad Rijeka samo jedan od partnera. Nekih konkretnih iskoraka vezanih za projekt tijekom ove godine nije bilo, unatoč nastojanjima da s HNK-om Rijeka i tvrtkom Stadion Kantrida pronađemo partnera za realizaciju toga projekta, a vjerujem da je naše napore u traženju partnera ove godine uvelike usporila globalna ekonomska kriza, pojašnjava Filipović.


Zanimao nas je tko je vlasnik zemljišta na kojem bi trebao biti izgrađen novi stadion i popratni sadržaji, čega je sve vlasnik Grad Rijeka i ima li zemljišnih čestica koje su u privatnom vlasništvu.


– Vlasnik nekretnina, tj. postojećega stadiona s pripadajućim zemljištem je Grad Rijeka, osim jedne katastarske čestice na kojoj je Grad Rijeka vlasnik 48/49 dijela, a vlasnici 1/49 dijela su privatne osobe. Sa suvlasnicima je dogovoren način rješavanja vlasništva nakon ishođenja dokumentacije za gradnju stadiona. Zemljište smješteno između južnoga ruba postojeće pristupne prometnice stadionu i mora upisana je kao pomorsko dobro, navodi gradonačelnik Rijeke.


Bez programa nema otezanja


Puno puta se spominjalo da Grad Rijeka koči realizaciju projekta sporošću u pripremi prostornoplanske dokumentacije, ali na Korzu 16 su takve kritike uvijek odbacivali kao deplasirane.


– Da bi se mogle procijeniti prepreke realizaciji, bilo bi neophodno imati prijedlog programa izgradnje, odnosno vrste i površine sadržaja koje se namjerava smjestiti u prostor koji je predmet prava građenja. Međutim, temeljem ranijih prijedloga moguće je procijeniti neka problemska područja koja mogu imati značajan utjecaj na dimenzioniranje zahvata, poput vrste stadiona. Naime, nije isto gradi li se samo nogometni ili nogometno-atletski stadion. Ako se gradi samo nogometni, to znači da treba raditi novi atletski stadion. Tu su i ograničenja koja proizlaze iz kapaciteta prometne mreže, vrste pratećih sadržaja te ekologijska ograničenja jer treba uzeti u obzir klimatske promjene budući da je riječ o području koje je izloženo vremenskim nepogodama, jugu i valovima, kaže Filipović.


Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin


Polastoljetno pravo


Projekt je na čekanju godinama pa je upitno do kada uopće vrijede potpisani ugovori s tvrtkom Stadion Kantrida koja nominalno treba realizirati investiciju koja se procjenjuje na desetke milijuna eura.


– Grad Rijeka i Stadion Kantrida d.o.o. sklopili su 2014. godine Predugovor o osnivanju prava građenja, a njime su utvrđeni osnovni elementi i uvjeti za sklapanje glavnog ugovora. Stadion Kantrida d.o.o. nositelj je prava građenja radi izgradnje – rekonstrukcije postojećega stadiona Kantrida s pratećim sadržajima. Pravo građenja trajat će 50 godina od dana sklapanja glavnog ugovora pod raskidnim uvjetom početka izvođenja radova u roku od 6 mjeseci od dana izdavanja građevinske dozvole, što znači da ugovor prestaje vrijediti ukoliko investitor ne započne s izgradnjom u roku od 6 mjeseci od građevinske dozvole. Za pravo građenja plaća se naknada određena prema Predugovoru u iznosu od 51.994.670 kuna, a navedeni iznos odnosi se na vrijednost prava građenja na nekretninama koje su u trenutku sklapanja Predugovora u vlasništvu Grada Rijeke, dok će se konačan obračun izvršiti u glavnom ugovoru.


Naknada za pravo građenja plaća se u 50 jednakih godišnjih naknada, počevši također od dana sklapanja glavnog ugovora, pojasnio je Filipović. Kada je riječ o zemljištu na Rujevici na kojemu su izgrađeni nogometni kamp i stadion, riječki gradonačelnik navodi da je ono u vlasništvu tvrtke TD Stadion Kantrida.