Zelena transformacija

300.000 eura za ozelenjivanje Rijeke. Grad će sufinancirati i krovne fotonaponske elektrane

Sanja Gašpert

Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA

Radi se o dva projekta ozelenjivanja Rijeke kojima će biti obuhvaćena sadnja više od 2.500 grmova te gotovo 400 novih stabala u postojećim, ali i u novooformljenim drvoredima te postojećim parkovima



RIJEKA Prijavom na javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Grad Rijeka osigurao je gotovo 300 tisuća eura bespovratnih sredstava za provedbu dva projekta ozelenjivanja Rijeke – Parkovi u gradu Rijeci i Drvoredi u Gradu Rijeci, kojima je cilj pridonijeti izgradnji zelene urbane sredine i smanjiti utjecaj klimatskih promjena.


Radi se o dva projekta ozelenjivanja Rijeke kojima će biti obuhvaćena sadnja više od 2.500 grmova te gotovo 400 novih stabala u postojećim, ali i u novooformljenim drvoredima te postojećim parkovima.


Tim povodom održana je konferencija za novinare u Gradu Rijeci, na kojoj su najavljeni projekti i njihov značaj i vrijednosti.




– Projektom Drvoredi u gradu Rijeci osigurano je sufinanciranje sadnje 300 novih stabala u jedanaest drvoreda, a projektom Parkovi u gradu Rijeci sufinanciranje sadnje još 99 stablašica i 2.617 grmova u šest parkova. Ukupna vrijednost oba projekta je 374.200 eura, od čega Fond sufinancira 80 posto ili 299.360 eura, a preostala sredstva osigurat će Grad Rijeka.



Ukupna vrijednost projekta Drvoredi u gradu Rijeci iznosi 212.105 eura, a projekta Parkovi u gradu Rijeci 162.095 eura, rekao je riječki gradonačelnik Marko Filipović. Dodao je kako je Grad Rijeka ove godine za održavanje gradskog zelenila osigurao 2.550.000 eura, milijun eura više nego lani.


Nives Stošić, magistra inženjerka urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša koja u Upravnom odjelu za komunalni sustav i promet obavlja poslove savjetnice za zelene površine, rekla je kako su projektom parkovi u Rijeci obuhvaćeni Bobijev park, Park Augusta Cesarca, Vidov park, Park Trsat, Park Mlaka i Park Katice Mitel Katinke.


– Obnovu zelenila u gradskim parkovima čini obnova živice (Bobijev park i donji dio Trsatskog parka), sadnja tisa (Park Augusta Cesarca i Vidov park) te sadnja dvadeset stabala javora maklena u Parku Trsat i isto toliko hrasta medunca u Parku Mlaka.


Uz spomenuto, parkovi će se obnoviti i s čempresima, cedrovima, ukrasnim trešnjama, lovorom, ružmarinom i drugim, rekla je Stošić. Dodala je kako projekt Drvoredi u Rijeci obuhvaća sadnju 300 stabala u postojeće i novoformirane drvorede.


Marko Filipović i Nives Stošić / Foto: V. KARUZA


Postojeći drvoredi obuhvaćaju parkirališta u Hegedušićevoj ulici, Meštrovićevoj ulici, Ulici Branimra Markovića i Ulici Hahlić te duž kolnika i nogostupa Vukovarkse ulice, Liburnijske ulice, Istarske ulice i Ulice Braće Bačić. Novi drvoredi formiraju se uz nogostup u Ulici Vjekoslava Kneževića (uz obilaznicu D 404) i u Radničkoj ulici (sjeverno od TC Lidl na Pećinama), a u Ulici Ivana Pavla ll (nogostup uz garaže Zagrad) postavit će se četrdeset ukrasnih vaza sa stablima maslina.


Planirana je sadnja biljnih vrsta s oblikovnom estetskom i zaštitnom funkcijom koja se većim dijelom temelji na izboru autohtonih vrsta stabala pogodnim za mikroklimatske uvjete na lokacijama zahvata (masline, koprivići, murve, lipe, tamarisi), istaknula je Stošić.


Fotonaponske elektrane


Na konferenciji za novinare riječki gradonačelnik Marko Filipović predstavio je i javni poziv za sufinanciranje krovnih fotonaponskih elektrana na obiteljskim kućama na riječkom području, kao prvi takav poziv objavljen od strane Grada Rijeke.


– Riječ je o dodjeli nepovratnih sredstava građanima grada Rijeke za troškove izgradnje krovnih fotonaponskih elektrana za proizvodnju energije za vlastitu potrošnju. Za provedbu ovog javnog poziva u proračunu Grada Rijeke osigurana su sredstva u ukupnom iznosu od pedeset tisuća eura.


Grad će krovne fotonaponske elektrane sufinancirati prema sljedećim kategorijama i iznosima: do 50 posto ukupnog troška postavljanja fotonaponske elektrane snage do 5 kW, maksimalno do 3.750 eura po obiteljskoj kući; do 50 posto ukupnog troška postavljanja fotonaponske elektrane snage od 5,01 do 10 kW, maksimalno do 7.500 eura po obiteljskoj kući, rekao je Filipović, dodajući kako će se prijave zaprimati do iskorištenja sredstava, a najkasnije do 10. svibnja.


Grad Rijeka pokrenuo je i projekt pod nazivom “Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene”.


– U suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadna Hrvatske – REGEA izrađene su preliminarne analize izvodljivosti s osnovnim tehničkim i financijskim pokazateljima koje su pokazale da 21 objekt zadovoljava osnovne uvjete za postavu solarnih elektrana. Izrađeni su glavni projekti i ishodovane elektroenergetske suglasnosti od strane HEP-a.



Preliminarne analize su pokazale da bi ukupna instalirana snaga za 21 solarnu elektranu bila 1.116 kW, procijenjeno ulaganje oko 1,08 mil eura s očekivanom godišnjom proizvodnjom električne energije od 1.260 MWh, koja bi se koristila na objektu, odnosno za vlastitu potrošnju. Projekt obuhvaća osam osnovnih škola, sedam dječjih vrtića i šest sportskih objekata. Tako uskoro slijedi izgradnja pet integriranih solarnih elektrana na objekte osnovnih škola i vrtića ukupne snage 197 kW snage. To su OŠ Eugen Kumičić, OŠ Gornja Vežica, OŠ Srdoči, PPO Krnjevo i PPO Galeb.


Nakon dovršenog postupka javne nabave, odabran je izvođač radova – Đuro Đaković Elektromontaža d.o.o. Slavonski Brod. Ukupna vrijednost radova za svih pet elektrana iznosi 122.853,81 eura, koje Grad Rijeka financira vlastitim sredstvima.


Trenutno je u tijeku postupak potpisivanja ugovora za izvođenje radova te se do kraja idućeg tjedna planira započeti s radovima, istaknuo je Filipović. Dodao je kako će se tijekom ožujka raspisati i postupak javne nabave od strane TD Rijeka sport d.o.o. za još tri sportska objekta, SRC 3. maj, Nogometno igralište Krimeja i Nogometno igralište Robert Komen, ukupne instalirane snage 263 kW, a u pripremi je postupak javne nabave za dobavu i ugradnju još tri solarne elektrane na školama i vrtićma.


– Inače, u suradnji s TD Energo d.o.o. još 2011. godine izgrađena je prva fotonaponska elektrana na krovu Upravne zgrade Korzo 16 instalirane snage 10 kW. Ona proizvedenu električnu energiju prodaje u mrežu. Kroz projekt Grada Rijeke “Solarna energija u gradu”, do sada su na sedam zgrada javne namjene postavljene fotonaponske elektrane koje proizvedenu električnu energiju predaje u mrežu. Navedeni objekti su OŠ Zamet, Kantrida, Pećine, Fran Franković i DV Potok i Srdoči.


Također, Grad je postavio i solarne panele za pripremu potrošne tople vode u vrtićima Potok, Mavrica, Morčić i Đurđice, koji troše više energije zbog centralnih kuhinja ili praonica. Do sada je ukupno proizvedeno skoro 900 MWh električne energije iz energije sunca, pojasnio je Filipović.


Problem sortirnice

Na pitanje da komentira novi natječaj za odabir tvrtke koja će upravljati sortirnicom odvojeno prikupljenog otpada u Mihačevoj dragi, koji je raspisao Grad Rijeka, gradonačelnik Filipović rekao je kako mu je nelogično da se javnom isporučitelju usluge, a u ovom slučaju KD Čistoći, nije moglo bez natječaja ustupiti nešto što je po njemu logična javna usluga odvajanja reciklabilnih frakcija. Također, istaknuo je kako, iz zakonskih razloga – s obzirom da je natječaj još uvijek otvoren, ne može dalje komentirati ishod natječajnog postupka.